Yeni Apple+ draması The Mosquito Coast 30 Nisan 2021’de yayın hayatına başladı. Dizinin ilk sezonu 7 bölümden oluşuyor.

Dizi, Paul Theroux‘un 1981 tarihinde yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanıyor. Romanı, ülkemizde “Sivrisinek Sahili” adıyla bulabilirsiniz. 1986 yılında Harrison Ford’un başrolünde olduğu bir film versiyonu da mevcut. Luther dizisinin yürütücü yapımcısı Neil Cross ve Tom Bissell dizinin arkasındaki isimler. Başrol Justin Theroux da amcası gibi dizinin yapımcıları arasında yer alıyor.

Konusu:

Fox ailesi, kırsal alanda sakin bir hayat sürmektedir. Ailenin babası Allie Fox, farklı alanlarda birçok yeteneği bulunan bir mucittir. Fakat teknoloji karşıtı bir tutumu savunmaktadır. Evde telefon, televizyon, bilgisayar gibi hiçbir alete izin vermemektedir. Çocuklarının okula gitmesi yerine, onlara eşi Margot ile ile evde eğitim vermekte, onlara Amerika’nın toplumsal olarak ne kadar yozlaşmış bir ülke olduğunu anlatmaktadır. Devlete hiçbir şekilde güvenmemek ve onların hiçbir icadını kullanmamak derslerin temel taşlarından biridir. Çocuklarının bilmediği şey ise Allie’nin sahte kimlik ile hayatını sürdürüyor olmasıdır. Allie’nin tüm Amerika’da aranan bir isim olduğu ortaya çıkınca ailecek Meksika’ya kaçış macerası başlayacaktır.

Allie Fox (Justin Theroux): Allie Fox, sokaklara atılan, kullanılmayan birçok alet ile mucizeler yaratabilecek bir mucittir. Fakat insanların teknolojiye olan bağlılığı yüzünden yaptığı küçük buluşlar istediği değeri görmemektedir. Bu durum yıllardır karşı çıktığı Amerikan toplum yapısına olan nefretini daha da artırmakta, radikal görüşlerine daha fazla bağlanmasına sebep olmaktadır. Gerçek kimliği ortaya çıkınca ABD hükümeti tarafından aranan bir suçlu olduğunu çocuklarına itiraf etmek zorunda kalacaktır. Aktörü The Leftovers dizisinde izleyebilirsiniz.

Margot Fox (Melissa George): Allie’ye lise yıllarında aşık olan Margot o günden beri onun yanında yer almıştır. Allie’nin teknolojiye karşı açtığı savaşta onu desteklemiş ve çocuklarını buna göre yetiştirmiştir. Fakat çocukların büyümesi ile şüpheye düşmüş ve bu kararını yeniden düşünmeye başlamıştır. Bu düşüncelerle boğuşurken yapılan bir hata sonrası otoritelerin Allie’nin sahte kimliğini öğrenmesi ile ailesi büyük bir tehlikenin içine girecektir. Kendisini Hunted ve Alias dizilerinde bulabilirsiniz.

Babasının sert kurallarına karşı isyan eden 15 yaşındaki kızı Dina Fox‘u Logan Polish canlandırırken, babasına daha fazla güvenen küçük erkek kardeş Charlie Fox‘u Gabriel Bateman canlandırıyor. Kadrodaki diğer isimleri burada bulabilirsiniz.

The Mosquito Coast, ilk bölümleri ile fazla beklenti içine girilmeden izlenmesi gereken bir dizi olduğunu belli etti. Güzel bir konusu var fakat fazla kurcaladığınızda çok fazla tesadüf öğesi ile karşılaşıyorsunuz. Bence fazla beklenti olmadan başrolleri için izlenecek dizilerden biri. Çok fazla izleme fırsatını bulamadığım Melissa George’un varlığı dizinin artılarından. En büyük artı ise Justin Theroux’un varlığı, daha ilk bölümden karakterin hakkını vermiş durumda. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.