theparadise1875 yılının İngiltere’sine gidiyoruz. Yavaş yavaş filizlenmeye başlayan alışveriş kültürü, büyük ölçekte kurulan ilk mağaza The Paradise ile şekilleniyor. Emily Zola‘nın Paris’te geçen Au Bonheur Des Dames romanından uyarlanan dizide bolcana aşk üçgeni, entrika, sosyal komedi, gizem, yani anlayacağınız bir pembe dizide ne ararsanız bulabileceğiniz bir hikaye dizini ile karşılaşıyorsunuz. Birinci sınıf kostüm tasarımı ve dönemin tüm atmosferini soluyan mekan seçimleriyle öne çıkan yapımı gelin daha yakından tanıyalım.

Paradise-the-paradise-bbc-tv-show-34730734-1920-1080

Yayın Bilgileri

25 Eylül 2012’de BBC ONE‘da yayın hayatına başlayan The Paradise, iki sezon olmak üzere toplamda 16 bölüm yayınlandı. Masterpiece yapımı olan dizinin yapımcı koltuğunda, Lark the Rise Candleford‘un da yapımcıları olan Susan Hogg ve Bill Gallagher yer alıyor.

2812502-low-the-paradise

KONU

The Paradise’ın bulunduğu yerde daha önceleri Emmerson adında tuhafiyecilik yapan bir dükkan yer alırmış. Emmerson’ların kızı ile evlenen John Moray, sıradan bir ticaret adamı iken zamanla büyük patron Emmerson’un ölmesi ile işlerinin başına oturur. Kısa bir  zaman sonra ise kaza sonucu karısı da ölür. Atılgan ve hırslı yapısı ile işleri genişletip büyük bir mağaza kuran Moray, çevredeki küçük ölçekli dükkanların da işlerini bitirir. Mali açıdan Glendenning Ailesi’ne bağlı olan Moray, ailenin kızı Katherine ile de evlilik planları yapmaktadır.

Kuzeydoğu İngiltere’nin mekan alındığı bu küçük dünyanın içine, taşra kasabası Peebles’tan tuhafiyeci dükkanı olan amcasının yanına çalışmaya gelen Denise dahil olur. The Paradise’ın çevredeki küçük esnafın işlerini bitirmesi Denise’ın amcasını da etkilemiştir. Ona kendi yanında iş veremez. Son çaresi The Paradise’ta iş bulmaktır. John Moray’ın kısa sürede dikkatini çeken Denise işe alınır. Mağazada parlak fikirleri sayesinde sivrilir. Öte yandan Moray’in evlilik hazırlığı yaptığı Katherine’in kıskanç tavırları ve diğer mağaza çalışanı Clara’nın rekabetçi tutumu ile başa çıkmak zorundadır.

Karakterler

Joanna_Vanderham_2706784bDenise

Daha önce mağazacılık deneyimi olmayan Denise’in kendini kabul ettirme süreci sıkıntılı geçer. Tuttuğunu koparan sezgisel satış iç güdüsüyle kısa sürede Moray’in dikkatini çeker. Bulunduğu ortama neşe veren cana yakın bir kişiliğe sahip Denise ile Moray’in arasında gizliden gizliye bir duygusal çekim de oluşmaya başlamıştır.

Bu rolde The Runaway‘deki oyunculuğu ile 2012 yılında Uluslarası Emmy Ödülleri’nde en iyi aktris dalında adaylığı bulunan, Dancing on the Edge‘den de hatırlayabileceğimiz Joanna Vanderham yer alıyor.

p01jm27bJohn Moray

Çoğu zaman tatminsiz ve sıkıntılı tavırlarının odağındaki Moray, işlerini büyütmek için evlilik hazırlığı yaptığı Katherine’ın babasından mali konularda yardım istemektedir. Katherine’e karşı duygusal anlamda bir şeyler hissetmediği halde paranın musluğunun kesilmemesi için ilişkiyi devam ettirir. Yakın zamanda gizemli bir şekilde ölen karısının lafını etmez ve mağaza içinde dedikosunun yapılmasını da yasaklamıştır.

Moray’i Game of Thrones, Lip Service ve Labyrinth‘deki oyunculuklarından hatırlayabileceğimiz Emun Elliott canlandırıyor.

p01hg6z7Katherine Glendenning

Glendenning Ailesi’nin kızı olan Katherine, el üstünde gözde bir bekar olan Moray’e sırılsıklam aşıktır. Sık sık kıskanç tavırları ile karşılaştığımız bu karakteri, en iyi Harper’s Island‘dan hatırlayabileceğimiz Elaine Cassidy canlandırıyor.

p01hg6xjDudley

Mağaza müdürü olan Dudley’in aynı zamanda Moray ile uzun zamandır devam eden bir dostluğu da vardır. Temellerini beraber attıkları The Paradise içinde dönen bazı kirli kapaklı işlere Moray onu bulaştırmaz. Daima sadık tutumu ile tanıdığımız karakteri, Misfits ve The Mill‘den tanıyabileceğimiz Matthew McNulty canlandırıyor.

p01j0lyhBayan Audrey

The Paradise bayan giyim bölümünün şefi olan Audrey’i disiplinden taviz vermeyen kişiliği ile tanıyoruz. Müzmin bekar Audrey’nin Denise’in amcası Audrey ile geçmişte üstü kapalı kalmış bir ilişkileri olmuş.

Burada Audrey’i canlandıran Sarah Lancashire‘a ayrı bir paragraf açmamız gerekiyor. Rolüne kendini adamış mükemmel bir oyunculuk sergiliyor. Onu izlemek ayrı bir zevk, ne denli iyi bir karakter oyuncusu olduğunu, Five Daughters ve Happy Valley dizilerini izleyerek sizler de şahit olabilirsiniz.

p01hg71yClara

Moray ne adammış diyeceksiniz eminim, evet Clara ile de yakınlığı var. Daha ziyade duygusal olmayan Clara’nın zorlamalarıyla süregelen bir durum. Denise’i ise hiç çekemez ve sürekli aşağılayan tavırlı hareketlerle yaklaşır. Bu rolde Sonya Cassidy yer alıyor.

p01j0m1sJonas

Elinde tuttuğu not defteriyle mağazada olan biteni rapor edip, her kapı ve her delikten karşımıza çıkıyor. Moray’in gözü kulağı olan Jonas, üstü kapalı işlerin de halledicisi konumunda. The Paradise’a kendini adamış bu karakteri usta oyuncu David Hayman canlandırıyor.

p01j0lzlSam

Mağazanın çapkınını oynayan Sam rolünde Threesome, The Escape Artist ve Bluestone 42‘den tanıyabileceğimiz Stephen Wight yer alıyor.

p01j0m0nEdmund Lovett

Denise’in amcası olan Edmund, The Paradise gibi büyük bir mağaza karşısında direnemeyince işleri bir hayli zayıflamış. Yine de dükkanını ayakta tutmak için çabalıyor, kimi zaman Denise’in parlak fikirleri ile amcasına yardımı dokunuyor. Bu rolde mini dizi Titanic ve Hitt&Miss‘ten hatırlayabileceğimiz Peter Wight yer alıyor.

03_02_103MBLord Glendenning

Kasabanın bir nevi para babası, Moray’in sürekli peşinden ayrılmadığı bir karakter. Kızı Katherine’in Moray ile arasındaki ilişkiyi uzaktan izleyip pek tasvip etmiyor. Bu rolde Hunted ve Game of Thrones‘ta karşımıza çıkmış olan Patrick Malahide var.

paradise 4

Yazarın Notu

Downton Abbey ve Mr.Selfridge izleyip beğenenleri buraya davet edelim. The Paradise tam size göre, özenle hazırlanmış kostümler ile iç ve dış mekan kaliteli çekimlerinin harmanlandığı güzel bir dizi sizleri bekliyor. İyi eğlenceler…

Fragman