Amerikan yapımı dizileri ve filmleri izleyenler “911. Acil durumunuz nedir?” cümlesine elbet aşinadır. Bizim ülkemizin aksine Amerika’da polis, itfaiye veya ambulans gibi acil durumlarda hizmet veren kurumlar tek bir numaraya, yani 911’e (Nine-One-One) bağlılar. Çağrıyı alan operatör acil duruma göre gerekli birimi adrese yönlendiriyor ve böylece hizmet veriliyor.

Televizyon ekranı her sezon bu birimleri konu alan birçok diziyi ekrana getirmekte. Hatta hikayeleri aynı evrende geçen Chicago Fire-P.D.Med serisi gibi bariz bir örnek de mevcut. Dizilerin karakterleri olaylar ve aralarındaki bağ sayesinde zaman zaman diğer dizilere uğruyorlar veya ortak bölüm çekiyorlar. FOX kanalı ve Ryan Murphy ise 911’in hizmet verdiği birimleri aynı dizi altında toplayarak ekran karşısına getirdi.

9-1-1 isimli yeni dizi, sezon ortasında ekran yolculuğuna başladı ve mart ayında 10 bölümlük ilk sezonunu tamamladı. İkinci sezonunu garantileyen dramanın bölümleri ülkemizde FOX Life kanalında yayınlanıyor. Hatta ben bu yazıyı yazarken ilk sezonunun yayınına devam etmekte. Peki, tam olarak nasıl bir diziden bahsediyoruz?

Michael – Buck – Abby – Athena – Bobby -Hen

Konusu/Ana Karakterleri:

9-1-1‘ın hikayesi Los Angeles’ta geçiyor. Merkezinde ise bahsi geçen birimlerde çalışan belli bazı kişiler yer alıyor ve her bölümde birden fazla vaka gündeme geliyor. Hatta sadece polis, itfaiye, paramedikle sınırlı kalmıyoruz. 911 operatörü olan Abby (Connie Britton) karakteri de zaman zaman ekrana geliyor ve zor durumdaki kişilerle iletişime geçerek onların durumunu kavramaya, gerekli bilgileri almaya çalışıyor.

Aynı vakanın birden fazla birimi ilgilendirmesi durumunda dizinin ana karakterleri yan yana gelmiş oluyor. Bölümlerde hem bu vakalara nasıl müdahale edildiğini izliyoruz hem de tabii ki karakterlerin kişisel hayatı ve problemleri yer alıyor. Örneğin polislik yapan Athena’nın yıllardır evli olduğu kocası eşcinsel olduğunu açıklıyor. Buck’ın aşması gereken bir bağımlılığı var. Bobby ailesini bir yangında kaybetmiş ve bunu tamamıyla geride bırakamamış, Abby’nin ise unutkanlık sorunu olan bir annesi var.

Benim 9-1-1‘a başlamam konusu, kadrosu ve Ryan Murphy’den kaynaklanan basit bir merak sonucu oldu. 10 bölümü izlerken sorun yaşamadığımı, hatta Buck ve Abby’nin de katkısıyla beğendiğimi inkar edemeyeceğim. Karakterlerin yaptığı işlerden ziyade kendileri ve aralarındaki dinamikler ilgimi daha çok çekti. Kadrosuna da bu tarzda ve kalitede bir diziye oranla herhangi bir itirazım yok.

Dizinin sezonda yer verdiği vakaların çoğu günlük hayatta sıklıkla rastlanır olanlar değil de farklılık yaratmak için alışılmadığa yönelen türden. Hatta TVLine sitesi ilk sezonun en gülünç/absürd/saçma anlarını bir araya topladığı bir derleme yazısı yayınladı. Bu nedenle de izlerken kimileri için olan bitenler tuhaf, komik veya gereksiz olabilir. Benim gibi pek sorun yapmayan ve hatta eğlenen de çıkabilir. Dolayısıyla genel çerçeve itibarıyla herhangi bir sebepten ilginizi çeken bir tarafı varsa denemenizi tavsiye edebilirim.

9-1-1 böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.