Avustralya kanalı ABC’de 3 Şubat 2021 tarihinde yeni bir komedi drama dizisi başladı: Aftertaste

Yarım saatlik bölümlerden oluşan dizinin yaratıcıları Matthew Bate ve Julie De Fina. Bu ikiliye yazar masasında Rob Hunter; yapımcı koltuğunda Rachel Griffiths ve Rebecca Anderson eşlik etmişler. Jonathan Brough ise dizinin yönetmenliğini üstlenmiş.

800 Words, The Luminaries ve Packed to the Rafters dizilerinden tanıdığımız Erik Thomson, dizinin başrol oyuncusu konumunda. Ona Natalie Abbott, Susan Prior (Puberty Blues), Remy Hii (Harrow, Marco Polo), Peter Carroll, Kavitha Anandasivam, Wayne Blair (Mystery Road, Squinters) ve Rachel Griffiths (Brothers & Sisters, Six Feet Under, Camp) gibi isimler eşlik ediyor.

An itibarıyla 2 bölümü geride kalan Aftertaste, 6 bölümden oluşacak sezonu 10 Mart 2021 tarihinde tamamlayacak.

Dizinin hikayesi, Easton West isimli, uluslararası üne sahip bir şef aşçıyı merkezine alıyor. Meslek hayatında zirveyi görmüş ve uzun süre orada kalmış olan Easton, sonrasında ise bir gerileme sürecinin içerisine girmiş. Son olarak ise son durak noktası olan Çin’deki işinden de kovulmuş medyada büyük ses getiren bir sinir krizi geçirerek. Bu olayın sonrasında da kendisini çok uzun senelerdir uğramadığı memleketi Adelaide’da buluyor karakterimiz. Orada yeğeninden de alacağı yardımla eski ilişkilerini onarmak ve kendini yeniden keşfetmek gibi konularda harekete geçecek karakterimiz.

*Çabuk sinirlenen, etrafındakileri de kolayca sinirlendirebilen, egosu yüksek, bir miktar da bencil bir adam olan Easton West karakterinde Erik Thomson’ı izliyoruz. Herkesin düşene bir küçük taş atmak isteyebileceği ‘Beyaz orta yaşlı adam (!)’ portresi olarak sunuluyor karakter.

*Bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Natalie Abbott, Easton’ın 19 yaşındaki yeğeni Diana karakterine hayat veriyor. Neşeli ve fütursuz bir genç kız olan Diana, yetenekli ve hevesli bir pasta şefi. Bu alanda da bir kariyer yapmak istiyor. Easton’ı da bu yola ayak basmak için bir ilk bilet olarak görüyor.

*Peter Carroll, Easton’ın huysuz ve yaşlı babası Jim karakterini canlandırıyor. Tavşan, güvercin vb. hayvanları avlamayı seven Jim, yalnızlığıyla huzurlu ve mutlu. Easton’ın dönüp Diana ile birlikte evini ele geçirmeye başlamasından da bir miktar hoşnutsuz.

*Susan Prior’u Easton’ın kız kardeşi ve Diana’nın annesi konumundaki Denise karakteriyle izliyoruz. Easton’a karşı büyük bir öfke duyan ve eve dönüşünden hiç memnun olmayan Denise, kızının onunla birlikte takılmaya başlamasından da rahatsız durumda. Annesinden abisine ve kızına geçen aşçılık yetenekleri Denise’i pas geçmiş bu arada.

*Denise’in kocası Brett rolünde Wayne Blair karşımıza çıkıyor. Wayne, evlilik kurumunda ipleri eşinin eline bırakmış olan, iyi niyetli, pasif bir adam tiplemesi olarak sunuluyor.

*Remy Hii, eskiden Easton’ın yanında çalışmış olan, sonrasında kovulup Adelaide’e gelen ve burada kendi restoranını açıp bir marka haline getiren Ben Zhao isimli bir aşçıya hayat veriyor.

*Kavitha Anandasivam, Diana’nın arkadaşı Nayani rolüyle karşımıza çıkıyor.

*Rachel Griffiths’i ise Easton’ın bir mekanını kiralamak amaçlı olarak tanıştığı, Adelaide’da şarap üretimi işinde olan, Margot isimli, uçuk kaçık bir kadın rolüyle izliyoruz.

Dizinin yayınlanan ilk 2 bölümünü izledim ve başarılı buldum. Hikayesi de karakterleri de epey izlenesi. Oyuncu kadrosu da gayet iyi. İşlevsel olmayan bir aile draması, şu sıralar revaçta olan ana yemek pozisyonundaki ‘Orta yaşlı beyaz adam’ haşlaması eşliğinde acıkmanızı sağlayabilecek gerçek yemeklerle birlikte, üzerine lezzetli bir komedi sosu ilave edilerek servis ediliyor dizide. Bir tadına bakmadan geri yollamayın derim ben.

İzlemeye niyeti olanlara lezzeti seyirler diliyorum. Bu da dizinin fragmanı: