ABC’nin yeni komedi dizisi Schooled‘un tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Schooled, ABC’nin 6. sezonu devam eden komedisi The Goldbergs’in uzantı dizisi. Dizinin hikayesi The Goldbergs’ten aşina olduğumuz William Penn Academy’de geçiyor. The Goldbergs’te 77 bölümde yer almış AJ Michalka, 42 bölümde yer almış Bryan Callen ve 22 bölümde yer almış Tim Meadows‘u transfer eden uzantı dizimiz The Goldbergs’in aksine seksenli yıllarda değil de doksanlı yıllarda geçiyor.

9 Ocak 2019 tarihinde ekran macerası başlayan Schooled, çarşamba akşamları saat 8.30’da The Goldbergs’in hemen arkasından yayınlanıyor. Şu ana kadar 4 bölümü yayınlanan Schooled‘un ilk sezonu 13 bölüm sürecek.

Sezonu 1.29 reyting oranı ve 4.821.000 izleyici sayısı ile açan Schooled, ilk 4 bölüm itibarıyla 1.12 reyting oranı ve 4.458.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda. Henüz 2. sezonu olup olmayacağı belli olmayan dizinin reytinglerinin şu an için kanalın diğer yeni komedisi Single Parents’tan, 2. sezonu devam eden Splitting Up Together’dan, 3. sezonundaki Speechless’tan ve 5. sezonlarını yaşayan Black-ish ve Fresh Off the Boat’tan daha iyi durumda olduğunu ve şu an elde ettiği rakamları elde etmeye devam edebilirse rahatlıkla yeni sezon onayı alabileceğini düşünüyorum.

Schooled‘un yaratıcıları, The Goldbergs’in de yaratıcısı olan Adam F. Goldberg ve yine The Goldbergs’in yapımcı kadrosunda yer alan Marc Firek. Goldberg’i Breaking In ve Imaginary Mary dizilerinin, Firek’i ise Mr. Sunshine dizisinin yaratıcısı olarak biliyoruz ayrıca. Bu ikiliye yazar masasında Kerri DohertyMatt Edsall ve Jimmy Mosqueda gibi isimler eşlik ediyor. Yapımcı kadrosunda ise Firek ve Goldberg dışında David GuarascioDavid KatzenbergDoug RobinsonAndrew Secunda ve Annette Sahakian Davis gibi isimler bulunuyor.

20-22 dakikalık bölüm süreleri bulunan Schooled için kahkaha efektsiz bir iş yeri komedisi diyebiliriz.

KONU

William Penn Academy, içinde ortaokul ve lise öğrencileri bulunan bir okul. Hikayemizi bu okulda işe başlamak üzere olan Lainey Lewis’in ilk iş günü ile açıyoruz. Lainey’nin eskiden öğrenci olduğu okulda öğretmen oluşuna, eskiden öğretmenleri olan kişilerin de yeni iş arkadaşları oluşuna tanık oluyoruz.

Lise yıllarında asi ruhlu bir genç kız olan Lainey, liseden sonra bir müzik kariyeri yapmaya çalışsa da işler istediği gibi gitmemiş ne yazık ki. Bugünlerde geçimini sağlamak üzere yeni bir iş bulma ihtiyacı hissedince The Goldbergs’ten tanıdığımız Beverly Goldberg’in ricasıyla ve okulun müdürü Mr. Glascott’ın onayıyla müzik öğretmeni olarak işe başlıyor William Penn Academy’de. Kurallara bağlı olarak yaşamayan ve disiplini seven bir yapısı olmayan Lainey, öğretmenliğe giriş kitabının olmazsa olmazlarından olan bu 2 özelliğe sahip olmadan bakalım ne kadar hayatta kalabilecek William Penn Academy’de? Kurallara boyun eğip asimile mi olacak yoksa kendini hiç değiştirmeyip asi ruhlu, açık sözlü, eğlenceli Lainey Lewis olmaya devam mı edecek?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Lainey Lewis karakterinde iZombie ve Hellcats dizilerinden aşina olduğumuz Aly Michalka‘nın küçük kız kardeşi olarak da tanıdığımız AJ Michalka‘yı izliyoruz.

İçindeki müzisyen olma hayallerini hala öldürmemiş olan Lainey, bu müzik öğretmenliği işine geçici bir durum olarak bakıyor. Eskiden öğrenci olduğu okulda artık bir öğretmen olmanın psikolojik karmaşasını da hafiften yaşadığını söyleyebiliriz Lainey için.

İşleri kendi bildiği yollardan çözmeye çalışan, yeterince olgunlaşmamış, kafa dengi, öz güven sahibi, eğlenceli bir genç kadın Lainey.

Okulun beden eğitimi öğretmeni ve çeşitli spor dallarındaki takımlarının antrenörü olan Koç Mellor rolünde KingdomIn Plain Sight ve 7th Heaven gibi dizilerden de anımsanabilecek Bryan Callen karşımıza çıkıyor.

Koç Mellor, prensiplerine sıkı sıkıya bağlı bir adam. Ceket giymesi gereken anlarda bile kısa şortundan vazgeçmeyen, eskiye sıkı sıkı tutunan biri. Sert mizacının arkasında oldukça duygusal bir adam saklı ayrıca.

Okulun müdürü Mr. Glascott karakterine No Activity, Marry Me ve Glory Daze gibi dizilerden aşina olduğumuz Tim Meadows hayat veriyor.

Mr. Glascott, Lainey’nin öğrencilik yıllarında okulda öğretmenmiş. Bir süre önce de müdür olarak görev yapmaya başlamış. Oldukça kibar ve anlayışlı bir adam olduğunu söyleyebiliriz kendisinin. Ayrıca neşeli ve güler yüzlü biri. Lainey’nin yeni mesleğine uyum sağlamasına da elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.

Okulda İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Charlie Brown (Kısa adıyla: CB) karakterini ise Jane the Virgin ve Ravenswood dizilerinden tanıdığımız Brett Dier canlandırıyor.

CB, eğlenceli ve kafa dengi öğretmen olmak için ekstra çaba sarf eden, öğrencileri tarafından epey sevilen bir öğretmen. Oldukça coşkulu, enerjik, güler yüzlü ve az da olsa ukala biri olan CB karakteri diziye 2. bölümde dahil oluyor.

Playing HouseBest Friends Forever ve Accidentally on Purpose gibi dizilerden tanıdığımız Lennon Parham da 2. bölümde diziye dahil oluyor ve tekrar eden bir rolle yer almaya devam ediyor.

Parham’ı okulda ciddiyetiyle bilinen matematik öğretmeni Liz Flemming rolünde izliyoruz.

The Goldbergs’in başrolü Wendi McLendon-Covey de tekrar eden bir rolle yer alan isimlerden biri. Okulu ve Lainey’yi ziyaret ediyor ara ara Beverly Goldberg karakteriyle.

İlk 4 bölümde diziye konuk olan birkaç tanıdık sima ise şunlar: Stephen TobolowskyDavid KoechnerAna GasteyerRob Riggle ve Thomas Barbusca.

YAZARIN NOTU

Gayet güzel gidiyor ilk 4 bölüm itibarıyla dizi. The Goldbergs izlemeyen biri olarak bir rahatsızlık hissettiğimi söyleyemem. Ama Wendi McLendon-Covey uğradığı vakitlerde Lainey-Beverly ilişkisinin altyapısını merak etmiyorum dersem yalan olur elbette.

Bölüm açılışlarını doksanlardan film, klip, afiş vb. görüntüler eşliğinde yapıyoruz. Kapanışlarda ise her bölüm dizide izlediğimiz karakterlerden bir tanesinin gerçek hayattaki karşılığı ile minicik bir sohbet kısmı bulunuyor. Hem açılış kısımlarından hem de kapanış kısımlarından memnunum diyebilirim dizinin.

Başrolde AJ Michalka’yı izlemek oldukça keyifli. Gayet sempatik biri. Diğer ana karakter üçlüsü de ona iyi eşlik ediyor. Konuk oyuncu seçimleri de fena gitmiyor.

Öyle büyük kahkahalar falan attırmıyor ama güzel güzel izletiyor kendini Schooled. Basit, naif ve izlemesi keyifli bir dizi.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.