Adaletin sosyal medyada arandığı bir döneme denk gelişimizden olsa gerek, bu sezon ekrana gelen Türk dizilerinin çoğunda hukuk teması karşımıza çıkmaya başladı. Bu yeni modadan nasibini alan Yargı da 19 Eylül’de Kanal D’de başladı ve kısa zamanda önemli bir başarıya ulaşarak sezonun en iyi reytinglerini alan yeni dizisi oldu. Eğer “nedir bu dizinin hikmeti” diye merak ediyorsanız sizi tanıtıma alalım.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Polisiye
Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik ilk 4 bölümü yayınlandı
Süre: 120+ dakika
Yönetmen: Ali Bilgin | Senaryo: Sema Ergenekon
Kanal: Kanal D
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipediTwitterInstagramYoutube

KONU

Savcı Ilgaz ve avukat Ceylin’in yolları tüyler ürpertici bir cinayet davasıyla kesişir. Reşitpaşa’daki çöp kutusunda bir bavul, bavulun içinde ise kimliği henüz teşhis edilemeyen genç bir kız cesedi bulunmuştur. Olay yerinden çıkan kanıtın ardından evin sorunlu çocuğu Çınar baş şüpheli konumuna düşerken Ilgaz ise kolları sıvayarak Ceylin’e kardeşini savunması için teklifte bulunur. Soruşturma sırasında yaşanan gelişmeler, birbiriyle siyah ve beyaz kadar zıt olan bu iki hukuk insanının hayatlarını tamamen değiştirecek bir sürecin habercisi olacaktır.


KARAKTERLER

 • Ilgaz Kaya (Kaan Urgancıoğlu): İdealist ve kurallara sıkı sıkıya bağlı bir savcı. İşinde ne kadar soğukkanlı ve mesafeliyse ailesiyle olan ilişkisinde o kadar sevgi dolu ve düşünceli. Babasının ideolojisinden sapmadan, çocukluğunu yaşayamadan büyümüştür. Cinayet davasıyla birlikte ortaya çıkacak gerçeklerin ardından tüm bildikleri sarsılır. 
 • Ceylin Erguvan (Pınar Deniz): Asi, sınır tanımaz, gerekirse kuralları bile çiğneyebilecek kadar gözü kara bir avukat. Genç yaşına pek çok başarı sığdırmış, en zor vakalarda bile müvekkillerini ipten alarak adından söz ettirmiştir. Babasının hapiste olduğu dönemde ailesine tek başına sahip çıkmış. Duygularını kolay kolay göstermez.

 • Metin Kaya (Hüseyin Avni Danyal): Ilgaz’ın babası, cinayet büroda emniyet amiri. Meslek hayatı boyunca dürüst ve idealist biri olmuş, Ilgaz’ı bu düsturla yetiştirse de diğer oğluna söz geçirememiş. Eşinin ölümünden sonra ailesine tek başına kol kanat germiş.
 • Pars Seçkin (Mehmet Yılmaz Ak): Ilgaz’la aynı adliyede çalışan bir savcı. Başarılı, hırslı ve burnundan kıl aldırmayan biri. Ilgaz’la yıllar öncesine dayanan tek taraflı rekabeti, Ilgaz’ın kendi kız kardeşinden ayrılmasının ardından yeni bir boyut kazanır.
 • Yekta Tilmen (Uğur Polat): Türkiye’nin en büyük hukuk bürolarından birinin sahibi. Kendi mesleğinde duayen olarak görülen ve her daim takdir edilen, gerekirse şeytanın avukatlığını bile yapacak biri. Oğluyla mesafeli bir ilişkisi var.

 • Zafer Erguvan (Ali Seçkiner Alıcı): Ceylin’in babası. Yıllar önce uğradığı haksızlık sonucu hapse girmiş, çıktıktan sonra da hayata küsmüştür. Balıkçılık yaparak ailesini geçindiriyor.
 • Gül Erguvan (Zeyno Eracar): Ceylin’in annesi. Ev hanımı. Fedakar ve özverili olsa da duygusal anlamda gelgitli bir yapısı var. Sakin gibi görünse de içinde fırtınalar kopuyor.
 • Eren Duman (Uğur Aslan): Ilgaz’ın dostu. Cinayet büroda polis olarak görev yapıyor. Eğlenceli, ağzı laf yapan biri. Söz konusu Ilgaz olduğunda kuralları bile çiğnemeye hazır.

 • Çınar Kaya (Arda Anarat): Ilgaz’ın kardeşi. Daha önce başını belaya soktuğu için babasıyla oldukça gergin bir ilişkisi var. Onlar gibi olamamanın baskısıyla büyümüş.
 • İnci Erguvan (Ece Yüksel): Ceylin’in kardeşi, ablasına çok düşkün. Mimarlık bölümünde okuyor. Baba sevgisini alamadığı için bir tarafı hep yaralı kalmış.
 • Aylin Erguvan Yılmaz (Pınar Çağlar Gençtürk): Ceylin’in ablası. Yıllar önce kaybettiği küçük oğlunun yasını tutmayı sürdürüyor.

SON SÖZ

Öncelikle uzun bir hazırlık sürecinin ardından ortaya çıkan, merak unsurunu daima diri tutan sürükleyici senaryoya kocaman alkış. Korkunç bir olayın doğurduğu sonuçları izliyor olsak da dizideki “katil kim” sorgulaması oldukça keyifli gidiyor. Bu esnada sadece katili değil kendimizi de sıkça sorgulama fırsatı buluyoruz. Tabii ki her polisiyenin başarması gereken şeyler bunlar ancak Türk dizilerinin mevcut şartları ve konu bakımından içinde bulunduğu kısır döngüyü düşünürsek böyle bir TV işinin yüksek reyting alması ve milyonlarca izleyicinin kafasını aynı soruyla meşgul edip bizleri edilgenlikten etkin konuma getirmesi değerli. Öte yandan diğer Ay Yapım projelerindeki gibi burada da oldukça temiz bir reji ve başarılı bir kadro var ama özellikle Aşk 101’deki uyumlarına tanık olduğumuz Kaan Urgancıoğlu ve Pınar Deniz yine öyle karizmatik bir çift yaratıyor ki büyülerine kapılmamak zor. Sonuç olarak polisiye seviyor ve bizim toprakların dizilerine de şans vermek istiyorsanız aradığınız alternatif Yargı olabilir.