Online yayın platformlarından Hulu, ekranı 15 Mayıs’ta yeni bir komedi-drama dizisiyle tanıştırdı. Aynı zamanda mini bir dönem dizisi olan The Great‘in sezonu 10 bölümden oluşuyor.

Diziyi 2018 yapımı The Favourite filmiyle En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar adaylığı kazanan Tony McNamara hazırladı. McNamara’nın 2008’de sahneye gelen oyunundan esinlenildi. Oyun ve dizi, Catherine the Great olarak bilinen II. Katerina’nın gençliğini konu alıyor.

Kadrosunda Elle FanningNicholas HoultPhoebe Fox, Sacha Dhawan, Charity Wakefield, Gwilym Lee, Adam Godley, Douglas Hodge, Belinda Bromilow, Sebastian De Souza ve Louis Hynes yer alıyor.

Konusu:

“Ara sıra gerçek bir hikaye” olarak tanıtılan The Great’i 1762 yılıyla açıyoruz. Catherine, İmparator III. Peter‘la evlenerek İmparatoriçe oluyor. Aklında kocasını sevmek, kendisini sevdirmek ve ülke adına yararlı şeylerin yapılmasına katkıda bulunmakla saraya varıyor. Ancak babası kadar başarılı olmak isteyen Peter sadece kendi zevkine düşkün, kazanmayı ve imparator olmayı seven ama insanları pek önemsemeyen tehlikeli biri çıkıyor.

Evliliğinden beklediği hiçbir şeyi bulamayan ve hatta Peter’a katlanamayan Catherine’in Rusya’yı ve kendisini kurtarmak için elindeki tek seçenek ise bir darbe planlayarak başa geçmek oluyor. Tabii bu iş düşündüğü kadar basit ilerlemiyor.

Not: Gelecek sayfada gerçekte olanlarla dizinin sezonunda yer verilenler arasındaki bazı farklılıkları toparladım.

Not 2: HBO ve Sky ortaklığıyla geçtiğimiz yıl ekrana gelen Helen Mirren’lı “Catherine the Great” farklı olarak Katerina’nın son yıllarını konu alıyor. İki diziyi de izlemeye niyetli olan varsa önce bunu izlesin, diğeri haliyle doğal yollu spoiler (ispiyon).

The Great bu yılın en beğendiğim dizilerinden birisi oldu. Hatta keşke başroller en azından adaylık alabilseler. Tarzını koruyarak bir sezon daha devam etse itiraz etmem aslında.

Geçtiğimiz sene Catherine the Great’i izleyip pek de beğenmemiştim. Kendisini ciddiye alan tarihi dramaların içine gereksiz ölçüde komedi de girince o kadar ilgimi çekmiyor desem olur. Bu yüzden The Great öncesi beklentimi ona göre ayarladım. Ama hem alternatif bir tarih üstünden gitmeleri hem de önceliği komediye vermeleri her şeyi kolaylaştırdı. Oyunculuklar da yardım etti. Ayrıca güzel bir noktada bırakıp final yapanlardan. Resmen kalbim kırıldı durduk yere.

Peter karakteri başlarda özellikle çekilmez olsa da alışması zorlamıyor. Hatta Peter’ın yaptıkları ve kararları dizinin vazgeçilmez dinamiklerinden oluyor. Saray hayatının yer yer gelen marjinalliği ve absürtlüğü de cabası. Öte yandan ben Catherine-Peter ilişkisini; Leo, Elizabeth Hala ve Velementov gibi karakterleri de sevdim. Orlov, Marial ve Archbishop bazen yorsa da dert değiller. Yan karakterler pek geri planda değil, yeterli ölçüde öne çıkıyorlar. Yuvarlanıp gidiyoruz.

The Great, nihayetinde böyle bir dizi. Tarzını sevene tavsiyedir. İyi seyirler.