the fostersÇoğu kişinin dikkatini çekmeyen, alternatif dizilerin tanıtımlarına tam gaz devam. Sırada ABC Family(Ocak 2016’dan sonraki adıyla Freeform)’nin şu an 3. sezon arasında olan aile draması The Fosters var.

KÜNYE

Tür: Drama, Aile

Mutfaktakiler: Jennifer Lopez , Peter Paige , Greg Gugliotta , Brad Bredeweg , Joanna Johnson , Elaine Goldsmith-Thomas

Sezon – Bölüm Sayısı: 3 sezon, 52 bölüm

Durumu: 3. sezonun devamı 18 Ocak 2016’da başlayacak.

Süre: 40 dk.

Kanal: ABC Family

tv-the-fosters08

GİRİZGAH

Dizinin tanıtımına başlamadan önce ABC Family için bir parantez açmak istiyorum. Kanal, son dönemde biri The Fosters diğeri Switched At Birth olmak üzere toplumsal farkındalık yaratmaya yönelik diziler yayınlamaya başladı. Şu ana kadar alınan reytingler ve getirilen olumlu eleştiriler dikkate alındığında bu konuda başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. Switched At Birth’te işitme engellilerin yaşadığı zorluklara değinen kanal, The Fosters’da ise evlatlık çocukların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekiyor. Bu bağlamda sırf bu özelliği ile bile takdiri hak ediyor The Fosters.thefosters-girlsunited-017

KONU

Hikaye Callie’nin çocuk ıslah evindeki son gününde yediği dayak ile başlıyor. Islah evinden çıktığı gün Callie; Lena’nın arkadaşı olan Çocuk Esirgeme Kurumu görevlisinin yönlendirmesi ile birkaç haftalığına koruyucu ailesi olmak üzere Lena & Stef çiftinin yanına yerleştiriliyor. Yerleşmenin ertesi gün Callie, Brandon ile beraber küçük kardeşini görmek üzere üvey babasının evine gidiyor. Dayakçı üvey baba, Callie’ye silah doğrultuyor. Stef, Mike ile beraber yetişip adamı etkisiz hale getiriyor. Olayın sonrasında çocuklara sempati duyan Stef ve Lena çifti, Callie ve kardeşi Jude’a bir süreliğine koruyucu ailelik yapmaya karar veriyor. Hikaye de böylece başlıyor.The-fosters-pic-june-4-2013-kids

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

callieCallie (Maia Mitchell):

Jude’un ablası. Kardeşini her şeyden çok önemsiyor. İnsanlara olan güveni sarsılmış ve bunun sonucu olarak kendini koruma iç güdüsü gelişmiş biri. Dışarıdan sert biri gibi görünse de son derece duygusal ve kırılgan bir yapısı var. Karakteri Avustralyalı genç oyuncu Maia Mitchell canlandırıyor.

 

 

lenaLena (Sherri Saum):

Stef’in eşi. Lezbiyen çiftin daha feminen olanı. Çocuklarının okuduğu özel okulda müdür yardımcısı. Duygusal, sevecen, ilgili biri. Çocuklarla da iletişimi son derece iyi. Karaktere doksanların günlük drama dizilerinden Sunset Beach ile ün yapan Sherri Saum hayat veriyor.

 

 

 

stefStef (Teri Polo): 

Lena’nın eşi. Lezbiyen çiftin daha maskülen olanı. Polis. Sert, dobra, ilgili biri. Aileyi koruyup kollamak onun görevi. Olaylara önce polis olmanın getirdiği kuşkuculukla yaklaşsa da annelik içgüdüsüne de kulak vermeyi ihmal etmeyen biri. Karakteri Zor Baba serisi ile ün yapan Teri Polo canlandırıyor.

 

 

 

brandonBrandon (David Lambert):

Stef’in eski eşi Mike’tan olan öz oğlu. Ailenin efendi çocuğu. İyi derecede piyano çalıyor. Duygusal, sakin ve ilgili. Olaylara genelde mantığının değil de kalbinin sesini dinleyerek yaklaşan biri.

 

 

 

 

mikeMike (Danny Nucci): 

Stef’in eski eşi. Brandon’un babası. O da Stef gibi polis. Oğluna ve yıllar önce ayrılmış olsalar da eski eşi Stef’e değer veriyor.

 

 

 

 

mariana

Mariana (Cierra Ramirez):

Jesus’un ikiz kız kardeşi. Latin Amerika asıllı. Stef ve Lena çifti onu ve Jesus’u 5 sene önce evlat edinmiş. Ailenin sevimlisi. Gizli saklı iş çevirmekten çekinmeyen, konuşkan, sevecen biri.

 

 

 

jesusJesus (Jake T. Austin):

Mariana’nın ikizi. Kız kardeşini koruyup kollamak onun görevi. Ailenin yakışıklısı. Eğlenceli, fırlama biri.

 

 

 

 

jude

Jude (Hayden Byerly):

Callie’nin erkek kardeşi. Ailenin en küçüğü. Ablasına düşkün. Hassas ve sessiz bir yapısı var.

 

 

YAZARIN NOTU

Diziyi bana çekici kılan özellikleri sıralayacak olursam:

– Sıcacık, sevimli bir aile dizisi olması ve kan bağı olmadan da aile olunabileceğinin yansıması.

– Girizgah bölümünde de belirttiğim gibi evlatlık çocukların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekiyor oluşu.

– Sevilip sempati duyulacak karakterlere sahip olması.

– Kıvırcık saçlı melez güzel Lena faktörü.

– Hiç boş kalmayan, su gibi akan hiç sıkmadan ilerleyen draması.

Benim 3 sezondur memnuniyetle izlediğim The Fosters’ı az da olsa tanıtabildiysem ne mutlu bana. Piyasayı dolduran fantastik veya polisiye dizilerden bir anlığına uzaklaşmak ve sade bir aile draması izlemek istiyorsanız; The Fosters sizin için birebir. Tanıtımı okuyup izlemeye yeltenenlere iyi seyirler diliyorum!tv-fosters-500

Fragman

Not: Tanıtım çıkmadan önce diziyle ilgili şu yazının altında yorum yapılıyordu.