The CW’nun yeni draması Roswell, New Mexico‘nun tanıtımına hoş geldiniz.

Roswell, New Mexico, bir yeniden çevrim dizisi. 1999-2002 yılları arasında The WB kanalında 3 sezon boyunca yayınlanan Roswell‘in ufak tefek değişikliklerle günümüze uyarlanmış hali. Dizinin yaratıcısı Carina Adly MacKenzie. Yapımcı koltuğunda ona Tim AndrewKevin Kelly BrownLawrence BenderJustin FalveyDarryl Frank ve Julie Plec gibi isimler eşlik ediyor.

15 Ocak 2019 tarihinde ekranlara merhaba diyen ve salı akşamları The Flash’ın hemen arkasından yayınlanan dizinin an itibariyle 6 bölümü geride kalmış durumda. Dizinin ilk sezonu 13 bölümden oluşacak ve 2. sezonu olup olmayacağı henüz belli değil. Sezonu 0.38 reyting oranı ve 1.512.000 izleyici sayısı ile açan dizi, ilk 6 bölüm sonunda 0.31 reyting oranı ve 1.205.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda. Bu rakamlar, The CW’nun bu sezon yayınlanmaya devam eden 13 dizisi arasında 6. sıraya yerleştirmiş durumda şu an için diziyi. Bu seviyelerde takılmaya devam edebilirse muhtemelen yeni sezon onayı alacaktır.

KONU

Dizinin konusuyla ilgili uzun uzun bilgi vermek niyetinde değilim. Şuradaki orijinal dizinin tanıtıma göz gezdirmeniz yeterli hikayeyi ana hatlarıyla anlamak için. Karakterlerimizin orijinal dizinin aksine liseli ergenler değil, 10 sene önce aynı liseden mezun olmuş olan 28 yaşlarında yetişkinler olduğunu belirtmeden geçmeyelim ama.

Liz Ortecho, 10 sene sonra yeniden kasabaya döner, geçmiş eşelenmeye, sırlar gün yüzüne çıkmaya, eski aşklar da yeniden alevlenmeye başlar.

Aşağıdaki karakter tanıtımları kısmında hikayenin orijinal diziden farklı kısımlarını da belirteceğim. Öyleyse başlayalım.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Liz Ortecho

Kendisinden 1 yaş büyük kız kardeşi Rosa’nın ölümü sonrası lisenin bitimiyle kasabayı ve hayattaki tek yakını olan babasını geride bırakan Liz, üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli şehirlerde çalışmış bir biyomedikal araştırmacıdır. Bağlılık sorunları olan Liz, kısa bir süre önce evlenme arefesinde olduğu nişanlısını terk etmiş ve akabinde özlediği babasını ziyaret etmek ve kafa dağıtmak üzere kasabaya gelmiştir. Bu esnada malum kurşunlanma-ölme-dirilme-el izi vakası meydana gelir ve oldukça meraklı ve sorgulayıcı bir tip olan Liz bu gizemli olayın peşini bırakmak niyetinde değildir. O sorguladıkça uzun yıllardır gömülü olan sırlar bir bir ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Not: Orijinal dizide Liz tek çocuktur.

Duygusal, meraklı, ısrarcı, bağımsız ve güçlü bir kadın olan Liz karakterine Of Kings and Prophets, Bunheads ve Grey’s Anatomy gibi dizilerden anımsanabilecek Jeanine Mason hayat veriyor.

Max Evans

Lise döneminde Liz’e uzaktan uzağa aşık olan Max, ona ancak lisenin son günlerinde açılabilmiş fakat yanlış zamanlama dolayısıyla aşkına kavuşamamıştır. Yıllar sonra hayatının aşkı kasabaya geri dönünce Max’in duyguları da aynı şiddette belirir yeniden Liz’e karşı. Onu ölümden döndürünce ikili arasında yeniden bir bağ kurulmaya başlar.

Bir üniversiteye kabul edilmiş olsa da Max, kasabadan ayrılmamayı tercih etmiştir kendince bir sebepten ötürü. Kasabada hayatını sürdürmeye devam etmiş ve şerif yardımcısı olmuştur. Liz geri dönene kadar da sıradan ve dengeli bir hayatı olmuştur.

Sessiz sakin, naif, dürüst ve efendi biri olarak tarif edilebilecek Max karakterini The Originals, Bunheads ve Once Upon a Time gibi dizilerden anımsanabilecek Nathan Parsons canlandırıyor.

Isobel Evans-Bracken

Birlikte büyümüş 3 uzaylı karakterimizden biri. Max ile aynı aile tarafından evlat edinilmişler ve aralarında oldukça kuvvetli bir bağ var. Lise sonrası aradan geçen 10 yıllık süreçte evlenmiş Isobel. Kocasını Max ve Michael kadar önemsediği söylenemez ama küçük sıkıntılara rağmen yolunda giden bir evliliği var.

Güzelliği, alımlı oluşu ve kendinden emin tavırlarıyla dikkat çeken; şüpheci, sorgulayıcı, güvensiz yapısı, sert ve soğuk mizacı ile ön plana çıkan bir karakter olan Isobel’e BrainDead dizisinden anımsanabilecek Lily Cowles hayat veriyor.

Not: Karakterin orijinal dizideki adı Isobel değil Isabel.

Michael Guerin

3 uzaylı karakterimizden sonuncusu. Max ve Isobel ile kardeş gibiler. O ikisinden farklı olarak farklı bir ailenin yanında büyümüş ve onlara oranla daha zor bir çocukluk geçirmiş. O da Max gibi üniversite planlarını bir kenara bırakıp kasabada kalmayı tercih etmiş. Şu anda bir karavanda tek başına yaşıyor.

Asi, çabuk parlayan, hafiften asabi ve yabani bir tip olan Michael karakterini Michael Vlamis canlandırıyor.

Not: Karakterimiz orijinal dizinin aksine eş cinsel bu dizide.

Kyle Valenti

Liz’in lisedeki erkek arkadaşı. Lisenin popüler çocuğu ve kasabanın o zamanki şerifinin oğlu. Babası vefat etmiş. Annesi (Rosa Arredondo) ise şu anda kasabanın şerifi konumunda. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra doktor olmuş Kyle ve şu anda kasabadaki hastanede çalışıyor. Bekar. Max gibi takıntılı olmasa da Liz’e karşı hala bir şeyler hissettiği söylenebilir. Liz’deki el izini görünce Max’ten şüphelenmeye ve onun hakkında araştırmalar yapmaya başlıyor.

Not: Orijinal dizide William Sadler tarafından canlandırılan Kyle’ın babası Şerif Jim Valenti, dizinin önemli ve kadrolu karakterlerinden biriydi. Orijinal dizide babası bekar bir adamdı. Annesi Şerif Valenti ise tekrar eden bir rolle ve minik sahnelerle yer alıyor şu an yeni dizide. Hikayenin pek içinde sayılmaz.

Karaktere The Vampire Diaries dizisinden tanıdığımız Michael Trevino hayat veriyor.

Alex Manes

Lise yıllarında Liz ve Maria ile yakın arkadaşmış. Şu an ise o kadar da yakın oldukları söylenemez. Babası bir ordu mensubu. Kendisi de Orta Doğu’da orduya hizmet etmiş ve gazi olmuş. Bacağında bir engelle dönmüş yurda.

Orijinal diziye oranla en fazla farklılık gösteren karakter olan Alex’i Pretty Little Liars dizisinden tanıdığımız Tyler Blackburn canlandırıyor.

Not: Karakterimiz orijinal dizinin aksine eş cinsel bu dizide.

Maria DeLuca

Liz’in yakın arkadaşlarından biri. Kasabanın barında barmenlik ve falcılık yapıyor.

Not: Orijinal dizinin aksine ön planda olan karakterlerden biri değil Maria karakteri şu ana kadar bu dizide. Yine orijinal diziden farklı olarak Maria’dan ziyade kız kardeşi Rosa ile daha yakın arkadaşlarmış.

Karaktere If Loving You Is Wrong ve Hellcats dizilerinden tanıdığımız Heather Hemmens hayat veriyor.

Jesse Manes

Alex’in babası. Orduda rütbeli bir asker. Uzaylıların varlığının bilincinde ve gizliden gizliye bu konuda araştırmalar yapıyor. Bu konuda Kyle ile ortak bir paydada buluşuyorlar. Sert ve soğuk mizaçlı, anlayışsız bir adam Jesse.

Karakteri Containment dizisinden anımsanabilecek Trevor St. John canlandırıyor.

Noah Bracken

Isobel’in kocası. Anlayışlı, kibar bir adam.

Pek merkezde olmayan ve ara ara karşımıza çıkan karaktere Notorious ve Counterpart dizilerinden anımsanabilecek Karan Oberoi hayat veriyor.

*Tıpkı Max gibi bir şerif yardımcısı olan Jenna Cameron karakterinde The Originals ve The Newsroom dizilerinden aşina olduğumuz Riley Voelkel‘i izleme fırsatı yakalıyoruz tekrar eden bir rolle. Jenna ve Max, aralarında cinsel çekim bulunan ve ara ara takılan iki arkadaşlar.

*Liz’in babası Arturo Ortecho rolünde Carlos Compean karşımıza çıkıyor. Kasabada bir restoran işletiyor ve ülkede yıllardır yasa dışı bir şekilde bulunuyor.

*Liz’in rahmetli kız kardeşi Rosa Ortecho rolünde ise Legion dizisinden tanıdığımız Amber Midthunder‘ı izliyoruz tekrar eden bir rolle flashback (geriye dönüş) sahnelerinde. Asi ruhlu, deli dolu bir genç kız Rosa.

YAZARIN NOTU

Öyle aman aman yardırmasa da hatta biraz yavaş aksa da izletiyor kendini dizi. Orijinal diziyi izlemiş biri olarak dikkat çeken bir hikayesi yok zaten diyebilirim. Benim gibi oyuncu kadrosuna bir sempatiniz varsa izleyebilirsiniz diziyi. Yoksa bulaşmayın bence.

Orijinal diziyle kıyasladığımda Liz’i hem karakter hem de oyuncu seçimi olarak burada daha fazla sevdiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Max de oyuncu seçimi sayesinde daha iyi durumda bana göre. Isobel’e hayat veren  Lily Cowles’dan da oldukça memnunum. Maria’nın hikayede geri planda kalması pek hoşuma gitmedi. Orijinal dizde çok sevdiğim iki2 karakter olan Alex ve Michael için ise hem karakter tasviri hem de oyuncu seçimi açısından sınıfta kaldıklarını belirtmem gerek.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olan varsa iyi seyirler dilerim.