Büyük prodüksiyonlu yapımlarıyla ve kimisi oldukça kaliteli dizileriyle dikkat çeken Netflix’in bazı dizileri prodüksiyon bazında onlara yaklaşmasa bile çok daha fazla ilgiyi çekerek platformu oldukça memnun ediyor. Bunların en bariz örneği iki yıl önce ekran yolculuğuna başlayan ve üçüncü sezon onayını alan gençlik draması 13 Reasons Why. Bu örneklerden bir diğeri de On My Block oldu.

Netflix, Aralık 2018’de gönderdiği bir bültenle A.B.D.’de yıl içinde tek oturuşta maraton halinde (binge-watch) en çok izlenen diziler listesini duyurmuştu, işte o listenin zirvesinde On My Block yer alıyor. Hatta sıralamada onu Making a Murderer (S2), 13 Reasons Why (S2), Last Chance U ve Bodyguard takip ediyor. Öncesinde sadece ismen bildiğim dizi, benim radarıma esasında bu sayede girdi.

Sonrasında deneyerek ilk sezonunu tamamladım ve bu yazıya giriştim. İkinci sezon onayını çok öncesinde alan komedi-drama türündeki gençlik dizisinin yeni sezonu 29 Mart itibarıyla Netflix’te olacak. İlk sezonu 10 bölüm süren projenin ikinci sezonu da 10 bölümden oluşuyor. Diziyi Awkward ile bilinen Lauren Iungerich‘in başını çektiği bir ekip hazırladı.

Not: On My Block, geçtiğimiz yaz sahiplerini bulan 2018 Teen Choice Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Dizi (#ChoiceBreakoutTVShow) ödülünü de kazandı.

Konusu:

Hikaye Los Angeles’ta yoksulların ağırlıklı olarak yaşadığı bir mahallede geçiyor. Merkezinde ise lise çağındaki dört genç bulunuyor: Monse Finnie, Cesar Diaz, Ruben “Ruby” Martinez ve Jamal Turner.

Grubun öne çıkan ismi Monse, Afro-Latin bir genç ve babasıyla birlikte yaşıyor. Meksika kökenli Ruby, tercihen daha eğlenceli, diğerlerine oranla daha zeki ve çoğu sorun için aklında iyi ya da kötü bir plan bulunduruyor. Jamal, Afro-Amerikan ve grubun nörd üyesi. Evhamlı, sır saklamayı beceremiyor ve grubun eğlence kaynağı bir diğer ismi. Cesar ise diğerlerine oranla daha cesur ve gruptakilere mahallede kol kanat gererek sahip çıkıyor.

On My Block’ta bu dört gencin liseye başlamalarıyla birlikte başından geçen iyi ya da kötü, genellikle komik olaylar anlatılıyor. Örneğin Cesar’ın mahallenin etkin konumdaki çetesi Santo’yu yöneten ağabeyi Oscar, liseye başladıkları sırada hapisten tahliye oluyor ve Cesar’ın artık çete içinde sorumluluk almasını istiyor. Diğerleri ise onu çete işlerine bulaşmadan kurtarmanın peşine düşüyor.

Cesar ve Monse arasında adını koymadıkları ve etrafta dillenmeye başlayan bir çekim var. Futbol takımında yer almak istemediğini ailesine bir türlü söyleyemeyen Jamal, şehir efsanesi durumundaki RollerWorld hazinesinin peşine düşüyor. Ruby’nin ailesinin tanıdığı bir aile sınır dışı edilince ailenin çocuğu Olivia, onlarda kalmaya başlıyor ve grubun beşinci ismi haline geliyor. Bunun da ister istemez grup içindeki dinamiğe etki ettiğine şahit oluyoruz. Hepsinin ergenlik çağında olması ise cabası…

Cesar’ın ağabeyi Oscar, grubun aklı bir karış havadaki okul arkadaşı Jasmine ve dört gencin aile üyeleri de devam eden hikayenin zaman zaman bir parçası oluyor.

Cesar – Monse – Jamal – Ruby

On My Block‘a başladığımda ilk zamanlar biraz basit bulmuştum. Gerçi hala basit bir yapım olduğunu düşünüyorum ama kötü anlamda değil. Bir gençlik dramedisinden bekleneni veren ve zaman zaman eğlendiren bir dizi olmuş. Bölümler rahat akıyor.

A.B.D.’de son dönemde daha fazla ağırlık kazanan muhtelif (diverse) kadrosunun faydasını gördüğünü, sezonun genelinde gerektiği takdirde bu anlamda açık sözlü veya kinayeli davranmaktan kaçınmadıklarını söyleyebilirim. Muhtemelen dizinin sevilmesinde bu anlamda hedef kitlesinin ilgisini çekmesinin payı da var. Ruby ve Jamal ilk sezonda daha çok sevdiğim, Olivia ve Cesar da hoşuma giden karakterler oldu. Monse veya arada Ruby’nin aşırıya kaçan tarafları olsa bile onlar da izlerken sorun yaratmadılar.

On My Block genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Not: Bu tanıtım yazısı benim siteye yazdığım 200. uzun formdaki içerik yazısı.