Suç draması konu olduğunda pek güzel işler çıkaran BBC One, yeni yılla birlikte izleyiciyi yine gerçek hayattan uyarlama bir diziyle buluşturdu. 3 bölümden oluşan mini dizi Four Lives, 3-4-5 Ocak tarihlerinde yayınlanarak ekrana geldi.

Daha önce The Barking Murders ismiyle duyurulan Four Lives‘ın kadrosunda Memet Ali Alabora’nın yanı sıra Sheridan Smith, Stephen Merchant, Jaime Winstone, Samuel Barnett, Rufus Jones, Robert Emms, Daniel Ryan, Stephanie Hyam ve Leanne Best gibi isimler bulunuyor.

Senaryosunu Neil McKay kaleme aldı, bölümleri David Blair yönetti. Diziyi ABD’de BBC-ITV ortaklığıyla kurulan Britbox yayınlayacak.

Konusu:

Anthony Walgate. Gabriel Kovari. Daniel Whitworth. Jack Taylor.

“The Grindr Killer” olarak da bilinen Stephen Port, 2014-2015 yılları arasında dört erkeğin ölümüne sebep oldu ve birden fazla erkeğe tecavüz etti. Dizi bölümlerde bu dört kişinin ölümünün hikayesini ağırlıklı olarak aileleri ve arkadaşları üzerinden anlatıyor. Metropolitan Polis Teşkilatı’nın gösterdiği çabadan memnun olmayan bu kişiler sevdikleri kişilerin başına ne geldiğini öğrenmek için kendi savaşlarını vermeye başlıyor.

Memet Ali Alabora, dizide ilk kurban Anthony Walgate’in annesi Sarah Sak’ın yeni eşi, Türkiye’den gelme Sami Sak karakterini canlandırıyor. Bölümlerde diğerlerine oranla Sarah’nın bakış açısının ağırlığı daha fazla. Alabora’nın rolü de özellikle 2. ve 3. bölümlerde artıyor. Hatta rol gereği bazı yerlerde kırık bir İngilizceyle konuştuğu söylenebilir.

Not: 2019’dan beri hazırlıkları devam eden Four Lives ilk olarak salgının patlak vermesi nedeniyle ertelendi, daha sonra ise soruşturmanın bir kısmının henüz tamamlanmaması nedeniyle yayında erteleme yaşadı. 2022’nin başında nihayet yayınlandı.

Bonus: Siz siz olun, dizideki bazı İngilizlere benzeyip de Anthony’yi h’siz, Sami’yi de a harfini uzatmadan telaffuz etmeyin.

BBC’nin gerçek suç dramalarını severek izlerim ama bu dizi başta pek de ilgimi çekmemişti. Memet Ali Alabora’nın kadroda olduğunu fark edince 3 bölümlük bir dizi olmasının da etkisiyle başladım. İyi de yapmışım, başından memnun kalktım.

Öncelikle aile tarafı ön planda olsa da Stephen Port tarafının daha geri planda olduğu söylenebilir. Şikayetçi olmadım ama Stephen Merchant’ı daha fazla izlemeyi tercih ederdim. Dolayısıyla işin araştırma bazlı polisiye tarafının da biraz daha geri planda aktığını söylemek mümkün. Zaten başımıza ne geliyorsa bundan geliyor, o da ayrı… Four Lives, abartmıyorum, polise ve adalet sistemine sinir olmak için çok iyi bir dizi. Tembellik ya da iş bilmezlik, hatta homofobi ve/veya sert/dar bakış açısının da devreye girmesiyle kimi suçların önüne geçilemediğini düşündüğüm oldu izlerken. Ailelerin gerçeğin peşinde koşmaktan vazgeçmediğine sevindim açıkçası.

Sheridan Smith dizinin asıl yıldızıydı, karakterin yaslı anne hallerinin bir tık fazla geldiği oldu ama kendisi güzel taşımış. Memet Ali Alabora’nın Türk tiplemesi de arada ‘klişeye’ kaçsa dahi bir dizide, göreceli iyi denebilecek bir süreyle izlediğim için memnunum. Dizinin hikayesini mahkeme de dahil toparlıyorlar, dolayısıyla düzgün de bir finali var üstelik. Velhasıl Four Lives, polisiye dramalara ilgisi olanlara en azından denemesi için tavsiyedir.

Not 2: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.