BBC iPlayer’da 25 Ekim 2018 tarihinde The A List isminde bir dizi yayınlandı. 2019 yılının yaz aylarında dizinin dünya geneli yayın hakları Netflix tarafından alındı. Geçtiğimiz günlerde dizinin geleceğiyle ilgili bir haber geldi. BBC’nin diziyi bıraktığı ve Netflix’in dizinin 2. sezonunda yalnız çalışacağı açıklandı.

The A List‘in yaratıcıları Dan Berlinka ve Nina Metivier. Yapımcılığını ise Sandra MacIver üstlenmiş. Gizem, gerilim ve doğaüstü ögelerini harmanlayan bir gençlik draması olan The A List‘in ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 26 dakika civarında.

KONU

Bir grup liseli genç, yaz kampı için Peregrine isimli ıssız bir adaya gelirler. Orman ve denizin iç içe geçtiği bir ortamda gençler arasındaki rekabet tavan yapar, yaz aşkı arayan hormonlar tutuşmaya başlar ve gizem dolu olaylar serisi süregelir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Mia (Lisa Ambalavanar): Kampın havalı kızı, kraliçe arı olmak niyetiyle adaya ayak basmıştır fakat Amber’ın gelişiyle karşısında büyük bir rakip bulur. Rakibinin kirli oyunlarına ve gizem dolu olaylara karşı bir mücadele içerisinde bulur ister istemez kendini çok kısa bir süre içerisinde.


Amber (Ellie Duckles): Gençlerimizin geldiği teknede olmayan Amber, ilk tekneyi kaçırdığını ve başka bir vasıtayla geldiğini iddia ederek birkaç saat sonra katılır kampa. Gençlerimiz adaya ayak bastıklarında çoktan adada bulunmaktadır aslında. Spot ışıklarının üstünde olmasını isteyen, bu yolda küçük ve kirli oyunlara başvurmaktan çekinmeyen, masumu ve mağduru çok kolay bir şekilde oynayabilen, insanlara kolayca yön verip istediklerini yaptırabilen, gizem dolu bir genç kız Amber.

Aktrisi The Bay dizisinden anımsayabilirsiniz.


Dev (Jacob Dudman): Mia’nın adaya ayak basar basmaz göz koyduğu yakışıklı bir genç. Mia’nın ona göz koymuş olması Amber’ın hedef tahtası haline gelmesine neden oluyor.

Aktörü Medici dizisinden anımsayabilirsiniz.


Kayleigh (Savannah Baker): Mia’ya en yakın arkadaş ve takipçi etiketiyle yola çıksa da Amber’dan da kolayca etkileniyor.


Alex (Rosie Dwyer): Genellikle kendi halinde takılmayı seven erkek kılıklı bir genç kız. Gruptan ayrı takıldığı için gelişen olayları daha net görebiliyor. Meraklı ve araştırmacı bir ruh.


Dave (Cian Barry) & Mags (Nneka Okoye): Kamp sorumlusu yetişkin ikili. Mags’in kamptaki ilk senesi. Dave ise bu işte daha tecrübeli ve kendisi için kampın ana sorumlusu diyebiliriz.


Harry (Benjamin Nugent): Evden ayrı kaldığı ilk dönemi yaşayan, sosyal becerileri pek gelişmemiş bir genç.


Luka (Max Lohan): Mia’nın ormanda karşılaştığı bir genç. Hikayeye ilerleyen bölümlerde dahil oluyor.


Jenna (Eleanor Bennett): Üniversiteden mezun olmak üzere olan erkek arkadaşı Stefan’ı dilinden düşürmeyen, kendisini burası için olgun hisseden bir genç kız.


Brendan (Micheal Ward) & Zac (Jack Kane): Dev’in bir an önce hatun kaldırmak niyetiyle ortalıkta dolanan kankaları. Brendan, sürekli olarak kaslarından söz eden bir gerzek. Zac ise Kayleigh’nin hoşlandığı çocuk konumunda.


Petal (Georgina Sadler): Alex ile iyi anlaşan bir genç kız.


YAZARIN NOTU

Diziyi izleyeli birkaç ay oldu aslında. Ucu açık bitince tanıtım yazmaktan vazgeçmiştim. Geçen hafta 2. sezonunun olacağını öğrenince klavyenin başına oturdum ben de. Ucuz ve basit bir dizi elbette The A List ama izletiyor bir şekilde kendini. Gizem unsuru ve birkaç karakteri sayesinde izletiyor kendini daha ziyade. Merak duygusuyla seri bir şekilde sezonu tamamlama isteği uyandırıyor. Bölüm sürelerinin kısa oluşu da bir avantaj elbette. Bu tarz işleri seviyorsanız beklentinizi düşük tutmak kaydıyla deneyebilirsiniz diziyi.

FRAGMAN