Amazon’da 5 Haziran 2020 tarihinde El Presidente isimli yeni bir dizi başladı.

El Presidente, gerçek bir olaydan esinlenilerek senaryolaştırılan bir dizi. FIFA’nın (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) 2015 yılında patlak veren yolsuzluk skandalını eğlenceli bir anlatım tarzıyla yorumlayan komedi drama türündeki dizinin yaratıcısı, daha önce Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) ve Biutiful gibi sinema filmlerinde senaristlik yapmış olan Armando Bo. Ona yazar masasında Mariana Levy, Malena Vain ve Javier Rozenwasser gibi isimler, yönetmen koltuğunda ise Natalia Beristáin ve Gabriel Díaz gibi isimler eşlik etmiş. Yapımcı kadrosunda ise Bo dışında Matias Amocain, Mariane Hartard, Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Vanessa Shapiro, Juan Ignacio Correa, Lucas Rainelli, Agustin Sacanell, Diego Ventura ve Ángela Poblete gibi isimler yer alıyor.

Dili İspanyolca olan dizinin bölüm süreleri 48-65 dakika arasında değişiyor.

KONU

Hikaye, 150 milyon dolarlık bir rüşvet anlaşmasının kilit adamı haline gelen Şili Futbol Federasyonu Başkanı Sergio Jadue’nin bakış açısından izleyiciye aktarılıyor. Latin Amerika ülkelerinde, ABD’de ve Avrupa’da yer alan birçok şehre uzanan hikaye, ağırlıklı olarak Güney Amerika futboluna odaklanıyor. Yeşil sahanın içine girmiyor, futbolun arka planında dönen anlaşmalara, anlaşmazlıklara, kulislere ve güç mücadelelerine odaklanıyoruz dizide. Bir yandan da Sergio Jadue’nin kısa zaman içerisinde gelişen yükseliş hikayesini izliyoruz elbette. Farklı zaman dilimleri üzerinden bir hikaye akışının olduğunu da belirtmeden geçmeyelim ayrıca.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Sergio Jadue=

Şili’de Filistinlilerin yaşadığı bir coğrafyada doğup büyümüş bir adam Sergio Jadue. Yaşadığı şehrin Şili 2. Ligi’nde mücadele eden futbol takımının başkanlığını yaparken büyük bir başarı elde ederek takımını üst lige çıkarıyor henüz 31 yaşındayken. Küçük bir takımın başkanı olarak yaşadığı başarının keyfini sürdüğü o günlerde bir talih kuşu Jadue’nin üstüne konuyor.

Şili Futbol Federasyonu’nun yaklaşan başkanlık seçimleri için kulisler dönüyor hararetli bir şekilde. Futbolun kaymağını yiyen bir takım federasyon üyeleri kendilerine kukla bir başkan ararlarken karşılarında Jadue’yi buluyorlar ve onu başkan seçtiriyorlar. Hiç beklemediği bir anda başkanlık koltuğuna oturan Jadue, FIFA’nın Güney Amerika ülkeleri temsilcilerinin katıldığı toplantıların içerisinde buluyor tez vakitte kendini ve olaylar gelişiyor.

Sergio Jadue, şapşal görünümlü bir adam. Lakin göründüğü kadar şapşal değil.

Karaktere Kolombiyalı aktör Andrés Parra hayat veriyor.

=Nené=

Sergio Jadue’nin karısı ve 2 çocuğunun annesi. Hırslı ve tutkulu bir kadın. Kendisini Sergio’nun iş ortağı olarak görüyor bu yolculukta. Lakin her olup biten şeyden haberi olmuyor elbette.

Karakteri Diablo Guardián, Narcos ve The River gibi dizilerden tanıdığımız Meksikalı aktris Paulina Gaitan canlandırıyor.

=Rosario=

Güney Amerika ülkelerinin futbol federasyonları başkanlarının toplantı yaptıkları ve eğlendikleri bir otelde barmen/garson olarak çalışıyor. Çok geçmeden öğreniyoruz ki gizli görevdeki bir FBI ajanı kendisi. Yolsuzluk ve rüşvet konusunu araştırıyor ama uzun süredir bir sonuç alabilmiş değil. Jadue’yi kendi çıkarlarına hizmet etmesi için gözüne kestiriyor çok kısa bir süre içerisinde.

Karaktere How to Get Away with Murder dizisinden tanıdığımız Meksikalı aktris Karla Souza hayat veriyor.

=Julio Grondona=

FIFA Başkan yardımcısı ve Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı. Çok uzun yıllardır futbolun içerisinde olan yaşlı bir kurt kendisi. Herkesin saygı duyduğu bir adam. Çaylak başkanımız Jadue’nin de saygısını kazanıyor çok geçmeden ve bir nevi akıl hocası haline geliyor onun.

Farklı zaman dilimlerinde yol alan dizide ileride bir tarihte öleceğini öğrendiğimiz karakteri dizinin anlatıcısı olarak dinliyoruz aynı zamanda.

Karakteri İtalya doğumlu Arjantinli aktör Luis Margani canlandırıyor.

Tamamına şuradan göz gezdirebileceğiniz geniş kadroda Alberto Ajaka, Katyna Huberman, Jean Pierre Noher, Gonzalo Robles, Simon Valenzuela ve Anita Reeves gibi isimler de yer alıyor küçük rollerle.

YAZARIN NOTU

İlk bölümünü pek beğendiğim dizinin an itibarıyla ilk 3 bölümünü geride bırakmış bulunuyorum ve fena bulmadığımı söyleyebilirim diziyi. Epey eğleniyorum izlerken. Pek beklediğim gibi bir dizi çıkmaması iyi oldu. Ben daha ciddi bir anlatım tarzı bekliyordum ama böylesi daha iyi olmuş kesinlikle.

Andrés Parra, iyi taşıyor diziyi başrolde. Çok büyük olmayan rolüne rağmen Paulina Gaitan’ın kadrodaki varlığından da memnunum. Dizinin anlatım tarzını da görsel ve işitsel açıdan renkli ve eğlenceli buluyorum bu arada. Bu tatta ve ayarda devam ettiği sürece sezonun sonunu görürüm diye düşünüyorum. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN