Sonbahar dizi sezonu tüm hızıyla devam ederken yeni diziler de aynı şekilde ekrana uğruyor ve hazırlıklarını devam ettiriyor.

Daha önce buna yönelik üç haber yazmıştım. Sıra geldi dördüncüye:

1) Akıncı

Kanal: ATV

Yapımcı: NTC Medya

Kadro: Şükrü Özyıldız, Büşra Develi, Yıldıray Şahinler, Tolga Tekin, Erkan Bektaş, Sermet Yeşil, Didem İnselel, Serhat Onat, Ayça Erturan, Müge Boz, Berrin Arısoy, Berrak Kuş, Yılmaz Bayraktar, Ercü Turan, Deren Talu

Senarist: Hakan Kandal

Yönetmen: Veli Çelik

Konu: Kökleri Osmanlı tarihine uzanan ve İstanbul’u koruyan modern bir kahramanın günümüzdeki zorlu mücadelesini anlatacak.

2) Gönül Dağı

Kanal: TRT 1

Yapımcı: Köprü Film

Kadro: Berk Atan, Gülsüm Ali İlhan, Erdal Cindoruk, Şebnem Dilligil, Ali Düşenkalkar, Mert Turak

Senarist: Mustafa Çiftçi (Hikaye)

Yönetmen: Yahya Samancı

Konu: Gönül Dağı, “Bozkırın kalemi” Mustafa Çiftçi’nin gün yüzüne çıkmamış öykülerinden esinlenilerek senaryolaştırıldı.

Çocukluk aşkı Dilek’le bir gün buluşma hayali kuran Taner’in kuzenleriyle yaptığı müthiş icat… Düğüncüleri, ağıtçıları, gelenekleri, tüm samimiyetiyle Anadolu insanı… Bozkır topraklarının süsü özgürlük timsali Yılki Atları… Nerde bir aşığın, bir yetimin kalbi kırılsa Gönül Dağından bir parça taş kopar derler ama büyük ama küçük…

Dizi, bozkırın ortasında yer alan şirin bir kasabada yaşayan sıcakkanlı, sevecen Anadolu insanının öyküsünü anlatıyor. Efsaneleri, gelenekleri, şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş değerleri gönülden yaşayan, alın teriyle kazanırken sevdasını yüreğiyle hisseden, umutları ve hayalleri uğruna yaşam mücadelesi veren insanların hikayesi…

3) Kefaret

Kanal: FOX Türkiye

Yapımcı: 25 Film

Kadro: Nurgül Yeşilçay, Mert Fırat

Senarist: Mahinur Ergün

Yönetmen: Mesude Erarslan

Konu: Zülfü Livaneli’nin “Konstantiniyye Oteli” kitabının bir hikayesinden uyarlanacak olan “Kefaret” kod adlı dizi,  izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Yeşilçay, dizide özel bir ortaokulda müzik öğretmenliği yapan, iki çocuk annesi “Zeynep” karakterine hayat verirken, Mert Fırat da “Başkomiser Sinan” olarak izleyici karşısına çıkacak. Dizide Zeynep’in rüya gibi hayatının bir anda değişmesi üzerine ödediği kefaretler konu alınacak.

4) Maraşlı

Kanal: ATV

Yapımcı: TIMS&B

Kadro: Burak Deniz, Alina Boz

Senarist: Ethem Özişık

Yönetmen: Kudret Sabancı

Konu: Kahramanmaraş’ta doğup büyüyen bir polisin başındaki belalarla mücadele ederken, Firuze isimli bir genç kıza aşık olmasını konu alacak.

5) Uyanış: Büyük Selçuklu

Kanal: TRT 1

Yapımcı: Akli Film

Kadro: Gürkan Uygun, Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu, Cemal Toktaş, Sevda Erginci, Osman Sonant, Mehmet Özgür, Ilker Kizmaz, Nik Xhelilaj

Senarist: Serdar Özönalan (Diriliş Ertuğrul)

Yönetmen: Emre Konuk

Yayın: 28 Eylül Pazartesi

Konu: Selçuklu İmparatorluğu’nun devlet yapısını, siyasi olaylarını, savaşlarını ve I. Melikşah’ın (Gülsoy) hayatını ele alacak.

Kaynak: Raninimanini/RaniniTV & Birsen Altuntaş/TV100 & Resmi Bültenler