Paramount Network, 20 Haziran 2018 tarihinde drama ve Neo-Western türündeki dizisi Yellowstone‘u yayınlamaya başladı. Dizinin 4.sezonu şu an yayınlanıyor.

Dizi, Taylor Sheridan (Hell or High Water / yazar, Sicario / yazar, Wind River / yönetmen, Sons of Anarchy/ aktör) ve John Linson (Sons of Anarchy/ yapımcı, 1883/ yapımcı) isimlerinden geliyor.

Not 1: Yellowstone, ülkemizdeki dizi sohbetlerinde çok popüler olmasa da Paramount Network kanalında işler farklı. İzlemeseniz bile popülerliğini fark edebileceğiniz dizinin 4.sezon reyting rekoru kıran haberleri mevcut. Bu başarının üzerine dizinin arkasındaki isimlerden bir ‘prequel’, bir de ‘spin-off ‘dizisi geliyor. Dutton ailesinin bu topraklara ilk yerleştiği zamanları anlatan 1883 adlı dizi 19 Aralık’ta ekranlara gelecek. Aynı evrende geçen 6666 adlı dizi ise yapım aşamasında.

Konusu:

Dizi, Montana eyaletinin Yellowstone adlı en büyük çiftliğine sahip olan Dutton ailesinin, topraklarını koruyabilmek için ne tür bir mücadele verdiğini anlatıyor. Kasabanın modernleşme çalışmaları, Milli Park sorunu ve Kızılderili Rezervasyonu Dutton ailesinin önündeki en büyük engeller. 132 yıldır bu arazilere sahip olan ailenin başındaki John Dutton, bu toprakları kaybetmemek için herkese savaş açmayı göze alıyor. Fakat bu savaşı çocukları ile birlikte verip veremeyeceği büyük bir soru işareti.

John Dutton (Kevin Costner): Dutton ailesi’nin 6. kuşaktaki reisi. Eşini bir kazada kaybeden John 4 çocuğu ile baş başa kalıyor. Çocuklarına karşı şefkat gösterisinde bulunmayan John, çiftlikteki kovboy hayat tarzına daha uygun bir isim. Çevresindeki çalışanları da bu tarz isimlerden seçiyor. Sahip olduğu araziler ve elinde tuttuğu güç sebebi ile birçok düşmana sahip. Politikacılar ve kolluk kuvvetleri üzerinde büyük baskıya sahip olsa da Kızılderili Rezervasyonu ile toprak mücadelesi konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Boş arazileri büyük bir yatırım aracı olarak gören iş adamları da karşısında John Dutton’ı buluyor. Bu isimlerin hiçbiri John Dutton’ın savaş sırasında ne tür sınırları aşabileceğini bilmiyor. Dance with Wolves filmi ile 2 Oscar kazanan tecrübeli oyuncuyu son yıllarda Molly’s Game ve The Highwaymen filmlerinde bulabilirsiniz.

Kayce Dutton (Luke Grimes): Kayce, ailenin en küçük oğlu. Babası ile de arası en kötü olanı. Büyük bir kavga sonucu genç yaşta evini terk eden Kayce, Monica ile evleniyor ve çocukları ile birlikte rezervasyon bölgesinde yaşamaya başlıyorlar. Askeri geçmişi bulunan ve silahlar konusunda özel bir yeteneği olan Kayce bir şekilde kendisini belanın ortasında bulmayı başarıyor. Aktörü Brothers and Sisters dizisinde izleyebilirsiniz.

Monica Dutton (Kelsey Asbille): Kayce ile evlenen Monica, rezervasyon bölgesinde ailesiyle birlikte yaşayarak ve öğretmenlik yaparak mütevazı bir hayat sürdürüyor. Birçok talihsiz olay sonucunda ikili, kendilerini John Dutton ve yerel halkın mücadelesinin tam ortasında buluyor. One Tree Hill ve Fargo’nun 4.sezonunda kendisini izleyebilirsiniz. 

Jaime Dutton (Wes Bentley): Avukat olarak kariyerini devam ettiren Jaime, ailenin hukuki sorunlarını çözmekle görevli isim. Babasının saygısını kazanabilmek için her gün mücadele ediyor. Ailesi adına yapması gerekenler ve kariyerindeki hedefleri her zaman eşleşmiyor. Bu da Jaime’nin iki taraf arasında sürekli olarak gidip gelmesine sebep oluyor. Aktörü American Horror Story dizisinde bulabilirsiniz.

Beth Dutton (Kelly Reilly): Çocuklukta yaşadığı bir travmanın da etkisiyle Beth ailedeki en sorunlu isim. Finans sektöründe çalışıp aileye bu tarz konularda yardımcı olsa da özel hayatı her anlamda kaos içeriyor. İçki problemi ve hiçbir şeyi ciddiye almayan kişiliği nedeniyle hem kendine hem de etrafındaki kişilere zarar verebiliyor. Kardeşi Jaime’yi delirtip, onunla kavga etmek en keyif aldığı aktivitelerden biri. Fakat manipülasyon yeteneği nedeniyle Dutton ailesinde önemli bir yere sahip. Kendisini True Detective 2. sezonunda izleme fırsatını bulmuştuk.Rip Wheeler (Cole Hauser): Rip, çiftliğin işleyişi ön planda olmak üzere birçok görevle sorumlu. John Dutton’ın sağ kolu olduğu için birçok yasadışı aktivite de ondan soruluyor. Çünkü çiftlikte çalışan kovboyların bazılarının vücudunda Yellowstone’a özel bir damganın bulunduğunu görüyoruz. Dizinin ilerleyen bölümlerine konu olan bu damga çiftliğin suç ile olan ilişkisini anlamada büyük bir öneme sahip. Aktörü Chase dizisinde bulabilirsiniz.

Lee Dutton (Dave Annable): Ailenin en büyük çocuğu. Çiftlikteki kovboy yaşam tarzına uygun olarak büyütülen Lee’nin bir gün babasının çiftlikteki yerini alması planlanıyor. Kendisini Brothers and Sisters dizisinde izleyebilirsiniz.

Thomas Rainwater (Gil Birmingham): Rainwater, çocukluğunda kendini Meksikalı sanarak büyümüş bir isim. Ailesinin kökenlerini keşfettikten sonra kimliğini benimsiyor ve rezervasyonda yükselmeye başlıyor. Günümüzde kabile şefi olarak görev alan Thomas, John Dutton’ın en büyük düşmanlarından biri haline geliyor. Thomas, Yellowstone çiftliğinin sahip olduğu geniş toprakların kendi insanlarından çalındığını düşünüyor ve geri almak için elinden geleni yapıyor. Kendisini Banshee ve House of Cards dizlerinde izleyebilirsiniz.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yellowstone, “Bu dizi niye her yerde karşıma çıkıyor, bu kadar izleniyor mu ki?” diye merak ettiğim için başladığım bir dizi oldu. Tabii kadroda önemli isimlerin olması da merak unsurunu güçlendirdi. Bu tarz dizilerin sayısının günümüzde çok fazla olmaması Yellowstone’u ayrı bir noktaya koyuyor. Dizinin 92 dakikadan oluşan ilk bölümü, ilk sezonda en az sevdiğim bölüm oldu. Hatta yavaş temposu rahatsız etmişti. Fakat dizi ilerledikçe her bölüm daha fazla hoşuma gitmeye başladı. Hala çok hızlı bir temposu yok ama diziye uyuyor, bende tüm diziyi arka arkaya izleme isteği oluşturmayı başardılar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not 2: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu. 

Fragmanı