Miss Guided, ömrü tek sezonla sınırlı kalmış olan bir komedi dizisi. 18 Mart-3 Nisan 2008 tarihleri arasında ABC kanalında yayınlanmış. 7 bölüm uzunluğundaki iş yeri komedisi türündeki dizi, 20-21 dakika uzunluğundaki bölümlerden oluşuyor. Kahkaha efektsiz bir komedi olduğunu da belirtelim.

Caroline Williams, dizinin yaratıcısı konumunda. Bölümlerin yarısından fazlasını Todd Holland (Malcolm in the Middle, Wonderfalls, Go On) yönetmiş. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Mark Hudis, Karey Burke, Barbie Adler ve Ashton Kutcher gibi isimler eşlik etmişler.

Dizinin 2.9 reyting oranı ve 9.930.000 izleyici sayısı ile başlayan ekran macerası, 1.6 reyting oranı ve 4.340.000 izleyici sayısı ile sona ermiş.

Bir de magazinel bir gereksiz bilgi verelim dizinin ayrıntılarına geçmeden önce. Dizinin yapımcılarından biri olan ve aynı zamanda bir bölüme konuk da olan Ashton Kutcher, o vakitlerde Demi Moore ile evli. Dizinin kadrolu oyuncularından biri olan Brooke Burns, Demi Moore’un eski kocası Bruce Willis‘in eski nişanlısı konumunda. Ayrıca yaklaşık 13 yıl evli kalan Moore ile Willis’in 3 çocuğundan en büyüğü Rumer Willis de diziye konuk oldu.

Hikayemiz bir lisede geçiyor. Öğrencilere değil de öğretmenlere ve okul yöneticilerine odaklanan dizinin merkezinde Becky Freeley isimli bir rehber öğretmen bulunuyor. Glen Ellen Lisesi’nin öğretmen kadrosunun yeterlilik düzeyi yüksek eğitimcilerden oluştuğunu söyleyemeyiz. Daha çok kazara yolu buraya düşmüş kişiler hikayedeki öğretmenler. Becky ise bunlar arasında güdülenmişlik düzeyi nispeten daha yüksek olanı. Glen Ellen Lisesi, Becky’nin mezun olduğu lise aynı zamanda.

Hikayeyi Becky ile aynı dönemde Glen Ellen’da öğrenim gören ve şu sıralarda okulda İngilizce öğretmeni olarak işe başlamak üzere olan Lisa Germain’in teşrif edişi ile açıyoruz. Lisa, Becky’ye o berbat geçen eski lise günlerini anımsatıyor. Buna ek olarak Becky’nin okuldan hoşlandığı bir öğretmen olan Tim O’Malley konusunda devreye girip haksız rekabet yaratabilecek olması da Becky’yi ister istemez rahatsız ediyor.

*Becky Freeley karakterine Mad Love, Married ve Kidding gibi dizilerden tanıdığımız Judy Greer hayat veriyor. Becky, çalışkan, sosyal açıdan garip ve ezik bir öğrenciymiş lisede. Şimdilerde de durumu çok farklı sayılmaz. O dönemdekinden daha iyi bir görünüme sahip belki ama… Mezun olduğu lisede öğretmenlik yapıyor, annesiyle yaşıyor, kayda değer bir sosyal hayatı yok. Bakalım Lisa’nın gelişi onun düşük özgüvenini yenip kendini geliştirmesi konusunda güdüleyici bir etken olabilecek mi?

*Lisa Germain karakterinde Baywatch, North Shore, Pepper Dennis ve Melrose Place gibi dizilerden hatırlanabilecek Brooke Burns‘ü izleme fırsatı yakalıyoruz. Lisa, Becky’nin aksine lisenin en sosyal, en popüler ve en güzel kızıymış o vakitlerde. Şu anda da okulun en göz alıcı kadını olduğunu söylemek mümkün tabii. Kocasıyla bir boşanma süreci içerisine giren Lisa’nın yola çıkmak zorunda kaldığı yeni hayatında esen rüzgar, onu mezun olduğu okulda öğretmen, doğru düzgün hiç hatırlamadığı silik bir tip olan Becky’yi de ona çalışma arkadaşı yapıyor.

*Life Unexpected, Ringer, Condor ve North Shore gibi dizilerden aşina olduğumuz Kristoffer Polaha, okulun İspanyolca etüt öğretmeni Tim O’Malley karakteriyle karşımıza çıkıyor. İspanyolca konusunda yeterlilikten çok çok uzak bir noktada olan Tim, oto tamir atölyesinde çalışırken okulda ihtiyaç doğmuş ve bu işe getirilmiş. Yetersiz olduğunun farkında olsa da yeni işinden memnun Tim. İyi niyetli, sempatik ve karizmatik bir adam olduğunu söylemek mümkün Tim’in. Becky’nin de okuldaki en iyi anlaştığı kişi konumunda.

*Suburgatory ve Happy Together dizilerinden anımsanabilecek Chris Parnell‘i okulun müdür yardımcısı Bruce Terry karakteriyle izliyoruz. Dışarıya karşı havalı gözükmeye çalışan, bir miktar ezik ve çıkarcı bir tip olan Bruce, on küsur yıldır okulda çalışıyor ve bir gün müdürlük koltuğunda oturmayı istiyor.

*Earl Billings ise okulun yılların yorgunluğunu üzerinde taşıyan müdürü konumundaki Phil Huffy karakterini canlandırıyor. Phil, Becky ve Lisa’nın öğrenci olduğu dönemde de okulda müdürlük yapmaktaymış.

Diziyi iki oturuşta izleyip bitirdim. Ashton Kutcher‘ın konuk olduğu 2. bölümün bu 7 bölüm arasında en iyisi olduğunu söyleyebilirim. En kötüsü ise 5. bölümdü galiba. Genel olarak baktığımda vasat bir diziydi Miss Guided. Kahkaha attırdığı bir an da olmadı açıkçası. Sempatik oyuncu kadrosu ise en büyük artısıydı elbette. Brooke Burns-Kristoffer Polaha ikilisi için North Shore’a da bir şans vereceğim yakın zaman içerisinde.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmış.