Starz’da 12 Temmuz 2020 tarihinde P-Valley isimli yeni bir drama dizisi başladı. 8 bölümden oluşan ilk sezonunun 6 bölümünü geride bırakan dizi, 2. sezon onayını da cebine koymuş durumda.

Dizinin yaratıcısı Katori Hall. Ona yazar masasında Silvio Horta, Jenina Kibuka, Tamara P. Carter, Jocelyn Clarke ve Francine Volpe; yapımcı koltuğunda ise Dante Di Loreto ve Liz W. Garcia gibi isimler eşlik etmiş. Bölüm yönetmenlerinin tamamı kadınlardan oluşuyor. Yani büyük oranda kadın elinden çıkma bir dizi olduğunu söylemek mümkün P-Valley‘in. Bu da diziyi pozitif yönde etkilemiş bence.

Hall’un Pussy Valley isimli tiyatro oyunundan uyarlanan dizinin bölüm süreleri ise 51-60 dakika arasında değişmekte.

Dizinin hikayesi Mississippi’de geçmekte ama çekimleri Georgia’da yapılmış.

Dizi, The Pynk isimli bir striptiz kulübünü merkezine alıyor. Kulüpte çalışan dansçılar ve kulübün işletmecisinin başlarından geçen olaylar, belediye başkanının başını çektiği kulübün kapanmasını ve bölgeye bir kumarhane açılmasını sağlamaya çalışan bir yapılanma, bolca dans ve tutku içeriyor hikayemiz.

Şehre başka bir şehirden yeni taşınan ve The Pynk’te çalışmaya başlayan gizemli bir genç kadın olan Hailey Colton/Autumn Night karakterine A Discovery of Witches dizisinden anımsanabilecek Elarica Johnson hayat veriyor. Hailey, dans etmeyi seven, yetenekli bir çaylak. Diğer dansçılara karşı biraz mesafeli bir yaklaşımı var. Hailey’nin geçmişe dair büyük yükleri olduğu gözlemleniyor.

The Pynk’in yıldız dansçısı Mercedes karakterini Brandee Evans canlandırıyor. Mercedes, kulüpteki en yetenekli, en havalı dansçı. Tam bir kraliçe arı diyebiliriz onun için. Burnundan pek kıl aldırmıyor. Erkekler uzak yerlerden onu izlemeye geliyorlar. Onun sahne aldığı günlerde kulüp dolup taşıyor. Yakın zamanda sahnelerden emekli olmayı planlıyor. Hali hazırda yarışmalara hazırladığı ergen kızlar için bir dans salonu açmak ve hayatına o yönde devam etmek için son hazırlıklarını yapıyor.

Mercedes’ten sonra kulüpteki en yetenekli dansçı olan Keyshawn/Miss Mississippi karakterinde Shannon Thornton‘u izliyoruz. Keyshawn’da Mercedes’teki kadar bir öz güven yok. Küçük bir bebeği var karakterimizin. Bebeğinin babasından fiziki şiddet görüyor.

The Pynk’in işletmecisi olan Uncle Clifford karakterine Nicco Annan hayat veriyor. Kulübü ipotekli olan Clifford, büyük bir borç yükü altında. Borcunu ödeyip kulübün çalışmaya devam etmesini arzulasa da onu şehirden silmeyi gaye edinmiş olan bir belediye başkanı tehdidi ile karşı karşıya karakterimiz. Çalışanlarına karşı ilgili biri olduğunu söylemek mümkün. Duygusal bir yapısı olsa da yeri geldiğinde ağırlığını hissettirebilen bir karaktere sahip.

Belediye başkanının yeğeni olan ve onun emrinde görev yapan, kumarhane projesinin önündeki sorunları kaldırmak için çalışan bir adam olan ve ilk görüşte Hailey’den etkilenen Andre Watkins karakterini Parker Sawyers canlandırıyor.

*Mercedes’in başının belası olan, ona düşmanının bile yapmayacağı zorluklar yaşatan, sorunlu bir geçmişe sahip olan ve şu sıralarda kafayı din ve kiliseyle bozmuş olan, bir miktar kafadan kontak olduğu söylenebilecek annesi Patrice Woodbine karakterinde Harriett D. Foy karşımıza çıkıyor.

*Kulüpte güvenlik ve muhasebe gibi işlerle ilgilenen Big L ve Diamond karakterlerini Morocco Omari ile Tyler Lepley canlandırıyor.

*Kulüpteki dansçılardan biri olan Gidget rolünde Skyler Joy‘u izliyoruz.

*Belediye Başkanı Tydell Ruffin karakterinde The 100 ve Grey’s Anatomy dizilerinden tanıdığımız Isaiah Washington karşımıza çıkıyor.

*Genç bir rapçi olan ve şu sıralarda yeni şarkısını Mercedes’in sahne aldığı bir anda kulüpte çaldırmaya çalışan Lil Murda karakterini ise J. Alphonse Nicholson canlandırıyor.

Dizinin ilk 5 bölümünü izlemiş bulunuyorum ve memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hailey’yi, Mercedes’i, Keyshawn’ı ve Clifford’ı izlemeyi seviyorum. Diğer karakterler ise pek yeterli gelmedi bana. Düşük beklentiyle başına oturulduğu takdirde keyifli vakit geçirilebilecek bir dizi olmuş kısacası P-Valley. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.