beIN Connect’in lansman projesi olarak hazırlanırken Star TV’ye transfer olan ve uzun süredir merakla beklenen Babil, geçtiğimiz hafta yayın hayatına başladı. Başlar başlamaz büyük tartışmaları da beraberinde getiren bu çiçeği burnunda diziyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram

Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik 2 bölümü yayınlandı.

Yayın Durumu: 17 Ocak 2020 – devam ediyor

Süre: 135-140 dakika

Yapımcı: Ay Yapım

Yönetmen: Uluç Bayraktar | Senaryo: Nükhet Bıçakçı & Özlem Yücel

Kanal: Star TV

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube

KONU

“Beni tanıyorsun. Hayatı boyunca çalışan, çabalayan ve hakkını alamayan, yediği ilk darbede düştüğü anda tekmeler yiyen adam o benim işte. Bendim. Bir daha asla o adam olmamaya yemin ettim. Ben de seni tanıyorum, evine ekmek götürmeye çalışan adamsın sen.

Hayatta en önemli şey aile, sağlık diyorsun ama öyle değil, her şey para. İnsanın başını dik tutturan da çocuklarının yüzüne huzurla baktıran da para. Öfkelisin görüyorum, öfkem öfkeni tanıyor. Benden sana bir tavsiye; asla düşme, eğer düşersen bütün kapılar yüzüne kapanacak.

O eş, dost, akraba dediklerin telefonuna dahi çıkmayacak. Dibe vuracaksın biliyorum, çünkü ben o dibi gördüm ve ben o dibin en dibindeyken bir karar verdim. Dünya adaletsiz, aşağılık bir yer ve ben bu dünyanın canını okuyacağım. Ve ben, hakkım olanı almaya gidiyorum.”

İdealist bir akademisyen olan İrfan’ın sıradan hayatı, kendisine atılan bir iftiranın ardından mahvolur. Görev yaptığı üniversiteyle ilişiğinin kesilmesinin şokunu henüz atlatamadan 8 yaşındaki oğlu Deniz’in beyninde tümör olduğunu öğrenir ve dünyası bir kez daha başına yıkılır. Eşi Eda’yla birlikte tanıdığı herkesten yardım istese de tüm kapılar suratına kapanınca son çareyi eski çocukluk arkadaşı Egemen’e başvurmakta bulur.

Egemen ise onu zengin bir iş adamı olan Süleyman’a götürür. Süleyman halden anlayan biridir ve gereken parayı İrfan’a verir. Fakat durumlar sanıldığından çok daha ciddidir ve bu sırada yaşanan gelişmeler İrfan ve Egemen’e tek bir çare bırakacaktır: Süleyman’ı dolandırmak. Bu yolda eski defterler açılacak, yeni sırlar ortaya çıkacak ve herkesin kaderi tamamen değişecektir.

KARAKTERLER

  • İrfan Tuna Saygun (Halit Ergenç): Kendini yoktan var etmiş, idealist bir ekonomi profesörü. Eşi ve oğluyla sürdüğü mutlu hayatın bir anda yerle bir olmasıyla kendini önemli bir yol ayrımında buluyor: Ya kaderine razı olacak ya da ideallerinden ödün verip her şeyi yoluna koyacak.
  • Egemen Kıvılcım (Ozan Güven): İrfan’ın çocukluk arkadaşı. Onun aksine uçarı, aklı hinliğe çalışan ve bu nedenle çevresinde kimsesi kalmamış biri. İrfan’la gelgitli bir ilişkileri olsa da eski arkadaşının bu yolculuğunda ona destek olmaya karar veriyor.
  • Ayşe Karaali (Aslı Enver): Kendi halinde yaşayan genç bir kız. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmasına rağmen atanamadığı için ailesini geçindirmeye çalışırken Süleyman’ın asistanlığını yapmaya başlıyor. İrfan’ın hayatına girişi, onu da derinden etkileyecek.

  • Eda Saygun (Nur Fettahoğlu): İrfan’ın eşi, Deniz’in annesi. Hem duygularıyla hem de mantığıyla hareket eden biri. Oğlunun başına gelenler onu da sarsarken geçmişindeki büyük sırların ortaya çıkma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. İrfan’a para için büyük baskı yapıyor.
  • İlay Yücedağ (Birce Akalay): İrfan’ın eski aşkı, Süleyman’ın metresi. Sofistike ve mesafeli bir kadın. Ancak zengin bir iş adamı olarak tanıdığı sevgilisinin karanlık yüzünü görmeye başlaması ve İrfan’ın yeniden hayatına girişiyle tüm dünyası allak bullak oluyor.
  • Süleyman (Mesut Akusta): Zengin, karanlık ve tehlikeli bir iş adamı. Kapısına gelenlere sırtını çevirmediği için İrfan’a da yardım ediyor. İrfan ve Egemen’in kurduğu kumpasın ardından eşiyle sevgilisi arasındaki çatışmalar ve serseri oğluyla da uğraşmak zorunda.

SON SÖZ

Son dönemdeki muhteşem kadrolarına rağmen senaryoları ortalamadan öteye geçemeyen pek çok yapımdan sonra Babil’de aynı şeyi yaşamadığım için çok mutluyum. Gerçi Halit Ergenç başta olmak üzere böyle rüya bir kadronun boş iş yapmayacağından emindim ama bunu fiilen de görebilmek hoş oldu. Dijitale hazırlandığından dolayı dizinin eleştirel açıdan diğer Türk dizilerine göre “sivri dilli” olduğunu zaten sağır sultan bile duydu ki, sözünü çekinmeden söyleyebilen ve “derdi olan” bir yapım görmek de beni fazlasıyla memnun etti.

Sonraki bölümlerde bu eleştiriler azalır mı, yoksa tamamen biter mi bilinmez ama bunun dışında da çok iyi bir çıkış noktası var Babil’in. Para uğruna bir insanın ne kadar ileri gidebileceği konusuyla daha önce pek çok yerde karşılaşmış olsak da bunun hem bu kadar stilize, hem izleyiciyi uzaklaştırmadan anlatılabilmiş olması, hem de günümüzle ilgili sağlam gözlemlerin varlığı, Babil’i benzerlerinden farklı bir noktaya koyuyor. Ne kadar muhteşem bir aktör olduğunu tekrar tekrar hatırlatıp adeta şov yapan Halit Ergenç’in yanı sıra kadronun geri kalanı da başarılı iş çıkarıyor. Yönetmenlik ve senaryo da bu önemli işin hakkını veriyor. Daha ne olsun? Türk dizilerine ön yargılı olanların da en azından ilk bölüme şans vermesi gerektiğini düşünüyorum, zira arada buralarda da güzel şeyler oluyor. Herkese iyi seyirler.

FRAGMANLAR