Chris Bohjalian‘ın The Flight Attendant romanının, Kaley Cuoco’nun başrolünde HBO Max için uyarlandığının haberini geçen sene Temmuz ayında almıştık. Daha dizi başlamadı ama Chris Bohjalian’ın bu sene Mart ayında yayınlanan The Red Lotus romanının da televizyona uyarlanacağının haberi geldi.

Yapımcı ve yatırımcı Anton Corp. Chris Bohjalian’ın son romanı Red Lotus’u uyarlamak için Bad Wolf‘dan Julie Gardner (His Dark Materials, A Discovery of Witches) ve Pose, Vikings gibi dizilerinin yönetici yapımcısı Sherry Marsh ile ortaklık kurdu.

Bancroft, Mr Selfridge, A Discovery of Witches gibi dizilerin yazarı ve yapımcısı Kate Brooke, yürütücü yapımcı olarak ekibe katıldı.

Hikayenin merkezinde, acile servisteki deneyimlerini kullanarak, Vietnam’da tatilde kaybolan erkek arkadaşını bulmaya çalışan genç bir kadın doktor bulunmakta. Arka planında jeopolitik güç mücadelelerinin, çok uluslu ilaç şirketlerinin ve modern savaşın anlatıldığı bir hikayeyi izleyeceğiz.

Alexis Austin’i ilk kez bir Cumartesi gecesi görmüştü. Onu bir barda değil, kolundaki kurşun yarasını dikerken acil serviste görmüştü. İkili 6 ay sonra, aşık olmanın eşiğinde, bir bisiklet turuyla Vietnam’a giderler. Austin, ona bisiklet tutkusunu göstermek istiyordu. Ayrıca zamanında babasının ve amcasının savaştığı topraklara olan saygısını da gösterebilirdi. Alexis, beyaz şarabı yudumlarken ve tek başına yürüyüşe çıkan Austin’in otele dönmesini beklerken, çayırlıktaki uzun otların arasından iki adam çıkar ve Austin bir anda ortadan kaybolur. Arkasında bıraktığı tek ipucu ise yola düşen parlak sarı bir enerji jeli.

Alexis, bu şaşırtıcı kayıpla boğuşurken ve FBI, Austin’in asabi ailesi ve hastanedeki meslektaşlarıyla uğraşırken, onu merak etmeye zorlayan bir dizi garip yalanı ortaya çıkarır: Austin nereye gitti? Neden onu gerçekten Vietnam’a getirdi? Ve onu ne kadar tehlikeye attı?

Acil servisin adrenalinle beslenen dünyasının ortasında yer alan Red Lotus, hayatlarını insanları kurtarmaya adayanlar ve ölümü en yüksek teklifi verenlere bırakanlar hakkında küresel bir gerilim hikayesi anlatmakta.

Bohjalian’ın bugüne kadar 20 romanı yayınlandı. Romanları 35 dile çevrildi. Midwives romanı, 2001 yılında televizyona film olarak uyarlandı.