Türkiye’deki yatırımlarına devam eden Netflix, ekrana getireceği orijinal yapımların hazırlıklarını sürdürüyor. Yakın gelecekte yayınlanacağı bilinen yapımlarsa şöyle:

1) Love 101 (Aşk 101)

Yapımcı: Ay Yapım

Senarist: Meriç Acemi (Kiralık AşkUfak Tefek Cinayetler, Bir Kadın Bir Erkek)

Yönetmen: Ahmet Katıksız (Kara Para Aşk), Deniz Yorulmazer (Ufak Tefek Cinayetler)

Sezon: 8 bölüm

Kadro: Kubilay Aka, Mert Yazıcıoğlu, Alina Boz, Selahattin Paşalı, İpek Filiz Yazıcı, Pınar Deniz, Kaan Urgancıoğlu, Tuba Ünsal, Bade İşçil

Konusu: Dizinin hikayesi 90’lı yılların Türkiyesi’nde başlıyor. En sevdikleri öğretmenlerinin kendilerini bırakmasını istemeyen 17 yaşında bir grup asi genç, okulda kalmasını sağlamak için öğretmenlerini yeni gelen basketbol koçuna aşık etmek üzere işe koyuluyor. Ama bu sırada kendileri aşkı ve birlikteyken daha güçlü olduklarını keşfediyorlar.

>> Dizinin yayın tarihi resmen bilinmiyor ama Nisan ayında başlayacağı bir süredir konuşuluyor. Ayrıca ikinci sezon onayı aldığı da konuşuluyor.


2) 50 m2

Yapımcı: BKM

Senarist: Burak Aksak

Yönetmen: Burak Aksak, Selçuk Aydemir

Sezon: 8 bölüm

Kadro: Engin Öztürk, Aybüke Pusat, Kürşat Alnıaçık, Cengiz Bozkurt, Tolga Tekin, Yiğit Kirazcı, Özgür Emre Yıldırım, Tuncay Beyazıt, Tuğçe Karabacak, Hasan Yalnızoğlu, Murat Kılıç, Gaye Gürsel

Konusu: Karanlık alemlerde nam salmış, gizemli bir tetikçi olan Gölge’nin kim olduğunu bulma yolculuğunu konu alan bir dizi.

Gölge, babası gibi gördüğü Servet tarafından uğradığı ihanetin ardından kaçarken kendini hiç bilmediği bir mahallenin 50 metrekarelik terzi dükkanında bulur. Ortalık durulana kadar oraya sığınan Gölge’yi gören mahalle sakinleri onu yeni vefat etmiş terzi dükkan sahibinin oğlu zanneder. Yalan üzerine kurulu bu yeni kimlik, Gölge’nin geçmişi ve kimliğiyle ilgili sırları ortaya çıkaracaktır. Mahalleye ve buradaki insanlara alıştıkça Gölge yeni birine dönüşecek ve gerçekte kim olduğunu anlamaya başlayacaktır.


3) Bir Başkadır (İsimsiz Berkun Oya Projesi)

Yapımcı: Krek Film (Ali Farkhonde, Nisan Ceren Göçen)

Senarist: Berkun Oya (Masum)

Yönetmen: Berkun Oya

Sezon: 8 bölüm

Kadro: Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Tülin Özen, Defne Kayalar, Bige Önal, Settar Tanrıöğen, Nesrin Cavadzade

Konusu: Sosyal sorunlara değinen bir drama dizisi. Farklı sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen ve İstanbul’un renkli ve canlı hayatında şaşırtıcı tesadüflerle yolları kesişen kendine özgü bir grup karakteri konu alıyor. Şimdi ise ya yeni bir yola yürümek ya da karmaşık bir geçmişle hesaplaşmak zorunda kalacaklar.


4) Aşk – Elif Şafak Uyarlaması

Netflix, Almanya’nın en büyük kitap fuarlarından biri olan The Frankfurter Buchmesse’te, Man Booker ödül adayı, başarılı yazar Elif Şafak’ın “Aşk” adlı kitabının haklarını aldığını duyurdu.

Kitaptan yola çıkılarak çekilecek orijinal dizinin prodüksiyon ve zamanlama detayları henüz belirlenmedi. Şafak’ın son kitabı Man Booker ödüllerinde kısa listeye kaldı. Netflix ile olan anlaşma Curtos Brown Group’tan Luke Speed tarafından komisyonlandı.

Konusu:

Ella Rubinstein iyi bir mahallede kocası ve üç genç çocuğu ile birlikte güzel bir evde yaşamaktadır. Kendinden emin ve başarılı hissetmesi için gereken her şey varmış gibi görünür. Ancak eksik olan bir şey vardır, ne kendisine ne de başkalarına açıklayamadığı bir şey… Ella’nın hayatının tam da göbeğinde bir boşluk vardır – aşkla dolacak olan bir boşluk.

Ella, neredeyse tesadüf eseri 13. yüzyılın en önemli şair ve mutasavvıfı Mevlânâ Celâleddin Rûmî, onun yoldaşı Şems-i Tebrîzî, aşkın ve hayatın 40 kuralı hakkında bir el yazısı okumaya başlar, ve ruhunda derin bir arzu hisseder, bu arzu onu neticede bu gizemli yazarı daha da yakından tanımak üzerine bir yolculuğa çıkartır. Bu hikaye ruhsal felsefe, bilgelik ve şiir sanatının iç içe geçmesinden oluşan bir yolculuktur, Ella ile birlikte okurları arkadaşlığın, özgürlüğün, inancın ve aşkın kalp kırıklıklarıyla birlikte keşfedildiği gizemli bir dünyaya götürüyor…


5) If Only (Şimdiki Aklım OLsaydı)

Yapımcı: Ay Yapım

Senarist: Ece Yörenç

Yönetmen: Çağan Irmak, Umut Aral

Sezon: 8 bölüm

Kadro: Özge Özpirinçci (Reyhan), Birkan Sokullu (Nadir), Burak Yamantürk (Cihan), Elifcan Ongurlar (Ayşe), Ahmet Rıfat Şungar (Cem), Ümit Erdil (Ateş), Feyyaz Yiğit (Hızır), Mustafa Avkıran (Sattas), Filiz Taçbaş (Nihal) ve Selçuk Borak (Fahrettin)

Konusu:

Reyhan, Nadir ile olan 10 yıllık evliliği içinde kaybolmuş mutsuz bir kadındır. Evliliğinden, sünnetinden beri tanıdığı kocasından, patlak bir prezervatif sonucu hamile kaldığı 9 yaşındaki ikizlerinden, yaşadığı hayattan en çok da kendinden yorulup fena halde sıkıldığı günün gecesinde, yani 27 Temmuz 2018 saat 20.13’de yüzyılın hatta 500 yılın en güçlü kanlı ay tutulması gerçekleşir ve Reyhan bir mucize eseri on yıl öncesine, hayatının dönüm noktası olan o geceye, yani Nadir’in evlenme teklif ettiği o “büyük an”a hem de şimdiki aklıyla geri döner.


6) Pera Palasta Gece Yarısı Uyarlaması

Diziyi son olarak Netflix için Rise Of Empires: Ottoman belgesel dizisini hazırlayan Emre Şahin (Karga Seven Pictures) hazırlayacak. Charles King imzalı kitap 2016’da dilimize kazandırıldı.

Konusu:

Charles King, Osmanlı İmparatorluğu’nun son demlerinde inşa edilen, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde nice badireler atlatan, bugün de eski görkemine kavuşan Pera Palas’ın ekseninde İstanbul’un payitahttan küresel şehre dönüşümünü anlatıyor. Bu rengârenk anlatıda, Beyaz Ruslar Grand Rue kaldırımlarında aile yadigârlarını satarken Halide Edip kadın hakları için mücadele veriyor, Mustafa Kemal ulus devleti inşa ederken Troçki Büyükada’da sürgün hayatı yaşıyor, geleceğin Papa XXIII. Johannes’i Nazi işgali altındaki Avrupa’dan kaçanlara gizlice yardım elini uzatıyor. Bostonlu bir profesör Ayasofya’nın hazinelerini gün ışığına çıkarırken Müslüman bir genç kız Dünya Güzellik Kraliçesi seçiliyor.

Her milletten ajanların kol gezdiği bir şehir İstanbul; Pera Palas yönetimi lobiye postu seren ajanların müşterilere yer açmasını rica etmek zorunda kalıyor. Udi Hrant’ın, Roza Eskenazi’nin, Seyyan Hanım’ın yanı sıra Palm Beach Seven orkestrasının nağmelerini de dinleyebilirsiniz İstanbul sokaklarında.


7) Fatma

Senaryo: Özgür Önürme

Diziyi Hazırlayan: Başak Abacıgil

Konusu:

Fatma (35) sıradan bir temizlikçidir. Kocası Zafer hapisten çıktıktan bir süre sonra ortadan kaybolur. Zafer’i aramaya koyulan Fatma ise bu sırada beklenmedik bir cinayet işler. Zafer’in karanlık bağlantılarının bu cinayeti öğrenmesiyle, Fatma’nın hayatta kalmak için öldürmeye devam etmekten başka çaresi kalmaz. Bu durum, Fatma için bugüne kadar yaşadığı her şeyin intikamını alabileceği bir ritüel haline gelir. Fatma artık bir yandan koca dünyaya sığdıramadığı masum oğlunun öcünü almak isteyen bir anne, diğer yandan işlediği her cinayette kimsenin kendisinden şüphelenmediği bir “temizlikçi kadın” olarak hayata devam eder ve kocasını aramaya başlar.


8) Sıcak Kafa

Dil ve konuşma yoluyla, zihinden zihine bulaşan bir delilik salgınının alt üst ettiği dünyada, gizemli bir şekilde bu hastalıktan etkilenmeyen tek kişi, eski bir dilbilimci olan Murat Siyavuş’tur. Acımasızlığıyla ünlü Salgınla Mücadele Kurumu tarafından arandığını öğrenen Murat, saklandığı kurtarılmış bölgeden kaçmak ve yangınlar içindeki İstanbul’un gizemli dehlizlerinde hastalığın ona mirası olan “sıcak kafa”sının sırrının peşine düşmek zorunda kalır.>> Netflix, yaptığı açıklamayla ilk orijinal filmini de duyurdu.

Yarına Tek Bilet
Türkiye’den çıkan ilk Netflix orijinal filmi olan Yarına Tek Bilet, başarılı oyuncular Dilan Çiçek Deniz ve Metin Akdülger’in başrolünde, Ozan Açıktan’ın yaratıcı gözünden ve kamerasından, OG Medya’nın yapımcılığında ekrana gelecek. Film, Ankara’dan İzmir’e doğru bir yolculuk sırasında birbirine rastlayan iki yabancının (Metin Akdülger ve Dilan Çiçek Deniz) romantik hikayesini konu alıyor. İkilinin sürtüşmeyle başlayan ilişkisi, birbirlerini tanıdıkça aslında geçmişe bir sünger çekmek istediklerini fark etmeleri ve kendi gerçekleri ile yüzleşmeye başlamalarıyla farklı bir yola evrilir.
Yarına Tek Bilet tüm dünyayla aynı anda 19 Haziran 2020’de Netflix’te yayına girecek.

>> Acun Medya’nın pek çok ülkede yayınlanan formatı Netflix’in Türkiye’deki ilk yarışması oldu.

Exatlon Challenge
Acun Medya’nın format sahibi olduğu ve yayınlanmaya başladığı 2017 yılından beri dünya genelinde 58 milyon izleyiciye ulaşarak spor ve reality’yi bir arada sunan Exatlon, yepyeni versiyonuyla izleyicisiyle buluşuyor: Exatlon Challenge. Yeni format, Türkiye’nin en popüler influencer’larını Exatlon’un oldukça çekişmeli bir o kadar da eğlenceli dünyasına davet ediyor.
Orkun Işıtmak’ın sunduğu ve Oğuzhan Uğur’un Exatlon Face-Off bölümleriyle yer aldığı, Türkiye’de 3 Temmuz’da yayına girecek olan fenomen yarışma Exatlon Challenge, hem en başarılı hem de en cesaretli influencer’ını arıyor.

>> Ayrıca güzide medyamızda Ahmet Ümit’in yarattığı Başkomiser Nevzat karakterinden uyarlanacak bir dizinin ekrana geleceği de yazıldı. Netflix’in Andaç Haznedaroğlu‘yla ve BKM ile Burak Aksak dışı yeni bir proje daha hazırlayacağı da konuşuluyor.

Kaynak: RaniniTV (Ranini) & Birsen Altuntaş & Netflix / 22dakika haberleri & Kitap Tanıtım Bültenleri