Daha önce şurada ve şurada ilk iki yazısını bulabileceğiniz yazı dizimizin 3. kısmıyla karşınızdayız.

Bu sefer 5 tane web dizisinden bahsedeceğiz, “nedir bunlar” diye merak ediyorsanız buyurun yazının devamına.

 

The Trivial Pursuits of Arthur Banks

Bu dizimiz, pek çoğumuzun bayılarak izlediği diziler çıkaran AMC kanalı tarafından, kendi web sitesinde 2012 yılı içinde yayınlandı. Dizi, 3 bölümden ibaret ve bölümler ortalama 14 dakika uzunluğunda. Başarılı bir tiyatro yönetmeni olan Arthur’ un kendi hayatından uyarlama  bir oyun sergilemek istemesiyle gelişen olayları ve çevresindeki gelişmeleri anlatıyor. Adam Goldberg ve Jeffrey Tambor başrollerde yer alıyor. Dizinin tamamı siyah-beyaz formatta çekilmiş.

Daybreak

Daybreak, şu sıralar 2. sezonu yayınlanan Fox dizisi Touch‘ın bir uzantısı. Bir iletişim firmasının sponsorluğunda Youtube üzerinden yayınlanan dizi, 9 dakikalık 5 bölümden oluşuyor. Dizi, Ben Wilkins isimli kahramanızın dünyayı komploya sürükleyecek bir cihazın peşinde yaşadığı olayları anlatıyor. Dizide, Chuck ile tanıdığımız Ryan McPartlin de yer alıyor.

School Of Thrones

Şu aralar 3. sezonuyla pek çoğumuzun aklını başından alan Game of Thrones dizisinin bir parodisi. “Game of Thrones’daki tüm karakterler Westeros’ta yaşamayıp da bir lisede öğrenci olsalardı, üstüne Demir Taht için değil balo kralı/kraliçesi olmak için birbirlerinin gözünün yaşına bakmasaydı ne olurdu?” sorusunun cevabını eğlenceli ve komik bir dille anlatıyor.

Web dizisinin ilk bölümü 10 Mart 2013’de yayınlandı ve 3. bölümüyle sezon finalini yaptı.  School of Thrones’un Sansa rolünde oynayan oyuncusu Mary Kate Wiles‘ı daha önce  The Lizzie Bennett Diaries, Squarsville gibi web dizilerinde de izlemişiz. Game of Thrones’dan uyarlanan jeneriğin de çok başarılı olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

Mortal Kombat: Legacy

Mortal Kombat isimli video oyunundan uyarlanan bir web dizisi.  Daha önce burada da tanıtımı yapılan dizi, Machinima tarafından Youtube üzerinden 2011 ve 2012 yıllarında 2 sezon – 19 bölüm yayınlandı. Bölümlerin ortalama süresi 9 dakika.  “Peki nedir bu Mortal Kombat ?” derseniz de: İlk defa 1992 yılında piyasaya sürülen karşılıklı bir dövüş oyunu. Bu ilk çıkan oyununun ardından pek çok devam oyunu, oyunlardan uyarlanan sinema filmleri de çıkmıştı.

Ctrl

Bu web dizimiz, NBC kanalı tarafından web dizisi olarak kendi sitesinde yayınlanmıştı. Hatta büyük çaplı bir televizyon kanalının çektiği, herhangi bir diziyle bağı olmayan, ilk web dizisi olarak da tarihte yerini aldı. Dizi kısaca, bir ofis çalışanının, klavyedeki fonksiyonları (Geri al, kopyala, yapıştır vs.) gerçek hayatta da kullanabildiğini keşfetmesi üzerine gelişen olayları ele alıyor. Ctrl, 2009 yılında 10 bölüm olarak yayınlandı ve bölümler ortalama 4-6 dakika uzunluğunda. Başrolde ise Arrested Devolopment ile tanıdığımız Tony Hale yer alıyor.

Şimdilik bu kadar, zaman buldukça ve yeni web dizileriyle tanıştıkça yeni yazılar gelmeye devam edecek. İzleyeceklere iyi seyirler !