Pandemi ve sonrasında gelen karantina sürecinde birçok yapım durdu. Kanallar ve platformlar ellerinde kalanları paylaştılar ve paylaşmaya devam ediyorlar. Ama tabii hazıra dağ dayanmaz. O yüzden bazı deneysel işler yapıldı ve evlerde de olsa bazı yapımlar üretildi. BBC One’ın Staged‘i de o üretilen işlerin güzel bir örneği. Simon Evans tarafından yazılan ve yönetilen, 15-20 dakikalık 6 bölümden oluşan dizi şöyle ilerliyor:
Simon Evans, yönetmeye hazırlandığı tiyatro oyunu için birçok hazırlık yapmış hatta iki tane de çok güzel başrol seçmiş kendine: David Tennant ve Michael Sheen. Tüm bu hazırlığı sonrası gelen pandemi ve karantina süreci ise onu bir iki adım geri götürecekken aklına bir fikir gelir. David ve Michael ile Zoom üzerinden oyunun provasını yapmak ve tiyatrolar tekrar açıldığında rakiplerinden bir sınıf önde başlama fikri.


Tabii kağıt üstündeki plan neredeyse hiçbir zaman plandığı gibi gitmiyor. Her bölüm bir takım olaylar sonrası David Tennant ve Michael Sheen, Zoom’da baş başa kalıyorlar. Daha önce Good Omens‘ta da beraber çalışan ikili, birbirlerine karantina hayatlarını anlatıyorlar, önceki işlerinden bahsediyorlar, arada tatlı tartışmalar da yapıyorlar haliyle. Bize de güzel bir seyirlik çıkıyor böylece.
İkilinin kendi hayatlarının kurgusal bir versiyonunu oynadığı dizide David Tennant ve Michael Sheen’in partnerleri Georgia Tennant ve Anna Lundberg‘i de sık sık görüyoruz. Tüm bunların üstüne iki de sürpriz konuk var. O da artık size kalsın.

Staged, kısacası bu zor zamanları güzelleştirecek tatlı bir komedi. İki oyuncumuzu da seven, beğenecektir diye düşünüyorum diziyi. İzleyecek olanlara da iyi seyirler diliyorum.