Son dönemlerde internetin hayatımızdaki yerini arttırdığı ve sağlamlaştırdığı bir gerçek. İnternetin hemen hemen herkesin ulaşabileceği bir mecra haline gelmesi, pek çok sektörde olduğu gibi, televizyon sektörünün de yavaş yavaş internete kaymasına yol açıyor. Şimdilerde çoğu televizyon dizilerinin kalitesine erişemeseler de gerçek anlamda kaliteli pek çok web dizisi yayınlanıyor. Pek çoğu kısa bölümlerden oluşan bu dizileri merak edenler için, bu yazı dizimizde bunların bir kısmından bahsedeceğiz.

İçindekiler
Bite Me
Battlestar Galactica : Blood and Chrome
Krogzilla Gets a Job
The Guild
Electric City
Submissions Only
Save the Supers
Easy to Assemble
Finding Susan Glen


Bite Me

Bite Me

Zombiler pek popüler ve seviliyor bu aralar. Ama bu dizi The Walking Deadden ziyade Shaun of the Dead tadında bir komedi. Daha önce pek çok web dizisi çekmiş olan Machinima tarafından sunuluyor.  Şimdiye kadar 2 sezonu çıkmış durumda.


Battlestar Galactica : Blood and Chrome


Battlestar Galactica : Blood and Chrome

Pek çoğumuzun bildiği Battlestar Galactica ailesinin şimdilik en son halkası. Syfy için dizi olarak planlanan bu BSG uzantısının çift bölümlük denemesi (pilot), Machinima tarafından izleyicilere 9 bölümlük bir web dizisi olarak sunuldu. 10 Şubat tarihinde ise tüm bölümleri birleştirilerek Syfy kanalında TV filmi olarak gösterildi.


Krogzilla Gets a Job

Krogzilla Gets a Job

Krogzilla isimli, uysal bir canavarın maceralarını anlatan bir animasyon. Diğer canavarlardan farkı ise, bir şekilde boyutlarının eski haline oranla bir hayli küçültülmüş olması. Boyutları küçüldükten sonra, şehirleri yok etme görevinden olan Krogzilla’nın, kendisine yeni bir iş bulmak için başına gelen olayları, komik bir dille anlatıyor. Dizi, 10 bölümden oluşuyor, bölümler ise ortalama 3,5 dakika.


The Guild

The Guild

Sanal ortamda oynanan bir oyunda birbirleriyle kaynaşmış olan bir grubun, gerçek hayatta da tanışmak istemesiyle başlayan olayları konu alıyor. Dizinin yaratıcı ve başrol oyuncusu, en son Supernatural‘da konuk oyuncu olarak da izlediğimiz Felicia Day. Daha önce 22dakika’da tanıtımı yapılmış olan The Guild, MMO tarzı oyun severlerin ilgisini çekmeyi başarmış. Bu ilginin farkına varan Microsoft ise diziye sponsor olmuş. Dizi, 2007 yılından beri devam ediyor. Şu ana kadar 6 sezonu yayınlandı. Bölüm süreleri ise en fazla 10 dakika.  Aşağıdaki videoda ilk sezonun tamamının bir araya getirilmiş halini izleyebilirsiniz.


Electric City

Electric City

Yahoo tarafından yayınlanan bilim kurgu türünde bir animasyon dizisi. Dizinin yaratıcısı, ünlü oyuncu Tom Hanks. Toplam 20 bölüm, 90 dakikadan ibaret  olan dizinin ülkemizden izlenmesi Yahoo engeline takılsa da çeşitli ortamlardan bölümleri edinilebilir. Dünya yaşamının sona ermesinden sonra başlayan dizide, Electric City yıkıntılar arasında barış ve güvenliği temsil etmektedir. Her ne kadar burası güven verici görünse de burada da sırlar, karışıklık ve cinayet varlığını sürdürmektedir.


Submissions Only

Submissions Only

Broadway için yapılan oyuncu seçmelerini merkezine alan bir komedi dizisi. Şimdiye kadar 13 bölüm ve 2 sezonu yayınlanan dizinin, 3. sezon çekimleri devam ediyor.  Bölümlerin süresi 15-22 dakika arasında. Kristin ChenowethJesse Tyler FergusonNick Jonas gibi isimler de dizide konuk oyunculuk yapmışlar.


Save the Supers

Save the Supers

Ekonomik krizden yakayı sıyırmaya çalışan bir grup süper kahramanın maceralarının anlatıldığı komedi türünde bir dizi. Şu ana kadar 1 sezon 7 bölüm yayınlanmış, bölümler ortalama 7 dakika uzunluğunda. Dizinin bir bölümünde Seth Green‘de yer almış.


Easy to Assemble

Easy to Assemble

Oyuncu Illena Douglas‘ın kendisinin kurgusal bir versiyonunu canlandırdığı bir dizi. Konusu ise kısaca, Illena Douglas’ın oyunculuk mesleğini bırakıp, bir mobilya mağazasında çalışmak istemesiyle başlayan olaylar, olarak özetlenebilir.


Finding Susan Glen

Finding Susan Glenn

Hayallerini kadınının peşine düşen bir adamın yaşadığı  olayları esprili bir dille anlatıyor. Dizinin yönetmeni ve başrol oyuncusu ise New Girl‘den Max Grennfield.


22dakika’da daha önce bahsedilen web dizileri için ise buraya uğrayabilirsiniz.

Bu yazımızın sonuna geldik. Yazı dizimizin gelecek bölümlerinde, başka web dizilerini tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de izleyip beğendiğiniz web dizileri varsa, yorumlarda belirtmeyi unutmayın.