Narcos ve F Is For Family gibi Netflix dizilerinin yapan Fransız yapım şirketi Gaumont, Gaston Leroux‘un 1909’da yayınlanan ikonik romanı Operadaki Hayalet’i 6 bölümlük dizi olarak televizyona uyarlamaya girişiyor.

Daha başlangıç aşamasında olan projede Gaumont, Anthony Horowitz’le (Alex Rider, New Blood, Foyle’s War), bu gotik hikayenin yeniden tasarlanması için birlikte çalışıyor.

Roman, 1880’de Paris’teki Palais Garnier opera binasının derinliklerinde, yeraltı dehlizlerinde yaşayan ve yüzü ileri derecede deforme olmuş bir müzik dahisi olan Opera Hayaleti’nin, şarkıcı Christine Daae’ye gizli bir şekilde müzik dersleri verip onun ünlü bir soprano olmasını sağlamasının, zamanla ona büyük bir aşk ile bağlanmasının, başka bir erkeğin ondan hoşlanması (Raoul) sonrası ona duyduğu sevginin bir süre sonra onun içten içe yakan kıskançlığa ve saplantıya dönüşmesinin hikayesini anlatıyor.

The Phantom Of The Opera, 1925’ten 2004’e kadar 6 kez sinemaya uyarlandı. Televizyona dizi, film ve mini dizi şeklinde, tiyatroya birçok kez müzikal olarak uyarlandı. Andrew Lloyd Webber‘ın 1986’da başlayan ve 33 yıldır sahnede olmaya devam eden (Covid-19 onu da vurdu), Türkiye dahil birçok ülkeye uğrayan ödüllü müzikali oldukça meşhurdur.

Horowitz’in dizi için müzikalden ziyade Leroux’un romanın yolundan gideceği söyleniyor.

Emmy Rossum, Gerard Butler, Patrick Wilson, 2004 yılında yayınlanan son filmin başrol oyuncuları olmuşlardı. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Joel Schumacher, filmin yönetmenliğini yapmıştı.

Kaynak