Avustralya kanalı ABC’nin çocuklara yönelik yayın yapan kanalı ABC Me‘de 2019 yılında The Unlisted isimli bir dizi yayınlandı. Sonrasında da Netflix aracılığıyla dünya genelinde izleyiciyle buluştu.

Dizi, 15 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 21-28 dakika aralığında değişmekte.

Gizem, gerilim, aksiyon ve aile draması unsurlarını da bünyesinde barındıran bir bilim kurgu dizisi The Unlisted. Dizinin senaryosunu Tristram Baumber ve Alice McCredie-Dando birlikte kaleme almışlar. Justine Flynn, dizinin yürütücüsü konumunda. Angie Fielder ve Polly Staniford ise Flynn’e yapımcı koltuğunda eşlik etmişler.

Hikayemiz, bir okulda diş kontrollerinin olduğu bir gün ile başlıyor. İlerleyen dakikalarda bunun rutin bir kontrol olmadığını öğreniyoruz. Çocukları takip ve kontrol etmeyi amaçlayan gizli bir planın bir parçası bu sözde kontroller. Çocukların diş bölgesine bir çip yerleştiriliyor ve bu sayede onlara istedikleri şeyi yaptırabiliyorlar. Bu çipin bir diğer etkisi de çocukları normal olmayan bir şekilde kuvvetli ve sporda başarılı birer birey haline getiriyor olması.

Hikayemizin merkezinde Dru ve Kal isimli, Hint asıllı, 13-14 yaşlarında, tek yumurta ikizi 2 çocuk var. Bunlardan bir tanesi dişçiden korktuğu için diğeri onun yerine diş kontrolüne 2. kez giriyor. Çipten kurtulan Dru sayesinde bu gizemli planın farkına varıyorlar ikizlerimiz.

Diğer tarafta da söz konusu gizemli planı devreye sokan kişilerin elinden kaçan Kymara, Rose, Gemma ve Jacob isimli 4 çocuğun hikayesini izliyoruz. Söz konusu 6 çocuğun yolları ister istemez kesişiyor ve birlikte çetin bir mücadelenin içerisine giriyorlar.

Dru karakterine Vrund Rao, Kal karakterine ise Ved Rao hayat veriyor. Kymara, Rose, Gemma ve Jacob karakterlerini ise sırasıyla Miah Madden, Abigail Adriano, Jean Hinchliffe ve Nya Cofie canlandırıyor. Dru, bilgisayarlarla arası iyi olan, zeki bir çocuk. Kymara ise bir sosyal medya fenomeni.

Kal ve Dru’nun aile üyelerini de kısa kısa sayacak olursak;

-Ailesinin gelenekselliğini kaybetmesini istemeyen bir yaşlı kadın olan, çocukların ninesi Dadi rolünde Saba Zaidi Abdi‘yi izliyoruz.

-Baba Rahul rolünde Nicholas Brown, anne Anousha rolünde ise Virginie Laverdure karşımıza çıkıyor.

-Teyze Bua karakterini Zenia Starr, abla Vidya karakterini ise Avishma Lohith canlandırıyor.

-Okulun müdiresi Bayan Biggs rolünde Suzi Dougherty‘yi izliyoruz.

-İkizlerle aynı sınıfta olan ve onlara karşı alaycı bir tavır takınan Regan isimli kıza Annabel Wolfe hayat veriyor.

-Dru’nun yakın arkadaşı/kız arkadaş adayı Chloe karakterini Aria Ferris canlandırıyor.

Danny Kim, Otis Dhanji, Kevin MacIsaac ile Rake, Wanted ve Les Norton gibi dizilerden tanıdığımız Kate Box ise dizide tekrar eden rollerle yer alıyorlar.

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum ve fena bulmadım genel olarak baktığımda. Ana kahramanları çocuklar olsa da büyüklerin de izleyebileceği bir dizi olmuş The Unlisted. Çok ciddiye almadan, vakit geçirmek için izlenebilecek bir dizi bana göre. Merak edenler bir şans verebilirler.

Bu da dizinin fragmanı: