Hulu üzerinden izleyiciyle buluşan FX yapımı dizilere bir yenisi daha eklendi. Y: The Last Man, 13 Eylül’de ilk 3 bölümüyle izleyiciyle buluştu. Kalan bölümler haftalık olarak yayınlanmaya devam edecek.

Y: The Last Man, 2002-2008 yılları arasında Vertigo Comics tarafından yayınlanan aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanmış. Eliza Clark, dizinin yaratıcısı konumunda. Donnetta Lavinia Grays ve Olivia Purnell yazar masasında; Nina Jacobson, Mari-Jo Winkler ve aynı zamanda çizgi roman serisinin yaratıcısı olan Brian K. VaughanPia Guerra ikilisi ise yapımcı koltuğunda ona eşlik etmişler.

Bir kıyamet sonrası hikayesini bizlerle buluşturan bir bilim kurgu dizisi olan Y: The Last Man‘in yayınlanan ilk 3 bölümünün uzunlukları sırasıyla 54, 47 ve 54 dakika.

Not: Yaklaşık 6 yıldır hazırlanan ve birçok aşamadan geçen projenin kat ettiği yola buradan bakabilirsiniz.

Geçelim dizinin hikayesinin çıkış noktasına:

Dünya, nedeni bilinmeyen ani bir salgınla vuruluyor ve dünya üzerinde yaşayan erkek cinsine sahip (Y kromozomlu) tüm insan ve hayvanlar çok kısa bir süre içerisinde hayatını kaybediyor. New York’ta yaşayan Yorick isimli genç bir erkek ve onun maymunu hariç.

Hayatta kalan kadınlar kayıplarının acısıyla başa çıkmaya çalışırlarken bir yandan da kaosun hakim olduğu yeni hayat şartlarına alışmak mecburiyetindedirler. Elektrik, su, yiyecek tedariki başta olmak üzere birçok altyapı çöker. Geleceğe dair umut yok olma tehlikesi altındadır.

=Yorick=

Yukarıda sözünü ettiğimiz tek erkek. Bu büyük olaydan önce sihirbazlıkla uğraştığı küçük ve normal bir hayatı olan Yorick için bundan sonraki süreçte hiçbir şey normal olmayacaktır.

Karaktere The Truth About the Harry Quebert Affair dizisinden hatırlanabilecek Ben Schnetzer hayat veriyor.

=Hero=

Yorick’in kız kardeşi. Kendisi bir ambulans sağlık görevlisi. Söz konusu büyük olayın yaşanmasından dakikalar önce travmatik bir hayat deneyimi yaşayan Hero ile kardeşi Yorick’in yolları olaydan sonra ayrı düşüyor.

Karakteri Just Before I Go ve Dredd filmleri ile Goliath dizisinden anımsanabilecek Olivia Thirlby canlandırıyor.

=Jennifer=

Bir senatörken başkan dahil tüm erkek siyasetçilerin ölmesiyle birlikte kendisini ABD başkanı olarak buluyor. Tüm iyi niyetiyle ama biraz da yetersizliğiyle bu görevi yerine getirmeye çalışıyor.

Jennifer karakterinde Unfaithful, Murder at 1600, Untraceable ve Must Love Dogs gibi sinema filmlerinden tanıdığımız Diane Lane‘i izliyoruz.

=Ajan 355=

Söz konusu olaydan önce soğukkanlı bir suikastçı olarak hizmet veren karakterimiz, yeni sahte kimliğiyle Gizli Servis çalışanı olarak Beyaz Saray’da bulunduğu o yıkıcı günün ardından Jennifer’ın emir eri olarak görev yapmaya başlıyor.

Karakteri NOS4A2 dizisinden anımsanabilecek Ashley Romans canlandırıyor.

=Kimberly=

Rahmetli başkanın konuşmalarıyla kafa ütüleyen kızı. Söz konusu olaydan önce bir kitap yazıp ekran yüzü olmayı başaran Kimberly, sadece babasının değil kocası ve oğullarının da kaybını yaşıyor.

Kimberly rolünde Two and a Half Men, The Unusuals ve Joan of Arcadia dizilerinden tanıdığımız Amber Tamblyn karşımıza çıkıyor.

Kadroda yukarıda saydığımız oyunculara ek olarak Marin Ireland, Paris Jefferson, Jess Salgueiro ve Juliana Canfield gibi isimler yer alıyor.

Dizinin yayınlanan 3 bölümünü de izledim. İlk bölümün ilk yarısının epey sıkıcı geçtiğini söylemeliyim. Sonrasında toparlıyor ve izlenir hale geliyor. Y: The Last Man’in yeterli bir dizi olduğunu düşünüyorum ama coşkuyla öveceğim bir şey de yok şu an için ortada. Süslü bir şekilde gizem satma derdi yok gibi duruyor dizinin. Karakter merkezli olarak ilerleyecek bir yaşam hikayesi olacak gibi görünüyor.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.