Netflix’in iptal ettiği Türkiye projesi If Only (Şimdiki Aklım Olsaydı) Netflix İspanya’da ekrana gelecek.

Bugün İspanya yapımı yeni orijinal yapım projelerini duyuran Netflix, uyarlamayı da duyurdu. Ayrıca dizinin Türk ve İspanyol yaratıcıları, Ece Yörenç ve Irma Correa, birlikte Variety’e verdikleri röportajda projenin ilk detaylarını paylaştı.

  • Ece Yörenç tarafından yaratılan ve Irma Correa tarafından ekrana adapte edilecek dizinin başrolünde Megan Montaner yer alıyor. Dizinin yapımcılığını ise İspanya’dan Boomerang TV üstlenecek.
  • If Only, Türk bir yaratıcının hikayesinin ilk kez Netflix aracılığıyla, başka bir ülkenin orijinal yapımı olma özelliğini taşıyor.
  • Çekimleri 2021’de başlayacak dizinin yayın tarihi ise henüz netleşmedi.

Yörenç, röportajda dizinin gay karakter nedeniyle iptal olduğunu doğrularken uyarlama senaryoları Türkçe olarak kitap halinde yayınlayacağını da açıkladı.

** Netflix’i If Only’yi iptal etmeye götüren koşullara geri dönebilir miyiz?

Kültür Bakanlığı’nın ülkeyi tanıttığı imaja bağlı olarak bir diziyi iptal etme gücü var. Bu gücü daha önce kullanmamış olmasına rağmen benim dizimde sebepsiz kullanıldı. Sebebi biliyorduk tabii, çünkü dizide eşcinsel karakter var.

** Karar kesin miydi?

Senaryoyu değiştireceğimizi ve bekledikleri ahlaki normlara uyduracağımızı umdular. Ama ben ve Netflix orijinal senaryoda değişiklik yapmaya yanaşmadık ve iptal etmeye karar verdik. Artık bana büyük bir enerji ve heyecan veren bir projeye odaklanmak ve geçmişi unutmak istiyorum.

** Diziyi İspanya’da yapma fikri nereden çıktı?

Netflix’ten. Birçok ülkeden bir sürü teklif aldık. Netflix España büyük ilgi gösterdi. Ayrıca Irma, benim daha önceki dizilerimden birisinin uyarlamasında* çalıştı.

* Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisi İspanya’ya uyarlandı ve “Alba” ismiyle yayınına hali hazırda devam ediyor.


If Only Hakkında:

30’lu yaşlardaki Emma, Nando ile olan 10 yıllık evliliği içinde kaybolmuş mutsuz bir kadındır. Şimdiki aklı olsa Nando’yla asla evlenmeyeceğinden emindir. Günün birinde Nando’ya romantizm ve heyecandan yoksun bir rutin içinde hapsolduğunu ve boşanmak istediğini söyler. Aynı gün beş yüz yılda bir gerçekleşen, bütün dünyanın izlediği bir ay tutulması yaşanmaktadır, tutulmanın etkisiyle zamanda oluşan bir hata Emma’yı 10 yıl öncesine, şimdiki aklıyla 20 yaşındaki bedenine geri götürür ve Emma için müthiş bir serüven başlar. Hayat ona, önündeki 10 yılda onu nelerin beklediğini bilmenin avantajı ile, kim olduğunu ve ne olmak istediğini yeniden ölçüp, tartması için bir şans daha vermiştir.