Avustralya kanalı ABC, geçtiğimiz ay “Stateless” isminde yeni bir drama dizisini ekrana getirdi. Sezonu 6 bölümden oluşan drama dizisi 5 Nisan’da ekrana gelen bölümüyle yayın hayatını tamamladı.

Mini dizi özelliğindeki dizinin hikayesi gerçek olaylardan esinlenilerek hazırlandı. Kadrosunda Yvonne Strahovski, Cate Blanchett, Dominic West, Jai Courtney, Asher Keddie, Fayssal Bazzi, Marta Dusseldorp, Soraya Heidari, Rachel House ve Kate Box gibi oyuncular yer alıyor. Cate Blanchett, yaratıcılarından ve yapımcılarından birisi olarak da ekipte. Dizinin dünya genelindeki yayın hakkı Netflix’te.

Konu:

Avustralya’da çöl içinde yer alan bir ıslahevindeyiz. Başta yasadışı olmak üzere çeşitli yollarla ülkeye giriş yapmaya çalışırken göz altına alınan kişiler bir süre burada tutuluyorlar. Devamında sınır dışı edilip edilmeyecekleriyle ilgili sürecin bitmesini ve haklarındaki kararı bekliyorlar. Dizi de hayatları bu tesiste kesişen dört kişiyi konu alıyor:

Bir tarikatla olan bağını kopardıktan sonra kendini beklenmedik bir şekilde tesiste bulan uçak hostesi Sofie Werner (Strahovski), ailesiyle birlikte işkenceden kaçan ve yeni bir hayata başlamayı uman Afgan kökenli Ameer (Bazzi), tesiste gardiyan olarak çalışan ve aile hayatında problemleri olan Cam Sandford (Courtney) ve ulusal bir skandala doğru sürüklenen tesisteki sorumlu müdürlerden Claire Kowitz (Keddie).

Blanchett ve West, dizide Sophie’nin dahil olduğu tarikatın yöneticileri olan karı kocayı canlandırıyorlar.

Avustralya yapımı dizilere pek de aşina değilim normalde. En son Secret Bridesmaids’ Business‘ı izleyip tanıtmıştım. Stateless da onun gibi kadrosu sayesinde radarıma giren bir yapım oldu. Sezonunu genel olarak beğendim diyebilirim.

Bir ara altı değil de dört bölümde anlatılabilecek bir hikayesi varmış gibi geldi. Öte yandan dörtten fazla isim üzerinden tesise genişlese daha uzun sürebilirmiş havası da vardı. Sezonun orta kısmında temposunu biraz düşürdüğü söylenebilir. Ama kapanışı düzgün bir şekilde yapıyorlar ve bence vermek istedikleri mesajı da veriyorlar.

Dizide lineer denemeyecek bir anlatım da mevcut. Özellikle Sophie’nin geçmişi, tarikatla olan ilişkisi, ailesiyle olan bağı ve merkezdeki hayatı üzerinden yapıyorlar. Hayal dünyasının eklenmesi de cabası. Bu sırada diğer ana karakterlerin geçmişine ve tesis dışındaki hayatına, buraya nasıl düştüklerine de tanık oluyoruz. Bir ara sezon sonunda hikayenin tamamlanmayabileceğini bile düşünmüştüm.

Yvonne Strahovski ve Jai Courtney hoşuma giden isimlerden. Sophie’nin hikayesini daha basit anlatabilirlermiş ama takip etmesi zor değildi. Karakterleri ilk yarıda oturtup tanıdıktan sonra ikinci yarısı daha zevkli geçti. Cam ve Ameer’in hikayesi veya Claire’in içine düştüğü karmaşa dahil. Bürokrasiye sinir olması ise bedava.

Yalnız Cate Blanchett ve Dominic West’i yeterince kullanabildiklerini iddia edemem. Karakterleri gereği ara sıra görünüyorlar ve karakterlerin gıcık  olması bana pek de yardımcı olmadı zaten. Ama güzel bir bonus oldukları söyleyebilirim. Stateless, genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.