Bradley Freegard, Caroline Henderson, Pollyanna McIntosh, David Oakes, Frida Gustavsson, Asbjørn Krogh Nissen, Jóhannes Jóhannesson, Laura Berlin, Sam Corlett, Leo Suter

Netflix’in History’de 6 sezon boyunca yayınlanan ve 2020’nin Aralık ayında ekranlara veda eden Vikings’in devam dizisi Vikings: Valhalla’ya onay verdiğinin haberini 2019’un Kasım ayında almıştık. Yaklaşık 14 ay sonra dizide rol alacak oyunculardan 10’u açıklandı.

Sam Corlett (Chilling Adventures of Sabrina), Frida Gustavsson (Swoon), Leo Suter (The Liberator), Bradley Freegard (Keeping Faith), Jóhannes Haukur Jóhannesson (Cursed), Laura Berlin (Immenhof – The Adventure of a Summer), David Oakes (The Pillars of the Earth) ve Caroline Henderson (Tuya Siempre) ana kadroyu oluştururken, Pollyanna McIntosh (The Walking Dead) ve Asbjørn Krogh Nissen (Bron/Broen), tekrar eden roller ile dizide yer alacaklar.

Vikings: Valhalla, ilk dizinin sona ermesinden 100 yıl sonra, 11. yüzyılın başlarında başlıyor ve Leif Erikson, Freydis, Harald Harada ve Viking soyundan gelen Norman Kral Fatih William gibi şimdiye kadar yaşamış en ünlü Vikinglerden bazılarının efsanevi maceralarını anlatıyor. Devamlı değişen ve dönüşümden geçen Avrupa’da hayatta kalma mücadelesi veren bu kahramanlar, diğerlerine öncülük ediyor. Dizi, Vikingler efsanesinde heyecan dolu, yeni bir sayfa açacak.

Sam Corlett (Leif Ericson): Bilinen dünyanın çeperlerinde büyüyen Leif, eski pagan inanışlarına ve birbirine bağlı bir aileden gelmektedir. Cesur ve güçlü bir denizci olan Leif, izleyicileri, vahşi bir değişimden geçen Viking dünyasına götürecek.

Frida Gustavsson (Freydís Eiríksdóttir): Katı bir pagan olan, ateşli ve dikbaşlı Freydis, “eski tanrılar”a inanmaktan asla vazgeçmez. Erkek kardeşi Leif gibi Freydis de Kattegat’a bir yabancı olarak gelmesine rağmen eski geleneklere bağlı insanlar için bir ilham kaynağı olur.

Leo Suter (Harald Sigurdsson): Bir Viking soylusu olarak doğan Harald, son vahşi Viking savaşçılarından biri olarak bilinir. Karizmatik, hırslı ve yakışıklı Harald, Odin’e tapanları ve Hristiyanları birleştirmeyi başaran kişidir.

Bradley Freegard (Kral Canute): Danimarka Kralı Canut; bilge, zeki ve aynı zamanda acımasız bir Viking lideridir. Dostlarını yakınında, düşmanlarını daha da yakınında tutar. Hırsları, 11. yüzyılda tarihin seyrini değiştirir ve onu Viking Çağı’nın belirleyici isimlerinden biri hâline getirir.

Jóhannes Haukur Jóhannesson (Olaf Haraldsson): Olaf, Harald’ın üvey ağabeyidir. Devasa fiziği ve hırslarıyla sert ve acımasızdır. Olaf, “Eski Ahit”e inanan bir Hristiyan’dır.

Laura Berlin (Normandiya Emma): Genç ve hırslı biri olan Normandiyalı Emma, Normandiya saraylılarından ve Viking soyundandır. Politik bir zekaya sahiptir ve Avrupa’nın en varlıklı kadınlarından biridir.

David Oakes (Kont Godwin): Müthiş bir hayatta kalma becerisine sahip olan Kont Godwin, İngiltere Kralı’nın baş danışmanıdır. Politik çevrelerce önemsenmeyen bir aileden gelmesine rağmen kurnazlığı sayesinde yükselmiştir.

Caroline Henderson (Jarl Haakon): Büyük bir savaşçı ve hoşgörülü bir lider olan Haakon, Kattegat’ı istikrarlı bir şekilde yönetmektedir. Bir pagan olmasına rağmen zorlu bir dönemde Kattegat şehrinin kapılarını her türlü inançtan insana açık tutmayı başarmıştır. Haakon, bilgeliğinden etkilenen Freydis için güçlü bir akıl hocası olacaktır.

Pollyanna McIntosh (Kraliçesi Ælfgifu): Hesapçı ve hırslı Danimarka Kraliçesi Ælfgifu, Kuzey Avrupa’da patlak veren politik güç mücadelelerinde belirleyici bir isimdir. Ana vatanı Mercia’nın çıkarlarını koruyup, Canute’ün büyüyen iktidarında bir konum edinmeye çalışırken cazibesi ve kurnazlığından sonuna kadar faydalanır.

Asbjørn Krogh Nissen (Jarl Kåre): Eski pagan geleneklerini tehdit etmektedir.

Jeb Stuart (Die Hard, The Liberator), dizinin senaryosunu yazıp, yürütücü ve yönetici yapımcılığını üstlenecek. Vikings’in yaratıcısı Michael Hirst ve Morgan O’Sullivan (Vikings) dizinin diğer yönetici yapımcıları. Dizinin yapım şirketi MGM TV.

Çekimleri İrlanda’da yapılacak dizinin 2021’nin sonlarında ya da 2022’nin başlarında ekranlarda olması bekleniyor.

Kaynak