Des ve White House Farm’ın olağanüstü reyting başarısı ve aldığı çok iyi eleştiriler sonrası ITV’den bir gerçek şu dramasına daha onay geldi. The Yorkshire Ripper adlı (geçici ad) 6 bölümlük dizi, Des ve White House Farm’ın yapımcılarından ve dizileri yapan ödüllü bağımsız yapım şirketi New Pictures‘tan gelecek.

Drama, dünyanın en kötü şöhretli ve şok edici seri katil vakalarından biri olan, Yorkshire Ripper olarak adlandırılan Peter Sutcliffe avını anlatacak. Ekim 1975 ile Ocak 1981 arasında, polis İngiliz suç tarihinin en büyük insan avını gerçekleştirdi. Sutcliffe’ın arayışı 5 yıl sürdü, binden fazla polis memuru dahil oldu ve İngiliz polisinin çalışma şeklini sonsuza kadar değiştirdi.

Sutcliffe 1981’de, İngiltere’nin kuzeyinde 1975-80 yılları arasında, 13 kadını öldürmekten ve 7 kişiye daha öldürmeye teşebbüs etmekten suçlu bulundu. Sutcliffe, art arda 20 müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

The Yorkshire Ripper, Sutcliffe’in kurbanlarına, kurbanların ailelerinin yaşamlarına ve sonunda Sutcliffe’in tutuklanmasıyla sonuçlanan kapsamlı beş yıllık insan avına odaklanacak. Michael Bilton’ın 2003’te yayınlanan “Wicked Beyond Belief: The Hunt for the Yorkshire Ripper” kitabına dayanacak.

George Kay (Criminal), dizinin senaryosunu yazacak.

New Pictures’ın kurucu ortağı ve CEO’su Willow Grylls (Des, White House Farm, The Missing) dizinin yönetici yapımcılığını, ünlü yönetmen Paul Whittington (White House Farm, Little Boy Blue, The Moorside, The Crown), dizinin yönetmenliğini üstlenecek.

ITV’nin drama başkanı Polly Hill, “Harika White House Farm’ı yaptıktan sonra Willow ve Paul ile tekrar çalışmaktan çok memnunum. Bu kötü şöhretli vakaya kesin bir bakış vaat ediyor ve bu gerçek hikayeleri ekrana getirme konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip olan bu ekip tarafından ITV için hassas bir şekilde dramatize edilecek” demiş.

George Kay, “Bu göz yaşartıcı istatistiklerle dolu hikayede, bir tanesi benim için her zaman öne çıktı: Peter Sutcliffe 23 çocuğu öksüz bıraktı. Bu bile, bu davayla ilgili herhangi bir kesin dramın, bir polis soruşturmasının hikayesinden çok daha fazlasını kapsamasını gerektiriyor. Bu nedenle sadece polise değil, mağdurlara, ailelerine, saldırıya uğrayanlara, hayatları kalıcı olarak değiştirilenlere odaklanacağız. Bu Yorkshire’dan gelen bir Karındeşen’in hikayesi değil, Yorkshire’ın nasıl parçalandığının hikayesi” demiş.

Kaynak