The Hard Times of RJ Berger, MTV’nin 2010-2011 yıllarında yayınladığı bir gençlik komedisi. 2. sezonunun ardından iptal olan dizi, 12+12 olmak üzere toplam 24 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 20-24 dakika civarında değişiyor.

Seth Grahame-Smith (Abraham Lincoln: Vampire Hunter, Dark Shadows) ve David Katzenberg (Schooled), The Hard Times of RJ Berger‘ın yaratıcıları ve yapımcıları  konumundalar. Bu ikiliye Dan Fybel ve Rich Rinaldi gibi isimler eşlik etmiş yazar masasında. Katzenberg 8, Smith ise 2 bölümde yönetmenlik koltuğunda oturmuş ayrıca.

Tek kamera yöntemiyle çekilen dizi, The Tale of RJ isimli kısa filmden uyarlanmış.

Dizi, ilk sezonunu 2.6 milyon izleyici sayısı ile açıp 1.3 milyon izleyici sayısı ile kapatmış. 3.1 milyon izleyici sayısı ile açtığı 2. sezonunu ise 863.000 izleyici sayısı elde ederek kapatmış.

Diziyi ana karakterimizin sesinden dinlediğimiz “Adım RJ Burger. Kader beni çelimsiz, tipsiz, beceriksiz ve solgun benizli biri olarak şekillendirmiş. Kader, bir çok şey yapmış olabilir ancak bunu sineye çekip onun kölesi olmayacağım. Onu yeneceğim.” şeklindeki iddialı ifadelerle açıyoruz ve sonrasında karakterleri tanıma süreci başlıyor.

RJ Burger, 15 yaşında bir lise öğrencisi. Zeki, iyi kalpli, sosyal açıdan garip, korkak ve utangaç bir genç olan RJ için artık saklandığı gölgelerden çıkıp atılgan biri olma vakti gelmiştir. Bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir RJ olacak olan karakterimizin gücünü aldığı ilham perisi ise lisenin en güzel ve en popüler kızlarından biri olan Jenny Swanson’dır. RJ, uzun yıllardır Jenny’ye platonik bir şekilde aşıktır ve onu hüzünlü gözlerle uzaktan uzağa seyretmektedir. Bir ödev projesi için ortak yapılmalarıyla beraber Jenny’ye daha yakın olma ve kendini ona tanıtma fırsatı yakalayan RJ, bakalım bu uzun maratonda kızı kapmayı başarabilecek midir? RJ’in tüm okulun gözü önünde ifşa olan Tanrı vergisi özelliği onu daha popüler bir çocuk haline getirebilecek midir?

*Yukarıda kendisinden epey bir söz ettiğimiz RJ Burger karakterine Paul Iacono hayat veriyor.

*Jenny Swanson rolünde Amber Lancaster‘ı izliyoruz.

*Jenny’nin okulun zengin, sporcu ve popüler çocuğu konumundaki hödük sevgilisi Max Owens rolünde Life Sentence ve The New Normal dizilerinden tanıdığımız Jayson Blair karşımıza çıkıyor.

*RJ’in kafayı popüler olma hayaliyle bozmuş şişman ve biçimsiz dostu Miles Jenner karakterini Jareb Dauplaise canlandırıyor.

*Anaokulu yıllarından beri RJ’e kafayı takmış durumdaki garip bir kız olan ve her fırsatta RJ’e olan takıntısını orantılı/orantısız bir şekilde dile getirmekten çekinmeyen Lily Miran karakterinde Kara Taitz‘i izliyoruz.

*RJ’in aşırı renkli seks hayatları ve alaycı/umursamaz tavırlarıyla normal olmaktan çok uzak olan ebeveynleri Suzanne-Rick Berger karakterlerine Beth Littleford ve Larry Poindexter hayat veriyorlar.

*Marlon Young, okulun basketbol koçu Jeriba Sinclair karakterini canlandırıyor.

*Ciena Rae ise Jenny’nin en yakın arkadaşı Robin Pretnar rolüyle karşımıza çıkıyor.

DeVaughn Nixon, Caitlin Crosby, Adam Cagley ve Chris Warren, tekrar eden rollerle boy gösteriyorlar dizide. Konuk oyuncu havuzunda ise Noureen DeWulf, Bre Blair, Dan Lauria, Sufe Bradshaw, Katie Leclerc, Paris Hilton ve Crystal Reed gibi isimler yer alıyor.

Dizinin ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Dışardan bakınca pek kayda değer bir dizi gibi durmuyordu aslında ama bayağı sevdim ben diziyi. Ana karakterimiz RJ, bu tarz dizilerdeki/filmlerdeki erkek merkez karakterlerin çoğunluğuna oranla çok daha eli yüzü düzgün, çok daha sempatik, çok daha aklı başında ve çok daha sevilesi biri bana göre. Kendini bir hışımla utanç verici durumlara soktuğu anları ise aptalca değil de cesurca şekilde değerlendiriyorum bu arada. Bu durum da hikayenin ilgi çekicilik boyutunu ister istemez artırıyor.

İlk 3 bölümünde çok eğlendiğim dizinin ilerleyen bölümlerde de bu ayarda devam etmiş olmasını temenni ediyor ve izleyecek olanlara iyi seyirler diliyorum.