HBO, 12 Eylül 2021 tarihinde yeni draması Scenes from a Marriage dizisini yayınlamaya başladı.

Mini dizi, The Affair ve In Treatment dizilerinin arkasındaki yazar ve yönetmen Hagai Levi’den geliyor. 5 bölüm süren sezonda tüm bölümleri kendisi yönetiyor. Bölüm süreleri ise 55-65 dakika aralığında değişiyor.

Not 1 : Yönetmenin kişisel tercihi sonucu bölümlerin başında, çok kısa olsa da prodüksiyonda yer alan oyuncuların ve kamera arkasının sahnelere nasıl hazırlandığını izliyoruz.

Konusu:

Dizi, evli bir çiftin hayatlarından kesitler sunuyor. Uzun süren diyaloglar ve tartışmalar ile ilişkilerinden kesitlere tanık oluyoruz. Ayrılık ve sonrasında yaşananlar, kıskançlık, suçluluk gibi konuların gerçekçi bir şekilde 5 bölüme yayıldığını görüyoruz. Her bölüm ilişkilerindeki farklı bir döneme odaklanıyoruz.

Jonathan (Oscar Isaac): Jonathan ve Mira tek çocuk sahibi bir çift. Dizi başladığında yaklaşık 13 yıllık bir ilişkileri olduğunu fark ediyoruz. Jonathan, üniversiteye başlayana kadar tüm hayatını dini kurallar üzerinden yaşayan biri. Fakat Mira ile tanıştıktan sonra eski yaşamından vazgeçiyor ve hayatında belki de ilk kez özgür olduğunu hissediyor. Üniversitede profesör olan Jonathan, Mira’ya göre çok daha az para kazanan bir isim, hayatından  genel olarak memnun ve çok büyük hayalleri yok. Bu yüzden çocukları Ava ile daha çok kendisi ilgileniyor, evde vakit geçiriyor. Mutlu bir evlilik sürdürdüklerini düşünüyor fakat böyle olmadığını acı bir şekilde öğreniyor. Yıldız oyuncuyu Ex Machina ve Inside Llewyn Davis filmlerinde izleyebilirsiniz.

Mira (Jessica Chastain): Mira, üniversite döneminde erkek seçimleri konusunda şanslı olmayan bir isim. Duygusal olarak hassas olduğu bir dönemde normalde birlikte olmayı hiç düşünmeyeceği Jonathan ile tanışıyor. O günleri anlatırken Jonathan’ın kendisini gerçekten kurtardığını söylüyor. Zaman geçtikçe, evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi, hiç hayal etmediği şeyler gerçekleşiyor. Mira, kariyer açısından ise çok başarılı bir isim. Hatta bazen işi, aile hayatının önüne geçebiliyor. Yıllar ilerledikçe Jonathan’ın aksine evliliğinde sürekli olarak bir şeylerin eksikliğini hissediyor, uzun bir süre de bu gerçeği kabullenmek istemiyor. Ayrıca çocuğu doğduktan sonra geçirmiş olduğu depresif döneme geri dönmek istemiyor. Tüm bu sorunların ortaya çıkışıyla birlikte ikilinin hayatında büyük inişler ve çıkışlar yaşanıyor. 2 kez Oscar adaylığı kazanan ismi Crimson Peak ve Eleanor Rigby film serisinde bulabilirsiniz.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tırıvırı Bilgiler (Trivia):

  • Dizi, ünlü yönetmen Ingmar Bergman’ın 1973 yılında yönetmiş olduğu Scener ur ett aktenskap isimli mini dizinin bir uyarlaması.Hagai Levi, dizinin büyük bir hayranı. Levi, Bergman’ın oğlunun kendisine ulaşıp uyarlama teklifini yapmasıyla yıllar sonra projenin başına geçiyor.
  • Hagai Levi, Mira rolü için aklındaki ilk ismin Jessica Chastain olduğunu söylüyor. Fakat zamanlama uymadığı için Mira rolü Michelle Williams’a veriliyor. Williams’ın projeden çekilmek zorunda kaldığı tarihte Chastain uygun olunca rol ona gidiyor. Oscar Isaac ve Jessica Chastain 20 yıldır arkadaş olduğu için Mira rolüne çekimlere kısa bir süre varken Chastain’in gelmesi daha kolay bir süreç oluyor. İkili 2014 yılında A Most Violent Year filminde başrol olmuş ve yine bir çifti canlandırmıştı.
  • Dizi, prömiyerini 78.Venedik Film Festivali’nde yaparak bunu başarabilen birkaç dizi arasına girdi. Hatta kırmızı halıda yürürken çekilmiş videoları viral haline geldi.

Röportajlar:

  • Hagai Levi ve prodüksiyon tasarımcısı Kevin Thompson’ın evin dizideki önemi ve dizaynı hakkında konuştuğu röportaj.
  • Oscar Isaac ve Jessica Chastain’in karakterleri, arkadaşlıkları ve çekim süreci hakkında konuştuğu röportaj.
  • Hagai Levi’nin verdiği röportaj ve yazar Amy Herzog’un verdiği röportajı okuyabilirsiniz.
  • Kadronun verdiği bir kısa röportajı buradan izleyebilirsiniz.

Scenes from a Marriage, uzun diyaloglar ve yavaş temposu ile herkese tavsiye edebileceğim bir dizi değil. Eğer ilk 2 bölümde sıkılırsanız devamında da büyük değişiklikler olacağını sanmıyorum. Çünkü ilk sahnede çiftimizin ilişkilerinin detayları hakkında konuştuğu tam 16 dakika süren bir terapi sahnesi izliyoruz. Bölümün devamında da 4 kişinin kendi ilişkileri hakkında tartıştığı ve 15 dakika süren bir yemek sahnesi izliyoruz. Karşımızda işte böyle bir dizi var.

İnsanlara bunu izleyin diye tavsiye etmeyecek olsam da diziyi çok sevdim. Hatta ne kadar yavaş ve depresif ilerliyor olsa da son 4 bölümü arka arkaya izledim. Diğer bölümleri izleyince ilk bölüm gerçekten de çok zayıf kalmış. Dizi, duygusal olarak izlemesi en zor olan 2.bölüm ile başka bir yöne evriliyor. Sonrasındaki 3.bölüm ve şaşkınlıkla, neler yapıyorsunuz diyerek izlediğim 4.bölüm favori bölümlerim oldu. Oscar Isaac ve Jessica Chastain için de bir parantez açmak gerekiyor çünkü dizinin her şeyi onlar. Sevdiğim bu iki oyuncu başrol olmasaydı diziyi kesinlikle bu kadar sevmezdim, bu oyuncular olduğu için karakterler ile biraz daha rahat empati kurabildim. İzlerken keşke başka projelerde daha bir araya gelseler demeden duramıyor insan. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not 2: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.