BBC One’ın 2018 yılı ilkbaharında yayınladığı Come Home isimli mini dizinin tanımıyla karşınızdayız bugün.

3 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 55-58 dakika arasında değişiyor. Senaryosunu Danny Brocklehust‘ın kaleme aldığı dizinin yönetmenliğini Andrea Harkin üstlenmiş. Brocklehurst’a yapımcı koltuğunda Tommy Bulfin, Nicola Shindler ve Madonna Baptiste gibi isimler eşlik etmiş.

Dizinin çekimleri Kuzey İrlanda’da yapılmış. Aile draması ve psikolojik drama unsurlarının yoğurulduğu dizi, 2018 yılında Royal Television Society Ödülleri’nde ‘En İyi Senaryo’ ödülü kazanmış. Ayrıca dizinin başrol oyuncusu Christopher Eccleston, bu dizideki performansıyla 2019 yılında Uluslararası Emmy Ödülleri’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü evine götürmüş.

Yaklaşık 1 yıl önce Marie Farrell, bir eş ve anne olarak psikolojik açıdan boğulduğunu sebep gösterip başka açıklama yapmayarak 3 çocuğunu ve kocasını terk etmiş ve yalnız başına yeni bir hayata başlamıştır. Marie, ailesiyle iletişimi neredeyse tamamen kesmiştir; yeni işi ve tek gecelik ilişkileriyle özgür bir bekar hayatı yaşamaktadır.

Marie’nin henüz resmi olarak boşamadığı kocası Greg Farrell ise hala kayda değer bir açıklama yapılmadan terk edilmiş olmasının izlerini silememiş olan, karısını hala seven ve geri dönmesini dileyen ama bir yandan da randevu dünyasına yeniden adım atmaya çalışan, çocuklarıyla ilgili bir babadır.

Hikaye ilerledikçe yaşananlara Marie ve Greg’in perspektifinden bakmaya ve onları bu noktaya nelerin getirdiğini anlamaya çalışıyoruz.

Liam – Molly- Greg – Laura

*Bir araba tamirhanesi işleten, sıradan ve sade bir adam olan Greg rolünde The Leftovers, Safe House ve Doctor Who gibi dizilerden tanıdığımız Christopher Eccleston‘ı izleme fırsatı elde ediyoruz.

*Greg’in okulu bırakmış olan ve babasıyla beraber tamirhanede çalışan 17 yaşındaki oğlu Liam rolünde Ordeal by Innocence dizisinden anımsanabilecek Anthony Boyle karşımıza çıkıyor.

*Greg’in liseye giden, 14 yaşındaki kızı Laura karakterini Lola Petticrew canlandırıyor.

*Ailenin küçük kızı Molly rolünde Darcey McNeeley‘yi izliyoruz.

*Marie karakterine ise Ray Donovan, Caprica ve Deadwood gibi dizilerden tanıdığımız Paula Malcomson hayat veriyor.

Marie

Greg’i kamyonetiyle yaptığı yiyecek teslimi işi dolayısıyla tanıyan ve bir barda yaşanan bir olayın ardından Greg ile hızlı bir şekilde yakınlaşan Brenna Coyle karakterinde ise Kerri Quinn‘i izleme şansı elde ediyoruz.

Brenna için çekici, eğlenceli, libidosu yüksek ve beraber orta noktayı bulmanın kolay olduğu bir kadın diyebiliriz. Bu özellikleriyle de Greg’in stresli hayatına bir rahatlama getirdiği söylenebilir. Evli, çocuklu ve kocasıyla sorunlar yaşayan bir kadın aynı zamanda Brenna.

Brenna

Brenna’nın şiddete meyilli kocası Garry rolünde Patrick O’Kane, Brenna ve Garry’nin oğulları Davey rolünde Brandon Brownlee ve Greg’in tamirhanedeki bir çalışanı olan Dex rolünde ise Rhys Dunlop karşımıza çıkıyor ayrıca dizide küçük rollerle.

Yeterli buldum ben Come Home’u. Fena olmayan bir hikayesi ve başarılı bir anlatım tarzı vardı. Seri bir şekilde de izletti kendini. Ucu kapalı bitti diyebilirim ama devamı olsun isterdim açıkçası bu hikayenin.

Başta Marie olmak üzere; Greg olsun, Liam falan olsun sevilesi karakterleri pek yoktu dizinin. Marie’nin The Leftovers’ta Amy Brenneman‘ın canlandırdığı Laurie karakteri misali bencil, kendini pek açıklama ihtiyacı hissetmeyen, soğuk ve uyuz olunası bir karakter olduğunu düşünüyorum. Ona hak verdiğim çok az nokta olmuştur sezon içerisinde. Greg de zayıflıkları olan bir adamdı ve ona da çok fazla sempati duyabildiğimi söyleyemeyeceğim ama onu Marie ile bir düelloya sokacak olsam hiç düşünmeden Greg’den yana olurum elbette.

Christopher Eccleston’ın performansı gayet iyiydi bu arada ama benim bu dizide izlemekten en çok keyif aldığım isim Kerri Quinn oldu. Hikaye içerisindeki herkes sürekli olarak onun eksilerine yoğunlaşmaya çalışsa da bana göre son derece sevilesi bir karakter olmuş Brenna. İyi ki vardı dizide kesinlikle. Bundan sonraki süreçte yeni dizilerde de izlemek isterim oyuncuyu bu arada.

Beklentiyi fazla yükseltmemek şartıyla türü veya oyuncuları seviyorsanız bir şans verebilirsiniz diziye. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

NOT: Dizi daha önce şurada ele alınmıştı ve orada yorum yapılıyordu.