Bleak House

Bleak House, aynı isimli Charles Dickens romanı uyarlaması bir mini dizidir.

25 Ekim 2005 tarihinde BBC’de yayınlanmaya başlamıştır. 2006 yılındaki Bafta ödüllerinde en iyi drama ve en iyi aktris (Ana Maxwell Martin) dahil olmak üzere 5 ödül kazanmıştır.

Toplamda 15 bölümden (ilk bölümü 55 dakika diğer bölümleri 30’ar dakika) oluşmaktadır.

Peki bu dizi nasıl bir şey diye merak ediyorsanız buyrun yazının devamına…

 

Hikaye, yıllardır devam eden bir miras davasıyla ilgilidir.

Bay Jarndyce,  sıfırdan başlayıp, kendine çok büyük bir servet edinmiş bir adamdır. Fakat öldükten sonra ortaya çıkan birden çok vasiyeti oldukça karmaşık ve dağınıktır. Servetin kime verileceği belli değildir. Çok uzun yıllardır mahkeme devam etmektedir ve halk arasında oldukça meşhur bir davadır.

Dizi, sonunda mahkemenin Jarndyce servetine mahkeme verasetinde iki varis belirlemesiyle başlar.

Bu iki varis, merhum Bay Jarndyce sahibi olduğu, içinde akrabalarından biri olan John Jarndyce’ın yaşadığı Bleak House’da (Kasvetli Ev) kalacaklardır. Mahkeme bittiği zaman bu iki varisten biri, servetin gerçek sahibi olacaktır. Zamanla bu servete bir çok varis atanmış, fakat çok uzun süren mahkeme süreçleri, kişileri bunalıma sokmuş ve intihar eden dahi olmuştur.

Hikayede aynı zamanda, kasabada geçmişini kimsenin bilmediği ölen bir adam ve onun ilişkileri hakkında ortaya çıkarılması gereken gerçekler vardır. Bu konuda oldukça gizemli ve derin bir hikayeye sahiptir.

Dizide bölümler ilerlerken konuya ansızın dahil olan sayısız karakter vardır. Bunları, yüzlerine aşina olduğunuz tanıtılma gereği duyulan usta oyuncular oynuyor. Fakat, bu karakterleri tanıtırken ispiyona gireceği için biz ana karakterlere değinelim;

Esther Summerson

Esther Summerson

Mahkemenin Jarndyce davasına atadığı iki varisten biri olan Ada Claire’e dava boyunca Kasvetli Ev’de refakat edilmesi için getirilmiştir. Kasabada kimsenin, geçmişi hakkında bilgi sahibi olmadığı bu yetim kız, hikayenin ayrı bir gizem noktasını oluşturmaktadır. Yetim hayatı boyunca oldukça itilip kakılmış, ama insanlara karşı nezaketi, saygısı ve merhametinden ödün vermemiş bu karakteri Anna Maxwell Martin canlandırıyor. Oyuncu, bu rolle 2006 yılındaki Bafta ödüllerinde en iyi aktris ödülüne layık görülmüştür.

Leydi Dedlock

Leydi Dedlock

Kendisinden yaşça oldukça büyük Sir Leicester Dedlock ile evli, oldukça aristokrat ve soğuk bir hali var. Geçmişiyle ilgili birtakım sırları vardır. Karakteri, izlemekten gözlerimizi alamadığımız Gillian Anderson canlandırıyor. Oyuncuyu onu üne kavuşturan The X Files‘tan hatırlıyoruz.

Bay Tulkinghorn

Bay Tulkinghorn

Sir Leicester’ın sadık avukatıdır. Leydi Dedlock’un gizlediği bir şeyler var, Tulkinghorn bunları keşfediyor. Aile onur ve şerefi için bu sırrı en ince ayrıntısına kadar bulup, kimsenin öğrenmemesini sağlamak istemektedir. Karakteri, kendine hayran bırakan oyunculuğuyla Charles Dance canlandırıyor. Oyuncuyu en son olarak Game Of Thrones‘ta izledik.

Sir Leicester Dedlock

Sir Leicester Dedlock

Zamanın aristokrat ve asil baronlarından. Karısının geçmişten gelen sırrını bilmiyor ama, onu çok seviyor. Aile şerefi ve onuru, onun için her şeyden önce gelir. Karakteri, usta oyuncu Timothy West canlandırıyor.

John Jarndyce

John Jarndyce

John Jarndyce, cömert ve sevecen birisi. Mahkeme süreci boyunca Ada ve Richard’ın vasii olur. Esther’e karşı sevgi beslemektedir.

Karakteri, Denis Lawsoncanlandırıyor. Oyuncuyu en son Marchlands‘da izlemiştik.

Ada Clare

Ada Clare

Mahkemenin Jarndyce davasına atadığı iki varisten biridir. Yetimdir.  Mahkeme bitene kadar John Jarndyce’ın korumasında Kasvetli Ev’de yaşamaya gönderilir. Karakteri, son zamanlarda çeşitli filmlerde gördüğümüz güzel oyuncu Carey Mulligan canlandırıyor.

Richard Carstone

Richard Carstone

Mahkemenin belirlediği diğer varistir. Ada’ya karşı hisleri vardır. İyi huylu birisidir, davaya karşı aşırı bir ilgisi vardır. Karakteri, Patrick Kennedy canlandırıyor. Oyuncuyu, Black Mirror‘da görmüştük.

Krook

Krook

Yaşlı ve alkolik bir adamdır. Cine karşı tutkusu vardır. Hobileri arasında, eski ve yasal belgeleri toplayıp biriktirmek vardır. Sahibi olduğu dükkanın üst katındaki kiracılarıyla parasını alamadığı için fazla bir haşır neşirdir. Karakteri, uzun soluklu ingiliz komedisi Ideal ‘den hatırladığımız Johnny Vegas canlandırmaktadır.

Miss Flite

Miss Flite

Krook’un kiracısıdır. Jarndyce davasındaki haklarından vazgeçmiştir. Oldukça garip bir kadındır. Evinde çok sevdiği kuşlarıyla vakit geçirir. Ada,Richard ve Esther’a karşı şefkat besler. Karakteri, halen yayınlanmakta olan Mount Pleasant oyuncusu Pauline Collins canlandırıyor.

William Guppy

William Guppy

Kenge and Carboys hizmetinde çalışan bir adli katiptir. Dizinin başında, Esther’e ilk gördüğü anda aşık olur. Komiklikler ve aksilikler peşini bırakmaz. Karakteri, başarılı oyunculuğuyla Burn Gorma canlandırıyor. Oyuncuyu, The Hour, The Runaway ve Torchwood‘dan hatırlayabilirsiniz. Bu arada, söylentilere göre önümüzdeki sezon oyuncuyu Game Of Thrones’ta izleyebiliriz.

Bucket

Bucket

Bir polis dedektifidir. Talkinghorn’a Leydi Dedlock’la ilgili sırların çözümü konusunda yardım eder. Karakteri, Alun Armstrong canlandırıyor. Oyuncuyu New TricksGarrow’s Law ve Little Dorrit‘ten hatırlayabilirsiniz.

Smallweed

Smallweed

Tefeci, bencil, açgözlü ve aynı zamanda felçli bir adamdır. Çıkar sağlamayacağı kimse yoktur. Dizide, izlemekten en zevk alacağınız karakterlerden biri olan Smallweed’i, başarılı oyuncu Philip Davis canlandırıyor. Oyuncuyu en son Whitechapel ve Silk‘te izlemiştik.

Harold Skimpole

Harold Skimpole

John Jarydyce’ın yakın arkadaşıdır. Herhangi bir işi yoktur, Jarndyce’ın sırtından geçinir. Karakteri, Nathaniel Parker canlandırıyor.

Dönem dizilerini seviyorsanız kesinlikle listenizin en üst sıralarında olması gereken yapımdır. Yayınlandığı sene büyük ses getiren bu dizi, dönemin karanlık ve puslu atmosferinde geçmektedir. Kitabın karmaşık dilinden ziyade, yalın anlatımı dolayısıyla kitaptan daha bir anlaşılınır bulunmuştur. Dönemin karmaşık ve saçma hukuk sisteminin insanları nasıl ezdiğine dair sık sık göndermeler yapar.

Özellikle kostüm tasarımları gerçekten harika, mekanlar özenle seçilmiş. İçinde bulundurduğu gizem, sırlar sizi hikayenin içine alıyor. Gillian Anderson gibi bir güzelliği de bu rolde izlemeye doyamıyorsunuz.

Muhteşem oyunculuklarla dolu bu diziyi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
İyi seyirler….