Son dönemde çizgi roman uyarlaması dizilerde gözle görülür bir artış oldu. Sadece süper kahramanların değil, çeşitli çizgi romanların dizisi de çekilmeye başlandı. Daha çok genç kitleye hitap eden The CW‘da Archie Comics‘in Riverdale adlı çizgi romanın uyarlamasına onay verdi.

Sezon ortasında başlayan dizimiz kanalın köklü dizilerinden Supernatural’ın arkasından yayınlanıyor. Kanalın reyting beklentisi çok fazla olmadığı için ve diğer yenilerine göre daha iyi reyting yaptığı için 2. sezon onayını da geçtiğimiz günlerde aldı. İlk sezonu 13 bölüm sürecek, ikinci sezonun kaç bölüm süreceği hakkında bir bilgi yok.

Dizinin mutfağında  Roberto Aguirre-Sacasa, Greg Berlanti, Sarah Schechter ve Jon Goldwater gibi tanıdık isimler bulunuyor.

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

FacebookTwitterInstagramResmi SiteWikipediaIMDb

KONU

Riverdale, çok şaşalı olmayan kendi yağında kavrulup giden insanların yaşadığı bir yerdir. Çok fazla trajik olayların yaşanmadığı ve sakin bir kasaba olan Riverdale için bu durum 4 Temmuz tarihinde değişecektir. 4 Temmuz günü Riverdale’in köklü ailelerinden biri olan Blossomların oğlu Jason Blossom nehir kenarında ölü bulunmuştur. Jason’ın ölüm sebebi bilinmiyordur ve onu son gören ikizi Cheryl Blossom ise şok geçirmiş, hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bu olanlar bütün kasaba ahalisini ve gençlerini fazlasıyla tedirgin bir konuma sokar, kasabadaki yaşayan herkes birbiri için şüphelidir. Riverdale de büyük sırlara sahip olan bir sürü insan vardır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Archie Andrews (K.J. Apa)

Müzik ve sporla ilgilenen Archie, bütün ilgisini müziğe vermek istiyor ve bunun için çabalıyor. Aynı zamanda yazları babasının yanında çalışıyor. Babası, Archie’nin ondan sonra şirketinin başına geçmesini istese de Archie hayallerinin peşinden gitmek için babasını ikna etmeye çalışır. Neredeyse bütün kasabayla arası iyi olan uyumlu bir görüntü çizen Archie’nin en yakın arkadaşları Jughead ve Betty’dir.

Hem şarkıcı hem oyuncu olan Yeni Zelandalı aktörün ilk ciddi projesi.

 

 

Betty Cooper (Lili Reinhart)

Archie’nin çocukluk arkadaşı. Archie’ye çocukluğundan beri aşık ama ona bir türlü açılamamış. Ablası Polly, Jason’ın eski sevgilisiydi ve Jason ondan ayrıldıktan sonra rehabilitasyona yatırılmış. Bu yüzden annesinin sık sık baskısına maruz kalıyor ve ablasının boşluğunu da hissediyor. Eşcinsel olan Kevin en yakın arkadaşı. Ayrıca kasabaya yeni gelen Veronica ile de yakın arkadaş oluyorlar.

Genç oyuncuyu Surviving Jack dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

Veronica Lodge (Camila Mendes)

Zengin bir ailede yetişen Veronica babasının yolsuzluk sebebiyle hapse düşmesinden sonra annesiyle birlikte annesinin eskiden yaşadığı Riverdale kasabasına taşınıyorlar. Yaşadığı hayat değişimine zor da olsa uyum sağlamaya çalışıyor. İstediği şeyleri elde etmek için her şeyi yapar. İlk başta havalı şehir kızı görünümünde gözüküp itici olsa da sonradan Betty, Kevin ve Archie ile yakın arkadaş oluyor. Sonradan gelmesiyle bir anda okulun popüler kızlarından biri oluyor.

Oyuncunun ilk projesi.

 

 

Jughead Jones (Cole Sprouse)

Gizemli ve kendi içinde takılmayı seven birisi. En yakın arkadaşı Archie’dir. Jason’ın olayı ilgisini çekiyor ve onu araştırmaya başlıyor. Aynı zamanda okul gazetesinde de çalışıyor.

Oyuncuyu Friends dizisindeki küçük rolünden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kevin Keller (Casey Cott)

Riverdale şerifinin oğlu. Betty’nin en yakın sırdaşı. Veronica gelince de onunla da hemen yakın arkadaş oluyorlar.

Oyuncunun ilk projesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cheryl Blossom (Madelaine Petsch)

Jason’ın ikizi. Okulun en popüler, peşinden koşulan kızı. Bencil birisidir, etrafındakileri önemsemez. Jason’ı ölmeden önce o görmüştür; bu yüzden herkesin ilk şüphelisi odur. Jason’ı son gören kişidir fakat onun ölümü hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyler.

Oyuncunun ilk ciddi işi.

 

 

 

 

Josie McCoy (Ashleigh Murray)

Riverdale’in yöneticisinin kızı. Ayrıca Riverdale’in ünlü Pussycats müzik grubunun solisti. Archie müziğini geliştirmek için onların provalarına katılıyor.

Oyuncuyu Younger dizisindeki ufak rolünden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Hermione Lodge (Marisol Nichols)

Veronica’nın annesi. Eşi hapse düşünce eskiden yaşadığı yer olan Riverdale’e geri dönüyor fakat eski şaşalı hayatını sürdürmek için artık çok çalışması gerekiyordur. Maddi sıkıntılarını çözebilmek için garson olarak çalışmaya başlıyor.

Oyuncuyu Teen Wolf, 24, Criminal Minds, NCIS gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Fred Andrews (Luke Perry)

Archie’nin babası. Şirketini kendisinden sonra oğluna devretmek istiyor fakat onun farklı bir alana yönelmek istemesine de karşı çıkmıyor, onu destekliyor.

Oyuncuyu Body of Proff, Oz gibi dizilerden tanıyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Alice Cooper (Madchen Amick)

Betty’nin annesi. Kızına karşı oldukça korumacı ve dominant bir duruş sergiliyor. Diğer kızı Polly’nin başına gelenler yüzünden Blossom ailesinden nefret ediyor. Jason’ın ölmüş olması onu sevindiriyor bile diyebiliriz.

Oyuncuyu Twin Peaks, Love, American Horror Story, Witches of East End, Californication gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

SON SÖZ

Kanalın diğer iki yeni dizisini izlediğim için sona kalan dizisini de izlemek istedim ve iyi ki izlemişim. Diğer iki diziye oranla daha iyi bir dizi olduğunu söyleyebilirim, reytingleri ve onay alması da böyle olduğunu söylüyor. Dışarıdan görüldüğü gibi kasabada geçen bir gençlik dizisi. Oyuncular çok fazla göze batmıyor ve dizinin 13 bölüm olması da bir avantaj. Bu beklentide diziye girenleri de fazlasıyla doyuracağını düşünüyorum. Pretty Little Liars izleyenler için bunu seven onu da sever diyorlar, not olarak düşeyim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.