Cold Feet, ITV’de yayınlanan bir İngiliz dizisi. Kendine has küçük bir hayran kitlesi olan dizi, 1997 yılında yayına başladı.

1997 ve 2003 yılları arasında 5 sezon yayınlandıktan sonra final yaptı. Fakat sürpriz bir kararla tam 13 yıl sonra 2016 yılında aynı karakterler ile ekrana geri döndü. BAFTA ödüllü dizinin yazarı ve yürütücü yapımcısı Mike Bullen. Yazarlar arasında ünlü yazar David Nicholls’ın adı öne çıkıyor.

2020 yılında 9. sezonunu yayınlayan dizinin, 10. sezon için geri döneceği açıklandı. Fakat karakterlere biraz daha zaman tanımak için dizinin geri dönüşünün biraz daha uzun süreceği açıklandı. Pandemi öncesinde 90 dakikalık bir Avrupa bölümü hazırlığı varken şimdilik bu konuda bir gelişme yok.

Konusu:

Dizi, zamanla birbiriyle arkadaş olan altı kişinin hayatına odaklanıyor. Aşk hayatlarını, evlilikte yaşadıkları sorunları ve gündelik hayatta karşılarına çıkan olayları, İngiliz komedi tarzı ile izliyoruz.

Adam Williams (James Nesbitt): Adam, uzun ilişkilere tahammül edemeyen çapkın bir isim. Fakat Rachel ile tanışması her şeyi değiştiriyor. Farklı bir hayatın olabileceğini fark ediyor ve Rachel’ı kazanmak için elinden geleni yapıyor. Adam, grup içinde en sorumsuz olan kişi. Bu da onu gruptaki en eğlenceli karakter haline getiriyor. Aktörü The Hobbit serisi ve The Missing dizisinde izleyebilirsiniz.

Rachel Bradley (Helen Baxendale): Rachel, erkekler konusunda çok şanssız bir isim. Tam ilişkilerle işim bitti kararını verirken karşısına Adam çıkıyor. Böylece onun arkadaş çevresiyle de yakınlaşmaya başlıyor. Oyuncuyu Friends ve Cuckoo dizilerinde bulabilirsiniz.

Karen Marsden (Hermione Norris): Karen, çocuk kitapları yazan ve aynı zamanda editörlük yapan bir isim. Fakat yeni doğan çocuğu yüzünden tüm bunlara ara vermek zorunda kalıyor. Rachel’ın arkadaşı olduğu için Adam, Jenny ve Pete ile de tanışma imkanı buluyor. Kendisini Luther dizisinde izleyebilirsiniz.

David Marsden (Robert Bathurst): Karen ile evli olan David, tam anlamıyla işkolik bir isim. Hatta çocukları doğduğunda işine daha çok önem veriyor olması evliliğini de etkiliyor. Adam ve David ilk başta birbirine ısınamasa da Pete’in de dahil olması ile birlikte sürekli olarak barda takılan bir arkadaş grubu kurulmuş oluyor. Aktörü Downton Abbey dizisinde izleyebilirsiniz.

Pete Gifford (John Thomson): Adam’ın çocukluktan beri en yakın arkadaşı. Sürekli olarak bara gidip ilişkilerindeki problemleri tartışıyorlar. Her şeyi önceden planlayan, detaylara aşırı önem veren bir karakter olduğu için bazen eşi Jenny’yi delirtiyor. Oyuncuyu Midsomer Murders dizisinde bulabilirsiniz.

Jenny Gifford (Fay Ripley): Pete’in eşi olan Jenny, eğlenceli bir karakter olsa da çocuk sahibi olma çalışmaları yüzünden zaman zaman huysuz bir karaktere dönüşüyor. Tabii Pete’in en yakın arkadaşı olan Adam’ın evlerindeki sürekli varlığı da bu konuda ona yardımcı olmuyor. Fakat zamanla herkes birbirine alışınca üç çift, bir arkadaş grubu kurmuş oluyor. Acısıyla tatlısıyla, sürekli olarak birbirlerinin yanında durmaya çalışıyorlar. Kendisini Suspects dizisinde bulabilirsiniz.

Olivia Marsden (Daisy Edgar-Jones): Karen ve David’in çocuğu olan Olivia’yı dizinin yeni sezonlarında izliyoruz. Normal People ile parlayan oyuncuyu War of the Worlds dizisinde de takip edebilirsiniz.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

İzlemeden önce Cold Feet ismini çok nadir duymuştum. Çok sevdiğim Daisy Edgar-Jones’un oynadığı rolleri kontrol ederken dikkatimi çekti ve yeni sezonlardan bir bölüme bakmak istedim. Hoşuma gidince bulması zor olsa da diziyi denemeye karar verdim. Daha önce adını çok az duyduğum ve pek izleyeni olmayan bir dizi olduğunu düşünürsek beklediğimden çok daha fazla hoşuma gitti. 97 yılında başlayan bölümlerde de sıkılmadım, İngiliz mizahı hoşuma gitti. Ayrıca dizinin küçük bir hayran kitlesi olmasına rağmen 13 yıl sonra geri dönüp karakterlerin hayatına devam ediyor olmaları da hoşuma gitti. Dizide en sevdiğim çift açık ara Adam ve Rachel oldu. İki karakter de hoşuma gidiyor ama en çok Adam’ı canlandıran James Nesbitt’in eğlenceli performansını seviyorum. Hatta dizinin yeni sezonlarına bakarken onun varlığı olmasaydı diziye de şans vermezdim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Dizinin ilk sezonundan klipler

Dizinin yeni sezonlarından bir fragman