24, Prison Break ve aynı Fringe gibi bilim kurgu dizisi olan kült dizi The X-Files gibi harika işlere imza atmış FOX’un bizlerle 2008 yılında tanıştırdığı, Alias, Lost, Person of Interest başta olmak üzere birçok güzel dizinin arkasındaki isim J.J. Abrams’ın yapımcısı olduğu bilim kurgu dizisi Fringe‘in tanıtımına hoşgeldiniz. Buyurun hep birlikte bu harika diziyi tanıyalım:

KONU

Fringe, dünya üzerinde açıklanamayan sıradışı olayları inceleyen ve açıklığa kavuşturmaya çalışan FBI departmanının adıdır. Almanya’dan kalkış yapan 627 sefer sayılı uçak Massachusetts’e iniş yapar, fakat et yiyen isimli bir virüs uçak içerisindeki herkesi öldürmüştür. FBI ajanı Olivia Dunham olayı araştırmaya başlar.

Olivia yaşanan olayların hepsinin Walter Bishop isimli eski bir bilim adamıyla bağlantılı olduğunu keşfeder. Onu bulmaya gider ama Walter akıl hastanesindedir, çıkması için oğlu Peter’ın izni gerekmektedir. Bunun üzerine Olivia ülkeleri aşarak yurtdışında yaşayan Peter’ı ikna etmeye çalışır ve sonunda eder. Ekibimiz yaşanan ve bundan sonra yaşanacak olan olayları aydınlatmaya çalışacaktır.Dizi paralel evrenler, ışınlanma, zaman yolculuğu vb. gibi birçok konuyu işlemiştir.

KARAKTERLER

Olivia Dunham

 

 

 

Fringe departmanındaki ajanlardan birisi ve baş karakterimiz.
Karakteri Mistresses (UK) ve Deadline Gallipoli dizilerinden hatırlayabileceğiniz Anna Torv canlandırıyor.

 

 

Resim1

Walter Bishop

 

 

Dünya üzerindeki açıklanamayan olayların bazıları eski çalışmalarına dayanan bilim adamı. Akıl hastanesinde 17 yıl geçirmiş.
Karakteri usta oyuncu John Noble canlandırıyor. Oyuncuyu Yüzüklerin Efendisi filmlerinden veya Sleepy Hollow dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

Resim1

Peter Bishop

 

 

 

Walter’ın oğludur. Ayrıca nedenini daha sonra öğreneceğiniz bir konuda dizinin kilit adamı.
Karakter Joshua Jackson tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu Dawson’s Creek ve şu an oynadığı The Affair dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

Resim1

Astrid Farnsworth

 

 

 

Departmandaki ajanlardan biri. Walter Bishop’ın yardımcılığını yapmak üzere görevlendiriliyor.
Karakter Jasika Nicole tarafından canlandırılıyor.

 

 

Resim1

Charlie Francis

 

 

Fringe departmanındaki bir başka ajan. Olivia ile birlikte olayları aydınlatmaya çalışıyorlar.

Karakter oldukça tanıdık bir oyuncu olan Kirk Acevedo tarafından canlandırılıyor. Oyuncuyu konuk oyunculuk yaptığı 10’u aşkın ünlü diziden ve zaman yolculuğu konulu 12 Monkeys dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

Resim1

Philip Broyles

 

 

 

 

Fringe departmanının yöneticisi.
Karaktere Bosch dizisinden hatırlayabileceğiniz Lance Reddick hayat veriyor.

 

 

Resim1

Nina Sharp

 

 

Walter Bishop’un eskiden çok yakın arkadaşı olan William Bell’in Walter ile beraber yaptıkları çalışmaları kullanarak kurduğu Massive Dynamic şirketinin yöneticisi.
Karakter, Blair Brown tarafından canlandırılıyor.

 

 

Resim1

Fringe Alfabesi

Sahne geçişlerinde kullanılan işaretlerin her biri aslında birer harfi temsil etmekte ve mesaj vermekteydi. Bu alfabeden yararlanarak her bölüm sonunda mesajın ne olduğuna bakabilirsiniz. Yardım için şu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Resim1

Küçük Bilgiler

  • Geçtiğimiz günlerde kullanıma açılan IMDb Top 250 TV listesinde 196. sırada bulunmaktadır.
  • Dizi 5 sezon, toplam 100 bölüm sürmüştür.
  • 4. sezon sonunda iptal olma tehlikesi atlatsa da hayran kitlesinin baskısı sonucu 13 bölümlük final sezonunu kapmıştır.

Resim1

SON SÖZ

Çoğu kişi için izlediği en iyi bilim kurgu dizisidir Fringe. Hemen hemen her bilimsel konuya değinmeye çalışmıştır. Her bir karakteri ayrı sevilesi, ayrı tatlı. Eğer bilim kurgu hayranıysanız, zaman yolculuğu. paralel evrenler, ışınlanma gibi bilimsel konulara ilginiz varsa hiç durmayın izleyin. Umarım tanıtımdan memnun kalmışsınızdır.

İzleyecekler olanlara iyi seyirler.

Resim1

FRAGMAN