Squid Game fırtınası ortalığı yıkadursun, Netflix’ten yoksulluk temasına farklı bir noktadan dokunan bir yapım daha geldi: 1 Ekim‘de izleyici karşısına çıkan ve Stephanie Land‘in 2019’da yayımlanan Maid: Hard Work, Low Pay, and a Mother’s Will to Survive adlı çok satan anı kitabından esinlenerek ekranlara taşınan Maid. O zaman buyurun tanıtıma:

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 sezon 10 bölüm (mini dizi)
Süre: 47-60 dakika arası
Yaratıcı: Molly Smith Metzler (Margot Robbie de yapımcılardan biri)
Platform: Netflix
Önemli Bağlantılar: Resmi SiteIMDbVikipedi

KONU

Sevgilisi tarafından düzenli olarak psikolojik istismara uğrayan Alex, buna “dur” diyerek 2.5 yaşındaki kızı Maddy’yle birlikte evi terk eder. Ne yapacağını bilemez bir haldedir ama kendisinin ve kızının hayatını yoluna koymak için çabalaması gerektiğinin farkındadır. Geçinmek için hizmetçi olarak çalışmaya başlayan Alex, bu süreçte yoksulluk, açlık, evsizlik, çeşitli sağlık problemleri, aile sorunları ve ABD’nin zorlu bürokrasisiyle uğraşacaktır.


KARAKTERLER

  • Alex Langley (Margaret Qualley): Kendinden ziyade canından çok sevdiği kızı Maddy’yi (Rylea Nevaeh Whittet) kurtarabilmek, kendi çocukluğundaki travmaları ona yaşatmamak için hayatında yeni bir sayfa açmaya karar veriyor. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yazarlık bölümünden burs kazanmasına rağmen üniversiteye gidememiş. Annesi ve babasıyla mesafeli bir ilişkisi var.

  • Sean (Nick Robinson): Alex’in sevgilisi, Maddy’nin babası. Geçirdiği hasarlı çocukluk nedeniyle küçük yaşta alkolik olmuş, bu bağımlılıktan kurtulamamasının verdiği öfkeyi de Alex’ten çıkarmayı tercih etmiş. Alex onu terk ettikten sonra kızını almak için mücadele ediyor ama en büyük mücadeleyi kendisiyle veriyor.

  • Paula Langley (Andie MacDowell): Alex’in annesi. Bipolarlığı nedeniyle tüm duygularını uçlarda yaşıyor. Kocasından ayrıldıktan sonra peş peşe birçok ilişki yaşasa da hiçbiri uzun soluklu olamamış. Mesleki olarak da az tanınan bir sanatçı olmaktan öteye gidememiş. Kızıyla gelgitli bir ilişkisi var. (Not: Kendisi gerçekte de Margaret Qualley’in annesi.)

  • Regina (Anika Noni Rose): Alex’in hizmetçilik yaptığı evlerden birinin sahibi. Zengin ve işkolik bir kadın ama hayatı göründüğü kadar mükemmel değil.
  • Hank (Billy Burke): Alex’in babası. Paula’nın ardından yeniden evlenip ikiz çocuk sahibi olmuş ancak kızıyla arasındaki uçurumu kapatamamış.
  • Yolanda (Tracy Vilar): Alex’in çalıştığı hizmetçilik şirketinin müdürü. İşi söz konusu olduğunda sert ve kuralcı olsa da ona sıkça destek oluyor.

SON SÖZ

Maid’i izlerken aklıma sık sık bu yıl En İyi Film Oscar’ını kazanan Nomadland geldi. İki kadının ekonomi üzerinden şekillenen hayat yolculuklarında ilki daha belgeselvari, diğeri ise dizi oluşu nedeniyle daha dramatik bir yapıyı takip etse de verdikleri gerçeklik hissi ortak. Zaten ikisi de gerçekten yaşanmış hikayeler ama öyle olmasaydı bile izlediğimiz şeylere “bu böyle değil” diye itiraz edemezdik sanırım. Ele aldığı zor konulara rağmen bir an bile ajitasyona kaçmaması ve tüm karakterlerine boyut katmayı başarması bir yana, Maid’in en büyük silahı ise tabii ki Margaret Qualley‘in muhteşem performansı. Henüz genç yaşta olmasına rağmen rolüne öyle dört elle sarılmış ki tecrübeli oyunculara taş çıkartıyor. Şimdiden gelecek seneki ödül törenlerinin (özellikle Emmy’nin) erken favorisi olduğu kesin. Yani siz siz olun, geçen 9 saate bir an bile pişman etmeyen, gerçekçi hikaye sevenlerin kalbini hemen kazanacak bu özel diziyi izlemeden 2021’i kapatmayın.

Not: Diziyle ilgili daha önce yapılmış yorumlara şuradan ulaşabilirsiniz.