Sürekli iptal olan ve yeni başlayan diziler sayesinde gün geçmiyor ki yabancı dizi dünyası için hazırladığımız listeler güncelleme gerektirmesin.
2009 yılı başlarında hazırladığım “Avukatlık Dizileri” dosyasının altına gelen yorumlar sayesinde farkettim ki yazının güncelleme zamanı gelmiş de geçmiş bile. O zamandan bu zamana çıkan hukuk dizilerini listeleyince de ayrı bir yazıya konu olabilecekleri ortaya çıktı. Buyurun, 2009 yılından bugüne hukuk dizileri dünyasına birlikte bakalım.

(alfabetik sırayla)

The Deep End :
Los Angeles’ta büyük bir avukatlık bürosunda 4 genç yeni avukat, eski ve güçlü avukatlarla ve rakipleriyle başa çıkmaya, pişmeye çalışıyordu.
2010 başında başlayıp 6 bölümde kalmıştı. Daha ne olduğunu anlayamadan bittiydi ama zaten olduğu kadarıyla vasat bir klişeydi.

The Defenders :
Las Vegas’ta avukatlık bürosu olan iki zibidi savunma avukatı etrafında döndü. Komedi drama kategorisindeydi. Başrollerde Jim Belushi‘yi Jerry O’Connell ile birlikte izledik ama yetmedi.
Geçen yıl (2010’da) iptali görenlerden… Sevdiğim iki başrol oyuncusuna rağmen çok bir şey verememişti. Vasatta kaldı ve bazen vasatın da altında kaldı, dolayısıyla da 18 bölüm sonunda 2. sezona geçiş yapamadı.

fairly-legal-480x360-20110502193813

Fairly Legal :
2011 baharında başladı. Avukatlık mesleğini terk edip, arabuluculuğa soyunan bir kadın hayatımıza neşe ve renk kattı ilk sezon boyunca. Yolu mahkemeye düşmüş veya düşmek üzere olan, başı dertte ya da derde girmek üzere olan tarafların arasına girip herkes için en iyi çözümü bulmaya, tarafları barıştırmaya çalıştı.
“Sarah Shahi nereye ben oraya” deyip koştum peşinden. :) Konu olarak mahkemeye çıkmaktan çok, hukuk sisteminin geri planında işlerin nasıl yürüyebileceğine ağırlık verdiği için klasik avukatlık dizilerinden biraz farklı. Klişeler var elbette, ama konusunu, işlenişi ve oyuncuları eğlenceli bulduğum için devam kararı gelsin diye epey heyecanla bekledim. Neyse ki kablolu kanal dizisi olduğundan olsa gerek 2. sezon onayı aldı. 2012 başlarında döner.

Franklin & Bash :
Bu yaz geldi bu.
Yine iki laubali avukat… Bu iki dost, kendi firmalarını bırakıp, büyük bir firmaya girdikten sonra olan biten…
Biraz fazla klişe bulduğum için sezon sonuna dek henüz izlemedim. Ama izlediğim kadarıyla vasat aşamasındaydı. Yine de ikinci sezon onayını aldı. İlk sezonu bitirince intibalarımı yorumlarda yeniden paylaşırım.

The Good Wife :
Seçkin bir politikacının karısıyken, kocasının başka bir kadınla, kamuya açık yerde seks yapması ve hapse düşmesi üzerine, mesleğine dönen Alicia Florrick ve çalıştığı avukatlık firmasının odak olduğu bir dizi.
Julianna Margulies‘ın ilk avukatlık denemesi Canterburry’s Law 6 bölümden sonra iptal olunca üzüldüydüm. Ama sonra , Margulies, The Good Wife ile geri geldi şükür. The Good Wife’ı genelde polisiye ve entrika ağırlıklı olan hafif avukatlık dizisi olarak nitelendirmeyi tercih ediyorum. Mahkeme sahneleri az olsa ve davaları jüri ikna etmek yerine hep kuralları değiştirerek (gerçek suçluyu/suçsuzu bularak) çözüyor olsalar da entrikaları, oyuncuların sunumu ile çok beğendiğim bir dizi. Marguilles bu sezon Emmy’i de kaptı. Oturdum, tanıtımını yaptım, daha ne? ;))

Harry’s Law :
David E. Kelley, “Eski bir patent avukatı olan yaşlı hatun büyük şehrin kenar mahallesinde suç davalarına bakan bir avukata dönüşünce neler olur?” deyip başrole de Kathy Bates‘i oturtunca beklentileri yükseltti elbette.
David E. Kelley deyip koşa koşa başladım. Ama bol klişeli bir dizi bence. Kelley dizilerinin müdavimleri için yeni hiç bir şey yok. Çok eğlenceli bir jenerik müziği var, hakkını yemeyeyim. :) Sırf avukatlık dizisi seviyorum diye izliyorum. Kathy Bates’e sırtını bir sezon dayayıp 2. sezon onayını aldı, ama bence 3. sezonu göremez.

Outlaw :
İşinden ayrıldıktan sonra kendi avukatlık şirketini kuran eski bir yargıtay yargıcını odaklamıştı. Başrolde, Jimmy Smits vardı.
-di’li geçmiş zaman, çünkü 2010’un “geçiyordum uğradım” tadında iptal olanlarından… Kötü bir avukatlık dizisi değildi. Ama ağır bir dizi olmaya çalıştı ve beceremedi. Yeni bir şey koymadı ortaya. Dolayısıyla 8 bölümde iptal oldu.

Silk :
Londra’da bir grup avukatı ve aldıkları davaları ele alıyor.İngiliz hukuk sistemine güzel bir giriş oldu. Fazlasıyla eli yüzü düzgün, sürükleyici, entrikalı, türüne yaraşır bir ilk sezon sundu. 2. sezon onayını aldı. Bu dizi de yine bir tanıtım yazısı için kolları sıvamama sebep olmuştu. :)

Suits :
“Çok zeki olmasına, okuduğu hiçbir şeyi unutmamasına rağmen üniversiteden mezun olamamış bir genç adamın Manhattan’da büyük bir hukuk bürosunda avukatmışcasına işe girmesi ile başlıyor.” diye tek cümlede anlatmışım daha önce konusunu. Daha fazlasını yazmayayım, izleyin. :)
Bu yazın sürprizlerinden oldu. Türünün gerçekten gayet iyi bir örneği. 2. sezon siparişini de kolayca aldı. Genelde White Collar‘ın hukuk versiyonu olarak tanımlıyorum.