ITV’nin Len Deighton‘ın aynı adlı 1965 yapımı Michael Caine filmine ilham veren casus romanı The Ipcress File’ı bir televizyon dizisine dönüştüreceği ile ilgili haberi 2020’nin Aralık ayında almıştık.

Joe Cole (Gangs Of London, Peaky Blinders), ikonik Harry Palmer rolüyle başrolde. Jean karakterini canlandıracak Lucy Boynton (Bohemian Rhapsody) ve Dalby karakteriyle BAFTA ödüllü Tom Hollander (The Night Manager) dizinin ana kadrosunu oluşturuyor.

Ashley Thomas (NYPD Blue, Top Boy, Salvation), Maddox; Joshua James (Industry, Life, Absentia), Chico; David Dencik (McMafia, Face to Face, Chernobyl), Albay Stok; Tom Vaughan-Lawlor (Dublin Murders, Avengers: Endgame, Avengers: Infinity War), Cathcart karakteri ile dizinin diğer önemli oyuncuları.

Oscar adayı ve BAFTA ödüllü senarist John Hodge (Trainspotting, T2 Trainspotting) tarafından uyarlanan The Ipcress File, 1960’larda Berlin ve Londra’da geçen ve 6 bölümünü Emmy ödüllü James Watkins’in (McMafia, Black Mirror, The Woman In Black) yönettiği bir dizi olacak.

Lucy Boynton

Yıl 1963. Batı ile Doğu arasında Soğuk Savaş devam ediyor. Nükleer bombardıman uçakları sürekli havadalar. Bu son derece gergin atmosferde, Berlin’deki İngiliz ordusu çavuşu olan Harry Palmer’ı (Joe Cole) takip ediyoruz. Bu yeni bölünmüş şehirde, sofistike zevklere sahip, zeki ve kafası çalışan işçi sınıfından genç bir adam çok para kazanabilir. Toptancı, perakendeci, tamirci, kaçakçı; ta ki kanuna yakalanana ve her şey durma noktasına gelene kadar Harry’nin çeşitli ilgi alanları onu her şeyle ve herkesle temasa geçiriyor.

Harry, kendini İngiltere’de acımasız bir askeri hapishanede 8 yıl hapis cezasına çarptırılmış şekilde bulur ve tüm umutları aniden ortadan kalkar. Ancak Palmer’ın potansiyelini ve Berlin’deki ağını gören bir İngiliz istihbarat görevlisi, hapishaneden kaçınmasının bir yolu olduğunu söyler. Harry Palmer bir casus olacak.

Tom Hollander

İlk vakası The Ipcress File. Palmer’ın kayıp bir İngiliz nükleer bilim adamını kaçırdığından şüphelenilen bir adamla, bağlantılarını kullanması gereken, onu Beatles’ın Londra’sından Berlin Duvarı’na, Beyrut’un arka sokaklarından Pasifik’teki Nükleer Mercan Adaları’nın beyaz sıcak kumuna götüren tehlikeli gizli bir görev.

Zengin bir karakter kadrosuna sahip, bol twistli bir casus gerilim dizisi olan The Ipcress File, kaçırılmış bilim adamları, beyin yıkama, bölümler arası rekabet, ihanet ve muhtemelen akılsızca olan bir romantizmden oluşan şık ve gerilimli bir hikaye.

Dizi, Amy, Moonlight, Calm with Horses, Diego Maradona, Horrible Histories: The Movie Rotten Romans, Rocks gibi önemli yayınların arkasındaki bağımsız İngiliz medya grubu Altitude Film Entertainment’ın bir parçası olan Altitude Television’ın ilk büyük prodüksiyonu. Çekimlerine Liverpool ve Hırvatistan’da başlanan dizi, ITV Studios ile birlikte üretilecek.

Altitude Television’dan Will Clarke (Filth) ve Andy Mayson (Ghost Stories), Turbine’dan Andrew Eaton (The Crown), Sandy Lieberson, James Watkins ve Hilary ve Steven Saltzman dizinin yönetici yapımcıları. Dizinin yapımcılığını Paul Ritchie (McMafia, Slumdog Millionaire) üstlenecek.


1962’de yayınlanan ve basıldığından beri 10 milyon kopya satan dünyaca ünlü Len Deighton romanı The Ipcress File, 8 kitaplık Harry Palmer serisinin ilk romanı.

1965 yapımı Sidney J. Furie‘nin yönettiği film, 3 BAFTA ödülü kazandı ve 30’lu yaşlarının başındaki Michael Caine’in yükselen bir ekran simgesi olarak statüsünün pekiştirilmesine yardımcı oldu.