Disney+, 9 Ekim’de izleyiciyi yeni bir uyarlamayla tanıştırdı: The Right Stuff.

Dizi, 1979’da piyasaya çıkan Tom Wolfe imzalı aynı isimli roman ve 1983’te piyasaya gelen roman uyarlaması film üzerinden hazırlandı. İlk sezon en genel haliyle ABD’de yeni başlayan uzay programının perde arkasını anlatıyor. Antoloji özelliğindeki The Right Stuff’ın gelecek sezonlarında Ay’a İniş de dahil olmak üzere önemli uzay başarılarının anlatılması planlanıyor.

20 Kasım’da tamamlanan 10 bölümlük ilk sezonu Mark Lafferty hazırladı. National Geographic için hazırlanan dizi, daha sonra aynı gruba bağlı Disney+’a transfer olarak ilk olarak orada ekrana geldi. Yapımcılar arasında Leonardo DiCaprio‘nun şirketi Appian Way Productions da yer alıyor.

Konusu:

Sovyetler karşısında uzay yarışında geriye düşen ABD, öne geçmek için uzay programına ağırlık verme kararı alır. Başarılı bir şekilde uzaya insanlı bir uçuş yapmak amacıyla “Mercury Projesi” başlatılır. 1958’de başlayan proje kapsamında pek çok kişinin arasından 7  isim seçilir. Böylece tarihin de bildiği “Mercury Seven” grubu bir araya gelir.

Dizi boyunca NASA’nın uzaya çıkabilmek için yaptığı çalışmaların yanı sıra seçilen isimlerin uzaya çıkan ilk Amerikalı olmak için kendi içlerinde verdikleri mücadele de anlatılıyor. 7 astronot, “Amerika’nın ilk reality şovunda” kendilerini öldürecek ya da ölümsüz hale getirecek bir yarışa başlıyorlar. Sezonda pilotların aile hayatlarına ve toplumun onlara gösterdiği ilgiye de yer veriliyor.

>> Mercury Seven grubuna dahil olan isimler ve onları canlandıran isimler şu şekilde:

John Glenn: Patrick J. Adams (Suits)

Alan Shepard: Jake McDorman (Murphy Brown)

Gordon Cooper: Colin O’Donoghue (Once Upon a Time)

Scott Carpenter: James Lafferty (One Tree Hill)

Gus Grissom: Michael Trotter (Underground)

Deke Slayton: Micah Stock (Bonding)

Wally Schirra: Aaron Staton (Mad Men)

Dizinin kadrosunda Shannon Lucio, Nora Zehetner, Eloise Mumford, Josh Cooke, Patrick Fischler ve Mamie Gummer gibi isimler de yer alıyor.

** Oyuncuların gerçek kişilerle olan karşılaştırmasını gelecek sayfada bulabilirsiniz.

Uzay dramalarına genel olarak ilgim olduğu için The Right Stuff’ı da denedim. Disney+’tan ziyade National Geographic dizilerini fırsat olursa deniyorum ve dahası dizinin ana kadrosu başka projelerden tanıdığım/sevdiğim oyunculardan oluşuyor. 1983 yapımı filmi izlemedim, o nedenle karşılaştırma yapamayacağım. Gördüğüm yorumların ortalaması filmin daha iyi olduğu yönünde.

John Glenn, Alan Shepard ve Gordon Cooper üçlüsünün daha göz önünde olduğu bir hikayesi var. Dolayısıyla Patrick J. Adams, Jake McDorman ve Colin O’Donoghue daha fazla ekran karşısında. Bu da benim için iyi oldu. Karakterleri de ilgimi çekti. Scott Carpenter (James Lafferty), Gus Grissom (Michael Trotter) ve Deke Slayton (Micah Stock) ise yer aldıkları ölçüde fena katkı sağlamadılar. Ama varlıklarının yan rol derecesinde kaldığını söyleyebilirim. Dolayısıyla Mercury Seven’in üyelerinin tamamının ağırlıkta olduğu bir sezon yok önümüzde. Wally Schirra (Aaron Staton) karakterinin varlığıyla yokluğu bir mesela. Kadrosu için özellikle teşekkürler tabii ki.

Öte yandan 8 bölüme pek çok şeyi sığdırmaya çalışmanın ağırlığı da hissediliyor. Programın başladığı ve ilerlediği dönem aynı zamanda ABD’nin 1960’daki seçime hazırlandığı zamana da denk geliyor. Demokrat olan John Gleen ve Scott Carpenter’a karşılık diğer pilotlar Cumhuriyetçi mesela. Devam eden Kennedy vs. Nixon yarısı cabası o yüzden. Hikayeyi ilk sezon itibarıyla 1961 ortasında kapatıyoruz.


The Right Stuff, Disney+’a katkı olsun diye ona geçirseler de benim gözümde tam da National Geographic dizisiydi. Daha iyi olabilirdi dediğim kısımları elbette vardı. Uzay programının araç görevi görüp karakter dramasının ve sorunlu evliliklerin öne çıkması bazen diziye çelme takabiliyor. Rekabetin daha ön planda olması fena olmazdı mesela. İsteseler 6 bölümde de toparlayabilirlermiş sanki.

Gerçek hayattan isimlerin yer aldığı dizilerde kapanışta karakterlerle ilgili yazıların olması genelde hoşuma gider. İlk sezonda böyle bir şey olmaması gözüme takılan bir diğer noktaydı. 7 tane astronot, diğer bazı karakterleri de dahil etsek 10-12 kişiye kadar çıkabilirdi. Malzeme de var(dı) ellerinde. Belki de bundan dolayı koymamıştır ama koysaydı daha tatlı olabilirdi.

Aslında sezon finalinde 24-25 dakika kala ana hikayeyi bitirip kalanını ana karakterlerin görev sonrası hayatına ayırıyorlar. Antoloji dizi olduğu için bunun da katkısıyla uygun bir kapanış yaptılar. Bir yandan karakterleri görmeye devam edebiliriz gibisinden bitti diye düşündüm, diğer yandan da hepsine veda ettik diye farz ettim.

Gelecek sezona laf arasında yol yapıyorlar aynı zamanda. Ay’a İniş’i anlatma planları olduğu belli oluyor. En olmadı ara sezon yapıp ona giden yolu da anlatabilirler. Temmuz 1969’a yaklaşmayı nasıl planladıklarına göre değişir. Gelen haberlere bakarsak şimdilik gayrı resmi olarak onay aldı gibi duruyor.

The Right Stuff da böyle bir dizi. İlgisini çekenlere iyi seyirler.