USA Network ve Syfy, Chucky’yi geçtiğimiz Ekim ayında izleyicilerle buluşturdu. 1988 yılında “Child’s Play (Çocuk Oyunu)’’ isimli filmle hayatlarımıza giren Chucky’nin, sonunucusu 2017 yılında olmak üzere altı devam filmi ve 2019 yılında Universal’ın beklentilerini karşılamayan bir yenilenmiş versiyonu (reboot) çekilmişti. Dizi, filmlerle aynı evrende geçiyor ve serinin son filmi “Cult of Chucky (Chucky Geri Dönüyor)’’nin devamı olarak kabul ediliyor. “Child’s Play’’ filminden bu yana çekilen tüm filmlerin yazarı olan ve ”Hannibal”  dizisi ile televizyon projelerinde de yapımcılık yapmaya başlayan Don Mancini tarafından yaratılan dizi, 12 Ekim 2021 tarihinde yayına başladı ve dijital platform dizilerinden alışkın olduğumuzun aksine haftalık yayınlanıyor. Dizi, ülkemizde Digitürk’ün beIN SERIES SCI-FI kanalında ve Bein Connect isimli dijital platformda yayınlanıyor.

İlk bölümü Don Mancini tarafından yazılıp yönetilen dizinin şimdiye kadar yayınlanan iki bölümünü Dermott Downs, bir bölümünü Leslie Libman yönetti; her bölüm farklı yazarlar tarafından kaleme alındı. Dizinin ilk sezonu on bölüm sürecek. Dizinin başrollerini Zackary Arthur, Björgvin Arnarson, Alyvia Alyn Lind ve Teo Briones paylaşıyor.

Not: Bu proje Chucky’nin televizyon dizisi olarak ilk serüveni ancak karakterin bir televizyon şovunda ilk kez görünmesi 1998 yılının Ekim ayında gerçekleşmiş, Chucky “Bride of Chucky (Chucky’nin Gelini)’’ filminin tanıtımı için “WCW Monday Nitro’’ isimli Amerikan güreşi programına konuk olmuştu.

Konusu:

Olaylar Hackensack şehrinde gerçekleşmektedir. Jake bir çağdaş sanat projesi için oyuncak bebeklerin kafalarını kullanarak heykel yapmaktadır. Bir gün bir bahçe satışında oyuncak bebek satın alır. Daha sonra bu bebeğin seri katil Charles Lee Ray’in ruhuna sahip olan Chucky isimli bir bebek olduğunu öğrenir. Chucky zamanla Jake ve çevresindekiler için tehdit oluşturmaya başlar.

Karakterler:

Jake Wheeler (Zackary Arthur): 14 yaşında bir ortaokul öğrencisi. Annesini kaybetmiş ve babasıyla birlikte yaşıyor. Eşcinsel ve babası bu yüzden ona baskı uyguluyor. Bir bahçe satışında Chucky’yi satın alıyor ve tüm hayatı değişiyor.

Chucky / Charles Lee Ray: Ölmeden önce ruhunu oyuncak bebeğe aktaran bir seri katil. Jake onu bir bahçe satışında satın aldıktan sonra onunla dostluk kurmaya ve onu manipüle etmeye çalışıyor.

Serinin yedi filminde Chucky’yi seslendiren Brad Dourif Chucky’ye dizide de sesiyle hayat veriyor. Flashback (geri dönüş) sahnelerinde izlediğimiz Charles Lee Ray’in çocukluğunu David Kohlsmith, gençliğini Tyler Barish canlandırıyor.

Devon Evans (Björgvin Arnarson): Kriminal olaylarla ilgili ‘’Hackenslash’’ adında bir podcast yayını yapıyor. Jake’e nazik davranan tek öğrenci. Babasını küçük yaşta kaybetmiş ve annesiyle yaşıyor.

Junior Wheeler (Teo Briones): Jake’in kuzeni. Jake’e zorbalık yapanlardan biri ancak içinde merhametli bir taraf da var. Uzun mesafe koşucusu ve derslerinde başarılı ancak bunları babasının baskısıyla yapıyor. Tam bir “proje çocuk’’.

Lexy Cross (Alyvia Alyn Lind): Junior’ın kız arkadaşı. Okulun popüler isimlerinden biri ancak şımarık bir şekilde yetiştirilmiş ve ailesinin bütün ilgisi kız kardeşine yöneldiği için hırçın biri. Jake’e zorbalık yapıyor.

Logan Wheeler (Devon Sawa):  Junior’ın babası. Hırslı bir adam. Kendi başarılarını çocuğunun da yaşamasını isteyen ve ona baskı uygulayan bir ebeveyn.

Ayrıca Sawa, Logan’ın ikizi ve Jake’in ona kötü davranan alkolik babası Lucas Wheeler karakterine de hayat veriyor. Lucas, ilk bölümde Chucky tarafından (elektrik çarpması sonucunda) öldürülüyor. Oyuncuyu ‘’Final Destination (Son Durak)’’ serisinin ilk filminden hatırlayabilirsiniz.

Bree Wheeler (Lexa Doig): Junior’ın annesi. Ortaya çıkmasından korktuğu bir sırrı var.

Dedektif Evans (Rachelle Casseus): Devon’ın annesi. Kasabada gerçekleşen tuhaf olayları araştırıyor.

Michelle Cross (Barbara Alyn Woods): Lexy’nin annesi. Belediye başkanı. Oyuncu, dizide kızını oynayan Alyvia Alyn Lind’in gerçek hayattaki annesi.

Mr. Cross (Michael Therriault): Lexy’nin babası. Stay-at-home dad (ev babası).

Caroline Cross (Carina Battrick): Lexy’nin küçük kız kardeşi. Resim çizme konusunda yetenekli. Okul müsameresinde ilk kez gördüğü Chucky’le takıntılı bir şekilde bağ kuruyor.

Oliver Hayden (Avery Esteves): Jake’in okul arkadaşı. Lexy ile aralarında Junior’ı rahatsız eden bir yakınlaşma var.

Miss Fairchild (Annie Briggs): Ortaokulda biyoloji öğretmeni. Jake’in zorbalığa uğramasını engellemeye çalışıyor.

Ek: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.