1916 ile 1970 arasında yaklaşık 6 milyon Afro-Amerikalı, ABD’nin güneyinin kırsal bölgelerinden Kuzeydoğu, Orta Batı ve Batı bölgelerine taşındı. Büyük göç olarak bilinen olayda birçok siyahi aile endüstriyel iş vaadi ve Jim Crow’un yasalarını arkada bırakma umuduyla Kaliforniya’ya göç etti.

Bu tarihsel bilgi ışığında Them‘de asıl odaklandığı ailenin 1953’te Kuzey Karolina’daki Chatham ilçesinden Campton, Kaliforniya’ya taşınmasını ve ailenin taşındığı yerdeki ilk 10 günü izliyoruz. Dizinin sezonu 10 bölümden oluşuyor. Süreleri ise en düşüğü 33, en uzunu 54 dk. olacak şekilde ortalama 45 dk. civarı. Bu antoloji dizisi 9 Nisan itibarıyla Amazon Prime’da izleyiciyle buluştu ve 2. sezonu da olacak.

Karakterler

Deborah Ayorinde – Lucky Emory: 2 kız annesi, öğretmenlik yapıyor. Fedakar bir anne, şimdilik yeni taşındığı yerde mesleğini icra etmiyor. Son kaldıkları yerden epey etkilenmiş.

Ashley Thomas – Henry Emory: Lucky’nin kocası, baştan başlamak umuduyla ailesini Doğu Compton’a taşıdı. Savaş veterineri, çoğunlukla beyaz işçilere sahip bir havacılık fabrikasında bir mühendis. Korku filmlerinin büyük bir hayranı, özellikle Bela Lugosi’nin başrollerini paylaşanlar, ama gösteri devam ederken, IRL’DE bazı şeyler gördüğü açık. Karısı yeni komşuları hakkında endişelenirken, kendi topraklarında dururlarsa her şeyin iyi olduğuna inanıyor. Göreceğiz bakalım.

Shahadi Wright Joseph – Ruby Emory: Ailenin en büyük kızı. Liseye gidiyor. Bazı şeylerde şüpheyi ilk dillendirenlerden.

Melody Hurd – Gracie Emory: Okula gidene kadar sürekli görgü kuralları ve gramer konusunda yardımcı olması için Bayan Vera’nun kitabını okur. Küçük olabilir, ancak yeni evlerinin içerdiği kötülüğü ilk hisseden odur. Yoksa kötülük onda mı? Bekleyip görmemiz gerekecek. Tek bildiğimiz, bir daha onun “Old Black Joe” şarkısını söylediğini duymak istemediğimiz.

Alison Pill – Betty Wendell: Mahallede yaşayanlardan. 50’li yılların mükemmel sarışın ev hanımına benziyor. Ancak bu kusursuz ev, istismar dolu bir geçmişi gizliyor. Biraz meraklı, bu yüzden komşuları ona “Dedektif Betty” diyor. Kendisine “tek kadınlı hoş geldin vagonu” demeyi tercih ediyor. Kasabasında siyah bir aile istemiyor, bu yüzden mahallede kalan herkesi örgütlemeye çalışıyor.

Ryan Kwanten – George Bell: Gözleri sadece Betty’yi gören mahalledeki sütçü, bakışlarını çalmaya çalışan diğer tüm banliyö kadınları için gerçek bir serseri. İkili düzenli olarak kahve ve biraz daha fazlasını paylaşıyor. Onu güldürebilen tek kişi o. Ayrıca aileyi Doğu Compton’dan çıkarmak için verdiği mücadelede en büyük müttefiki gibi görünüyor.

Liam McIntyre – Clarke Wendell: Betty’nin kocası. Yeni taşınanlar konusunda karısı kadar endişeli değil. Eşinden sakladığı bir sır var.

Pat Healy – Marty: Mahalle sakinlerinin erkek tayfasının lideri, yeni taşınanlara mahalleyi cehenneme çevirmek için uğraşan kişilerin başında.

Derek Phillips – Sgt. Bull Wheatley: 2. bölüm itibarıyla sahneye çıkan ve aileye yardım etmeye çalışan arkadaşımız.

Lindsey Kraft – Midge: Betty’nin en iyi arkadaşı, yeni aileyi evlerinden atmakla pek ilgilenmiyor gibi görünüyor. Onun kaygısız tavrı Betty’yi üzüyor, ama ilgisizliği başka bir şeyin işareti olabilir mi?

Anika Noni Rose – Ella Mae Johnson: Aileye evi satan kişi.

Michael Harney – Otto Harber: Betty’nin zengin babası.

Paula Jai Parker – Hazel: Kaliforniya’ya taşınan Henry’nin kuzeni. Ama o bile East Compton’ı bilmek istiyor. Şehir sakini (Watts’ta yaşıyor), banliyölerde yerini bulmakta zorluk çeken Lucky için bir sırdaş olur.