2014 yılında, Yeni Zelanda’nın en renkli kişiliklerinden olan  Jemaine Clement ve Taika Waititi beraber yazıp yönettikleri sözümona belgesel (mockumentary) tarzında bir film yapmışlardı: What We Do in the Shadows. Oldukça absürd ve eğlenceli olan filmin odağında Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’daki bir evde ev arkadaşlığı yapan bir vampir grubu vardı. Aynı zamanda başrolleri de üstlenen Clement ve Waititi, filmde dünyanın geri kalanına göre daha az nüfüsu bulunan bu ada ülkesinde vampirlerin günlük yaşamını bizlere sunuyordu.

Jemaine Clement ve Taika Waititi

Bu filmin yan projesi olan Wellington Paranormal ise filmde de ufak bir kısımda gözüken iki polis memurunu odağına alıyor. Karşılaştıkları sıradışı bir vakadan sonra Wellington Polis Departmanı’nın çok gizli paranormal bölümüne atanan ikili her bölüm farklı bir vakanın peşinde koşuyor ve seyirciyi eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyor.

Başrollerinde Mike Minogue, Karen O’Leary ve Maaka Pohatu‘yu bulunduran dizinin yapımcı koltuğunda ise filmin yaratıcıları Jemaine Clement ve Taika Waititi oturuyor. Yeni Zelanda’nın TVNZ 2 kanalında yayınlanan dizi toplamda 22 dakikalık 6 bölümden oluşacak.