1996-2003 yılları arasında yayınlanan Sabrina the Teenage Witch dizisi ile yakından tanıdığımız Sabrina karakterinin ilk önce Riverdale dizisinin 2. sezonuna konuk olacağı haberleri çıktı. Buradan sonra da The CW’da uzantı dizisi yayınlanacaktı. Ancak kanal diziden vazgeçti. Bu haberden sonra Netflix projeye sahip çıktı ve 10’ar bölümlük iki sezon onayı verdi.

Dizinin senaryosunu Riverdale yapımcılarından Roberto Aguirre-Sacasa yazdı. Yönetmenliğini Lee Toland Krieger yaptı. Yapımcı koltuğunda bu iki isme Greg BerlantiSarah Schechter ve Jon Goldwater eşlik ediyor.

İlk sezonu 26 Ekim’de yayınlandı ve önümüzdeki 14 Aralık’ta Noel Özel Bölümü yayınlanacak. İkinci sezon ise 2019 yılı içerisinde gelecek.

Dizinin Riverdale ile şimdilik bir bağlantısı yok; sadece isim olarak bahsi geçti. İlerleyen sezonları için bir şey diyemem tabii. Dizi, Riverdale gibi Archie Comics çizgi romanından uyarlanıyor.

KONU

“Her günü Cadılar Bayramı’na benzeyen Greendale Kasabası’nda yarı cadı yarı insan bir kız yaşarmış. Bu kız 16. yaş gününde iki dünyadan birini seçmeliymiş. Ailesinin cadı dünyası veya arkadaşlarının insan dünyası.

Adım Sabrina Spellman ve o kız benim.”

Cadı geleneklerine göre her cadı 16. yaş gününde adını İblis Kitabı’na yazarak kara vaftizini gerçekleştirir ve Karanlık Efendi’ye bağlılık yeminini eder. Sabrina’nın 16. yaş gününü kutlamadan önce kafası karışıktır; bu yemini ettikten sonra cadı akademisine gitmesi ve insan dünyasındaki yaşamını bırakması gerekiyordur. Cadı olmayı seviyordur ama cadıların bu geleneklerine ve Karanlık Efendi’ye güvenmiyordur. Sabrina vaftiz töreninden kaçıp ismini deftere yazmayı kabul etmez. Bu yüzden bütün cadı camiasının hedefi olur. Sabrina, yarı cadı-yarı ölümlü kimliğiyle doğru yolu bulmaya çalışırken aynı zamanda onu, ailesini ve çevresindeki insanları tehdit eden şeytani güçlerle mücadele eder.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Sabrina Spellman (Kiernan Shipka

Anne ve babasını küçüklüğünde bir kaza sonucu kaybetmiştir. Bu acı olaydan sonra halaları tarafından yetiştirilmiştir. Babası cadı annesi ise insandır. Babası çok ünlü ve başarılı bir büyücü olduğundan dolayı ondan da büyük beklentiler vardır. Fakat Sabrina alışılmış olan kurallara ve geleneklere değil kendi doğrularının peşinden gitmeyi arzular. Bir efendiye bağlı olmayı değil özgür bir cadı olmayı ister.

Ödüllü oyuncuyu Mad Men ve Feud dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Zelda Spellman (Miranda Otto)

Sabrina’nın en büyük halasıdır. Cadı geleneklerine bağlı ve disiplinli bir kadındır. Kardeşinin ölümünden sonra yeğenini en iyi şekilde yetiştirmek ister. Sabrina’ya sert gözükse de onu korumak için her şeyi yapabilecek birisidir.

Oyuncuyu Lord of the Rings serisinden, 24: Legacy ve Homeland dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Hilda Spellman (Lucy Davis)

Sabrina’nın diğer halası. Zelda’nın kız kardeşi. Zelda’ya göre daha sevimli, güler yüzlü bir kadın. Zelda’nın gölgesinde ve baskısı altında kalmıştır.

Oyuncuyu Better Things ve Marlon dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Harvey Kinkle (Ross Lynch)

Sabrina’nın erkek arkadaşı. Sabrina ile güzel bir ilişkileri var ve onu çok seviyor. Madenci bir aileden gelmekte ve babasının baskılarıyla sıkıntılı günler geçiriyor.

Oyuncunun yer aldığı projeler olsa da ilk ciddi işi diyebiliriz.

Ambrose Spellman (Chance Perdomo)

Sabrina’nın kuzeni. İşlediği bir suçtan ötürü 75 yıldır ev hapsinde yaşıyor. İnsan dünyasında cenaze evi işleriyle uğraşmaktadır. Sanatla uğraşmayı seviyor.

Oyuncunun ilk ciddi işi.

Mary Wardwell (Michelle Gomez)

Sabrina’nın öğretmeni. Karanlık Efendi için çalışan bir cadı ve Sabrina’ya dost görünerek onu Kara Efendi’nin istediği yola sokmaya çalışıyor.

Oyuncuyu Doctor Who, Gotham ve The Collection dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Agatha (Adeline Rudolph) / Dorcas (Abigail F. Cowen) / Prudence Night (Tati Gabrielle)

Cadı Akademisi’nde okuyan cadılar. Sabrina’yı sevmiyorlar ve ona sıkıntı çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Onun akademiye gelmesini istemiyorlar.

Faustus Blackwood (Richard Coyle)

Cadı Meclisinin yöneticisi ve Kara Efendi’nin yeryüzündeki temsilcisi. Bu görevi Sabrina’nın babası vefat edince ondan devralmıştır. Geleneklere bağlı birisi ve bu yüzden Sabrina’nın vaftiz edilmesi için elinden geleni yapıyor.

Oyuncuyu The Collection, The Fall, Born to Kill, Covert Affairs ve Coupling dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Rosalind Walker (Jaz Sinclair)

Sabrina’nın yakın arkadaşlarından birisi. Görme sıkıntısı çekiyor.

Oyuncu Easy ve The Vampire Diares dizilerine konuk olmuştu.

Susie Putnam (Lachlan Watson)

Sabrina’nın arkadaşı. Trans birey olduğu için okulda zor günler geçiriyor.

Oyuncuyu Nashville dizisinde konuk olarak izlemiştik.

Salem, Sabrina’nın kedisi. Her büyücü kendisine büyü yapabilen bir hayvan yoldaş seçiyor. Salem de Sabrina’nın yoldaşı oluyor.

SON SÖZ

Riverdale izlediğimden dolayı diziyi izlemek istiyordum. İlk yayınlanan Sabrina the Teenage Witch’i izlemedim ama bu Sabrina’yı ve diziyi sevdim. Son zamanlarda yapılsa da pek bakmadığım, artık modasının geçtiğini düşündüğüm doğaüstü dizilerin bir tık yukarısında seyrettirdi kendisini. Sadece genelde 60 dakika olan bölüm süreleri yordu. Riverdale izleyenlerin ve bu tarz dizi severlerin sevebileceği bir iş olmuş, çok yüksek beklenti yapılmadan rahatlıkla izlenebileceğini düşünüyorum. Dizide yer alan çoğu karakteri sevdim ve devamını da merakla bekliyorum.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI