İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere…

Tanıtıma başlamadan bu dizelerin geçtiği söz konusu şarkıyı buraya bırakayım küçük bir doksanlar nostaljisi yapmak isteyenler için. İsterseniz tanıtımı okurken bir yandan da dinlemiş olursunuz.

GİRİZGAH

Good Girls, 26 Şubat 2018 tarihinde NBC ekranlarında yayın hayatına başladı. Pazartesi akşamları kanalın sevilen yarışma programı The Voice‘un arkasından yayınlanıyor ve an itibarıyla ilk 2 bölümünü geride bırakmış durumda. İlk bölümüyle 1.5 reyting oranı ve 5.980.000 izleyici sayısı elde eden Good Girls, 2. bölümünde 1.3 reyting oranı ve 5.420.000 izleyici sayısı yakalamayı başardı. İkinci bölümde çok büyük düşüş yaşamadığı ve an itibarıyla oldukça iyi rakamlar elde ettiği söylenebilir.

Good Girls‘ün ilk bölümü 44, ikinci bölümü 41 dakika uzunluğunda. Henüz 2. sezon olup olmayacağına dair bir gelişme olmadığını ve ilk sezonunun 10 bölümden oluşacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Good Girls‘ün yaratıcısı The Family ve Off the Map dizilerinin de yaratıcısı olan Jenna Bans. Yapımcı kadrosunda Bans dışında Dean ParisotJeannine RenshawKris BaucomMarc HalseyBill Krebs ve Jenna Lamia gibi isimler yer alıyor ayrıca.

KONU

İlk bölümden ispiyon ( spoiler) içerir.

Normal bir yaşamları olan, suç dünyası ile daha önce haşır neşir olmamış, kendilerine has dertleri olan 3 kadın nakit paraya ihtiyaç duyar ve kendilerini bir süreliğine rahatlatacak kadar para elde etmek amacıyla bir soygun planı yaparlar. Bu soygun planı, bir anda gaza gelinerek ve üzerinde çok fazla düşünülmeden yapılmış bir plandır. 3 ana karakterimizden biri olan Annie’nin çalıştığı süpermarkete maskeli ve silahlı bir şekilde gidecekler ve kasadaki 30 bin dolar civarında olduğunu varsaydıkları nakit parayı alıp oradan uzaklaşacaklardır. Amatör soyguncularımızın planı tutmuş ve soygunu başarıyla gerçekleştirmişlerdir. Neredeyse başarıyla! Kasada bulup çaldıkları miktar 30 bin dolar değil, 500 bin dolardır. Ayrıca soygun esnasında Annie dikkatsiz davranmış ve süpermarketin müdürüne kimliğini açık etmiştir. Üstelik çaldıkları para ne yazık ki bir uyuşturucu çetesine aittir.

Karakterlerin aksiyon dolu hayatlarında 500.000 dolar, bir uyuşturucu çetesi, bir adet şantajcı, bir polis soruşturması ve halletmek zorunda oldukları kişisel sorunlar mevcut. Bakalım bu 3 iyi kızın başına bundan sonraki süreçte başka hangi eğlenceli ve tehlikeli olaylar gelecektir?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Beth=

Kocası ile ruhunu kaybetmiş bir evliliğin içine hapsolmuş, ikisi kız ikisi erkek dört çocuk annesi bir ev hanımı. Eşinin kendisini aldattığını, son dönemde pek çok harcama yaptığını, bu harcamaları karşılamak için de yaşadıkları evi 3 kere ipotek ettirdiğini ve ödemelerini aksatırlarsa evlerinin ellerinden alınma ihtimalinin yüksek olduğunu öğreniyor. Bu acil nakit sıkıntısından hareketle soygun planı içerisine dahil oluyor.

Karakteri Mad Men, Tin Star, Hap and Leonard ve Another Period dizilerinden tanıdığımız Christina Hendricks canlandırıyor.

Rolün ilk olarak Kathleen Rose Perkins‘e verildiğini, deneme bölümü çekilip dizi onayı aldıktan sonra oyuncu değişikliğine gidilerek rolün Christina Hendricks’e verildiğini de belirtelim.

=Annie=

Beth’in küçük kız kardeşi. Bekar bir anne. 10-11 yaşlarında bir kız çocuğu var. Soydukları süpermarkette kasiyer olarak çalışıyor. Soygun planını ortaya atan ve diğerlerinin aklına bu fikri sokan kişi o. Kızının zengin babası yeni eşi ile beraber kızının tam velayetini almak için velayet davası açmak üzere. Dava ve avukat masrafları için acil nakit paraya ihtiyacı var.

Karaktere Parenthood ve Arrested Development dizilerinden tanıdığımız Mae Whitman hayat veriyor.

=Ruby=

Beth’in yakın arkadaşı. Yerel bir kafede garsonluk yapıyor. Sözünü sakınmayan, feminist biri. Kendi ailesinde sözü geçen kişi. 8-9 yaşlarında bir kızı var. Kızının böbrekleri ile ilgili bir sağlık problemi mevcut. Her ay 10.000 dolar değerindeki bir ilacı almayı başarırsa kızının kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir. Onun acil paraya ihtiyaç duyma sebebi de bu.

Karakteri Parks and Recreation ve Girlfriends’ Guide to Divorce dizilerinden tanıdığımız Retta canlandırıyor.

Beth’in otomobil satış mağazası sahibi kocası Dean karakterinde The Bridge ve Bosch dizilerinden hatırlayabileceğiniz Matthew Lillard‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Dean’in sekreteri/metresi olan seksi ve aptal sarışın Amber karakterinde ise Murder in the First ve The Beautiful Life dizilerinden anımsanabilecek Sara Paxton‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Ruby’nin polislik yapan, eşini çok seven, destekleyici, güler yüzlü, sempatik kocası Stan karakterinde Mike & Molly dizisinden tanıdığımız Reno Wilson karşımıza çıkıyor.

Ruby-Stan çiftinin annesi gibi feminist kızı Sara karakterini Lidya Jewett canlandırıyor.

Annie’nin kendisini erkek gibi hisseden ve o şekilde giyinip kuşanan kızı Sadie karakterine Izzy Stannard hayat veriyor.

Sadie’nin maddi durumu oldukça iyi olan babası Gregg karakterinde, dizinin yaratıcısı Jenna Bans’ın yaratıcısı olduğu diğer iki dizi olan The Family ve Off the Map’te de beraber çalışmayı tercih ettiği Zach Gilford karşımıza çıkıyor. Aktörü en çok Friday Night Lights’ta canlandırdığı Matt Saracen rolüyle hatırlayabilirsiniz. 

=Boomer=

Süpermarketin müdürü. Uzun zamandır Annie’yi gözüne kestirmiş durumda. Hırsızlardan birinin Annie olduğunu fark edince aradığı fırsat ayağına geliyor ve Annie’yi elde etmek için onu soygunu ihbar etmekle tehdit ediyor.

Karakteri It’s Always Sunny in Philadelphia, How to Be a GentlemanJake in Progress gibi dizilerden anımsanabilecek David Hornsby canlandırıyor.

=Rio=

Çalınan paranın asil sahibi olan uyuşturucu çetesinin lideri. Parasını geri almak için bizim kızların peşine düşüyor.

Karaktere Conviction, Graceland ve Rosewood dizilerinden hatırlanabilecek Manny Montana hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

Yayınlanan ilk 2 bölüm itibarıyla keyifle izliyorum diziyi. Hikaye başarılı bir şekilde akıyor, bolca eğlenceli sahne barındırıyor. Christina Hendricks’i izlemesi her zaman olduğu gibi büyük keyif. Mae Whitman da bu rolde fena iş çıkarmıyor. Bir tek Retta’nın varlığından memnun değilim ben. Onun yerine başka biri bulunabilirdi bana göre.

Bölüm sayısı 10 olduğu için sezon içerisinde fazla bozmadan ilerler diye düşünüyorum Good Girls için. 3-4 hafta daha reytingi 1.0’in üstünde seyrederse 2. sezon onayını kapması da kuvvetle muhtemel.

Keyifli vakit geçirten, komedi ve aksiyon soslu, karakter bazlı bir suç draması Good Girls. Denemek niyetinde olanlar için şimdiden iyi seyirler.

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMANLAR