İlk sezonu 10 bölümden oluşan Polonya menşeili Netflix yapımı dizi. Oyuncular Marta NieradkiewiczSebastian FabijanskiAgata KuleszaBartlomiej TopaMagdalena CzerwinskaMichal ZurawskiMarek KalitaPaulina ChapkoKarolina ChapkoViet Anh Do olarak gözükse de kimseyi tanımıyorum. Tam hali IMDb‘de.

Deborah Halber’in ‘The Skeleton Crew‘ adlı kitabından esinlendi ve yapımcı Wendy West’in kişisel hikayesiyle zenginleştirildi. Bu dizi, şartlar nedeniyle kocasından ve Londra’dan ayrılmak zorunda kalıp memleketi Lódz’e geri dönen otuz yaşında bir kadının (Ola Serafin) hayatını anlatıyor. Bir gece arabasını sürerken intihar gibi görünen ama son derece şüpheli duran dramatik bir duruma tanık oluyor. Polis ise davaya kayıtsız kalıyor. Umutsuz durumdaki Ola, internette yardım ararken polisin çözemediği ceza davalarını çözen bir grup amatör dedektifi buluyor.

Polonya dili ile ekranlara gelen dizi yeterince çaba sarfedildiğinde internetin her şeye cevap vereceğini hisseden insan topluluklarının birbirleri ile yardımlaşarak çözüm olunabileceğinin hikayesi. Ultraviolet isimli oluşum devlet kurumlarının yeterince çaba sarfetmediklerini düşündükleri olayları çözme konusunda birbirleri ile yardımlaşan akıllı bir gurup. Hatta öyle ki cinayet vakalarını dahi çözebiliyorlar, çünkü internet sınır tanımıyor. Sosyal medya denen dünya her yaptığımızı, konum hizmetlerini, nerede olduğumuzu her saniye kayıt altına alıyor.

Polonyalı dizi, cinayete tanıklık eden ve ceza adalet sistemi tarafından hayal kırıklığına uğramış olan Ola adında genç bir kadının etrafında toplanıyor, en sonunda da çevrimiçi olarak faaliyet gösteren “Ultraviolet” adlı bir gruba katılıyor.

Hikâyenin kendisi kurgusal olsa da sosyal medyayı ve dünya çapındaki derin karanlık köşeleri kullanarak özellikle kayıp kişileri tanımlama söz konusu olduğunda suçları çözen gerçek insanlara ve gerçek olaylara dayanmaktadır. Hikaye, kısmen The Skeleton Crew’dan ilham alıyor ve Deborah Halber tarafından kaleme alınmış 2014 basımı kurgusal olmayan kitapta Amerika’nın zaman aşımına uğramış vakalarını (Cold Case) çözüyorlar. Bu insanlar gerçekten oradalar ve Halber onlarla kitabında röportaj yapıyor. “Ekip”, Ultraviolet’teki çözüm grubunun aksine olmayan bir organizasyondur.

Kesinlikle şans eseri denk geldim, ilk sezonu Netflix‘te erişime hazır. Önce bilim kurgu zannettim, sonra Rusça konuşmaları yadırgadım, olaylar zaten hızlı gelişiyor, başrol gıcık bir tip ve hafiyelik yaparak polisin işine burnunu sokuyor. Polisiye sevmeyen ben diziden oldukça hoşlandım, ilk bölümü izleyen zaten hemen sevecektir. Deneyin derim.