COVID-19 gölgesinde başlayan geçtiğimiz yaz sezonunda ekrana 4 yeni yerli dizi gelmişti. Bunlardan üç tanesi sezon sonunda final yaparak ekrana veda ederken Sen Çal Kapımı sonbahar sezonunda da yola devam etti.

Bu yaz ise pandemi koşullarına uyum sağlayan ve dizilere öncelik vermeye devam eden kanallar hali hazırda 9 yeni diziyi ekrana getirmeye hazırlanıyor.

1) Ada Masalı

Kanal: Star TV

Yapımcı: Ay Yapım

Kadro: Alp Navruz, Ayça Ayşin Turan, Bülent Çolak, Nihan Büyükağaç, Eylül Ersöz

Senarist: Yelda Eroğlu

Yönetmen: Ali Bilgin

Konu:

Hikayesi (haliyle) bir adanın etrafında şekillenecek dizinin moda dünyasıyla da alakalı olacağı biliniyor. Navruz Deniz karakterine, Turan ise Derya karakterine hayat verirken Büyükağaç, Derya’nın moda ve tasarım konusunda yetenekli olan ve terzilikle uğraşan teyzesi Selma Köknar’ı oynayacak. Ersöz, Selma’nın kızı Nehir’i canlandıracak.

 

2) Aşkın Tarifi

Kanal: Kanal D

Yapımcı: NTC Medya, Mehmet Yiğit Alp (yapımcı), Birsel Çıkıncı (yaratıcı yapımcı)

Kadro: Kadir Doğulu, Serra Arıtürk, Cem Davran, Alper Saldıran, Yasemin Baştan, Ümmü Putgül, İdil Sivritepe, Atakan Yılmaz, Elif Melda Yılmaz, Mehmet Şeker, Deniz Gürkan, Gökhan Niğdeli, Selim Akgül, Onur Yakıcı, Batuhan Bayır

Senarist: Leyla Oter, Doruk Erengül

Yönetmen: Deniz Koloş

Konu:

Kendi halinde bir kebap ustası olan Fırat, kaderiyle oynayan ünlü yaşam koçu Doktor Aşk’a dersini vermek ister. Fırat’ın öfkeyle çıktığı yolculuk, onu bir Fransız restoranına sürükler. Geçmişte Fransız mutfağında iyi bir şef olan Fırat, tutkunu olduğu mutfağa yeniden kavuşurken; restoranın sahibi, güzeller güzeli Naz Soyluer sayesinde de gerçek aşkla tanışır. Doğu ve batı mutfaklarını harmanlayan, yemek sihirbazı Fırat Şef, herkesi şaşkına çevirecek tarif defterinde bir tek Aşkın Tarifi olmadığını anlayacaktır.
Tarifsiz bir aşk yolculuğuna çıkan Fırat, Doktor Aşk’a “aşk dersi” verebilecek mi? Yoksa ava giderken avlanacak mı? Fırat, Aşkın Tarifini bulabilecek midir, ya da Aşkın Tarifi var mıdır?

3) Baht Oyunu

Kanal: Kanal D

Yapımcı: ARC Film

Kadro: Aytaç Şaşmaz, Cemre Baysel, İdris Nebi Taşkan, Aslı Sümen, Hande Subaşı, Funda İlhan, Tuğba Çom, Anıl Çelik, Ozan Dağgez, İrem Yüksel, Emrah Ben, Suğdem Gözalır, Altan Erkekli

Senarist: Erkan Birgören, Tuna Kıygı

Yönetmen: Serdar Gözelekli

Konu:

“Yaygın bir inanıştır; aşkın peşinde koşan yakalayamaz, yakalanır! Ve doğru adamla hep yanlış yerde, yanlış zamanda karşılaşılır…” Peki hep böyle midir? Baht oyunu, ilk aşkıyla mutluluğu yakalayamazsa sonsuza kadar mutsuz olacağına inanan bir genç kızın hikayesini izleyicilerle buluşturacak.

4) Baş Belası

Kanal: ATV

Yapımcı: ARC Film

Kadro: İrem Helvacıoğlu, Seçkin Özdemir

Senarist: Orçun Oksar, Özer Çetinel, Ramazan Demirli, Gülsev Karagöz

Yönetmen: Murat Onbul

Konu:

Polisiye temalı yaz komedisinde çocuğunun babası bir cinayete karıştıktan sonra kaybolan psikolog İpek ve komiser Şahin’in maceralarını anlatacak.

5) Bozkır Arslanı Celaleddin

Kanal: ATV

Yapımcı: Bozdağ Film/Mehmet Bozdağ (proje tasarım)

Kadro: Emre Kıvılcım, Cemal Hünal, Sezgin Erdemir, Ferhat Yılmaz, Kaan Yalçın, Yulduz Radjova, Rano Shodiyeva, Rayxoun Ulesanova, Tohir Saidov, Saide Rametova, Gülenay Kalkan Ünlüoğlu

Senarist: Mehmet Bozdağ, İsmail Güneş, Rafet Elçi, Engin Saygılı

Yönetmen: Metin Günay (genel yönetmen), Nurgissa Almurat (yönetmen)

Konu:

Cengiz Han’ın “keşke böyle bir oğlum olsaydı” diyerek saygısını dile getirdiği tek hükümdar olan, İslam dünyasını içine sürüklendiği büyük bir iç savaş ve kaostan çıkarıp birleştirmeye çalışan, dünyayı kasıp kavuran Moğollara ilk mağlubiyeti tattıran ve onların yenilmezlik efsanesini yerle bir eden ‘Bozkır Arslanı Celaleddin’in (Harzemşah) hikayesini anlatacak.

6) Cam Tavanlar

Kanal: Show TV

Yapımcı: OJO Pictures

Kadro: Kubilay Aka, Bensu Soral, Aziz Caner İnan, Hatice Aslan, Ahmet Melih Yılmaz, Beril Kayar, Ayten Soykök, Mehmet Bilge Aslan, Şifanur Gül, Alper Kut, Gizem Erdem, İsmail Karagöz, Şehnaz Bölen Taftalı, Cevdet Arıcılar

Senarist: Meriç Acemi

Yönetmen: Fehmi Öztürk

Konu:

İş hayatında kendi çabasıyla yükselen genç bir kadın olan Leyla ile sırf erkek olduğu için birçok kapının kolaylıkla açıldığı rakibi Cem’in tatlı, sert yarışı intikam, aşk, rekabet gibi temalar eşliğinde anlatılacak.

 

7) Aşk Mantık İntikam (“Cunning Single Lady” Uyarlaması)

Kanal: FOX

Yapımcı: Medyapım, NoDokuz Üretim

Kadro: Burcu Özberk, Burak Yörük, İlhan Şen, Melisa Döngel, Mehmet Korhan Fırat, Ceren Koç, Sevda Baş

Senarist: Özlem İnci Hekimoğlu, Nil Güleç Ünsal

Yönetmen: Murat Öztürk

Konu:

2014 yapımı 16 bölüm süren Kore dizisinin uyarlaması olarak ekrana gelecek.

Garsonluk yapan Esra (Özberk) hayat standardının değişmesi için geçmişte mühendis Ozan’la mantık evliliği yapmıştır fakat evliliği yürümez ve boşanırlar. Boşandıktan sonra Ozan (Şen) bir yazılım şirketi açıp çok zengin olur. Günün birinde Esra bu şirkette işe başlar.

8) Kalp Yarası

Kanal: ATV

Yapımcı: Süreç Film

Kadro: Gökhan Alkan, Yağmur Tanrısevsin, Merve Çağıran, İnanç Konukçu, Nail Kırmızıgül, Yonca Şahinbaş, Rıza Akın, Kemal Burak Alper, Zehra Yılmaz, Toprak Can Adıgüzel

Senarist: Sema Erol, Mahir Erol, Tomris Giritlioğlu (Hikaye)

Yönetmen: Yıldız Hülya Bilban

Konu:

Dizide Ferit ve Nilgün ailelerinin de desteğiyle evlilik planı yaparken her şey alt üst oluyor. Ferit atı rahatsızlanınca çiftliğe erken dönmek zorunda kalıyor ve Nilgün’ü, seyisin oğlu Ömer’le oldukça samimi şekilde görüyor. Ardından karşısına çıkan Ayşe’ye bir “teklif”te bulunuyor.

9) Kazara Aşk

Kanal: Star TV

Yapımcı: Koliba Film

Kadro: Ümit Kantarcılar, Sude Zülal Güler, Uğur Çavuşoğlu, Servet Pandur, Selin Işık, Sadi Celil Cengiz, Aycan Koptur, Burak Tamdoğan, Deniz Altan, Burakhan Yılmaz, Ali Haydar Çataltepe, Öykü Candanadam, Çağdaş Tekin, Nermin Aslan, Nalan Örgüt, Billur Pınar Yılmaz

Senarist: Bekir Baran Sıtkı, Rana Mamatlıoğlu

Yönetmen: Sadullah Celen

Konu:

Üniversiteyi bitirdikten sonra sevdiği adamla evlenerek mutlu olma hayalleri kuran güzeller güzeli bir genç kız… Zengin bir ailenin veliahtlarından genç ve yakışıklı bir genç… Umutları ve hayalleriyle mutluluğun peşinde koşan bu iki gencin yolları hiç beklenmedik bir anda, bir kaza sonrası kesişir…  Artvinli Şimal’le, Gaziantepli Civan’ın kazara başlayan serüvenleri, arka arkaya sıralanan yalanlar ve beklenmedik olaylarla  bambaşka bir boyuta sürüklenir…


** Ayrıca:

Menajerimi Ara ve birkaç hafta önce sezon arası veren Sen Çal Kapımı dizileri yaz sezonunda devam edecekler.

İlk bölümüyle ekrana geldiğinde izlenme oranı düşük gelince ortadan kaybolan itfaiye draması Kırmızı Kamyon Haziran ayında şansını bir daha deneyip sıfırdan başlayacak.

Bu sezon günlük yayına geçen Seksenler‘in yaz boyu haftalık dizi olarak yayınlanması gündemde. Dizinin sonbahar sezonunda yeniden günlük olarak ekranda olması da planlanıyor.

Kaynak: Birsen Altuntaş (TV100) & RaniniTV & Dizilah/Bültenler