John Radley‘in (12 Years a Slave) bizlere kazandırdığı, yollarını gözletirken çürüten, kalitesiyle göz dolduran, ödüllü antoloji dizimiz American Crime’ın 3. sezonu için bir başlangıç tarihi hala belli değil. Yayınlanmış bir fragman da yok. Fakat bugün, daha önce işçi problemleri, ekonomik ayrışmalar ve bireysel haklar gibi konulara değineceği açıklanan 8 bölümlük 3. sezonun konusuna dair yeni bazı detaylar ve ilk fotoğraflar çıktı. Ben de bunlardan derleme mini bir ön tanıtım yazmak istedim.

Bir baba olan Luis Salazar (Benito Martinez), kayıp oğlunu aramak için Meksika’dan Amerika’ya yasadışı yollarla gelir. Burada çiftlik arazilerinde ve ziraat topluluklarında bir çeşit modern köleliğin yayılmakta olduğunu görür. Bir iş ve kalacak yer vaat edilen işçiler, yoksulluk içinde ve çok kötü şartlarda yaşamaktadırlar. Aldıkları ücretler temel gereksinimlerine bile yetmezken sonsuza kadar borçlu kalacak ve bu yüzden de asla burayı terk edemeyeceklerdir.

Sistemin hedefindeki tek insanlar kaçak çalıştırılan işçiler değildir. Ailesinden uzaklaşmış genç ve beyaz bir Amerikan olan Coy Henson (Connor Jessup), umutsuzca uyuşturucu bağımlılığına sürüklenmektedir. Çiftlik ekibinin şefi Isaac Castillo’a (Richard Cabral) rastladığında hayatını tekrar düzene sokma fırsatı yakalar. Fakat burada umutsuzca bağımlılığından kurtulmaya çalışırken Castillo’nun vaatlerinden ve iyiliklerinden şüphelenmeye başlar ve zamanla çiftlikteki adaletsizliğin farkına varır.

Hesby çiftlikleri, şu aralar daha rekabetçi olma amacıyla düşük fiyatlar talep eden ve bunun için de işçi maliyetlerini kısıtlama konusunda güç kullanan domates çiftliğiyle uğraşmaktadır. Jeanette Hesby (Felicity Huffman), şirketin başındaki ailenin oğluyla evlidir ve varlıklarının arkasındaki şok edici gerçeği fark etmeye başlamıştır.

Kimara Walters (Regina King), ihtiyacı olan insanlara yardım etmeye kendini adamış bir sosyal hizmet görevlisidir. 40’lı yaşlarında bebek sahibi olmak isteyen ve bunun için modern tıptan yardım alamayan Kimara, fahişelik yapan 17 yaşındaki Shae (Ana Mulvoy-Ten) ile tanışır. Shae hamiledir…

Nicholas Coates (Timothy Hutton), mobilya imalatı ve satıcılığı yapmaktadır. Müşterilerinin düşük fiyatlara daha kaliteli eşyalar almak istediklerini bilmekte ve bunun vicdan azabını çekmektedir. Ayrıca evliliği eskisi kadar iyi gitmemektedir. Karısı Clair (Lili Taylor), Gabrielle (Mickaëlle X. Bizet) adındaki Haitili bir kadını dadı olarak işe almak istemektedir. Gerekli krediyi sağlayacağını ve vize işlemlerinde yardımcı olacağını söyler. Fakat yakında bu ailede de işler karışacak; Gabrielle, iş verenlerinin aslında kendinden çok fazla fedakarlık istediklerini anlayacaktır.

3. sezonda, yukarıda ismi geçenler dışında ayrıca Cherry Jones, Janel Moloney, Dallas Roberts, Clayton Cardenas ve Sandra Oh’u da bir ya da daha fazla bölümde izleme fırsatı elde edebileceğiz.

Kaynak