The Mighty Ducks: Game Changers 26 Mart 2021 tarihinde Disney+ kanalında yayınlanmaya başlayan bir spor draması. Dizi, 1992 yılında çekilen aynı isimli film ile aynı evrende geçiyor. Orijinal filmden bazı isimleri konuk oyuncu olarak ilk sezonda görebilirsiniz.

Dizi, 1992 tarihli orijinal filmin yazarı olan Steven Brill, Josh Goldsmith ve Cathy Yuspa tarafından hazırlandı. Başrol Lauren Graham da dizinin yapımcıları arasında yer alıyor. İlk sezon 10 bölüm sürerken bölümler 20-30 dakika aralığında değişiyor.

Konusu:

Mighty Ducks çocuk buz hokeyi takımı, bulunduğu ligin en prestijli takımlarından biridir. Takımın bulunduğu konumun korunması için en üst düzey rekabet koşulları uygulanmaktadır. Bu durumun oyundan alınan zevki öldürdüğünü düşünen veli Alex Morrow, oğlu Evan takımdan atılınca bu konuda harekete geçmeye karar verir. Buz hokeyini seven fakat yetenekleri yetenekleri kısıtlı olan 12 yaşındaki çocuklar ile amatör bir takım kurar. Başından büyük bir işe kalkışan Alex, kiraladığı buz pistinin sahibinin Mighty Ducks takımını oldukça yakından tanıyan biri olduğunu öğrenecektir.

Alex Morrow (Lauren Graham): 12 yaşındaki oğlu Evan’ı tek ebeveyn olarak yetiştirmekte olan Alex, iş baskısı nedeniyle onun buz hokeyi maçlarına bile zor yetişebilmektedir. Fakat Ducks takımının koçunun ve diğer velilerin çocukları ne kadar baskı altında tuttuğunu görünce duruma müdahale etmeye karar verir. Kurduğu takımın koçu olacak ve çocuklara pozitif bir ortam oluşturacaktır. Buz hokeyi koçu olarak hiçbir şey bilmiyor oluşu ise büyük bir sorundur. Ünlü oyuncuyu Gilmore Girls, Parenthood ve 2. sezonu yayınlanmakta olan Zoey’s Extraordinary Playlist dizilerinde bulabilirsiniz.

1992 yapımı filmdeki Gordon Bombay

Gordon Bombay (Emilio Estevez): Aktörü, Mighty Ducks üçlemesindeki koç karakteri Gordon Bombay’i yıllar sonra tekrar canlandırırken görüyoruz. Gordon Bombay, sebebi bilinmeyen bir sebeple buz hokeyi ile ilişkisini kesmiş, sakin bir hayat sürmektedir. Sahibi olduğu buz pistini Alex Morrow’un amatör takımına kiraladıktan sonra kabul etmese de eski duygular ve anılar gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır.

Dizinin kadrosunda yer alan çocukları burada bulabilirsiniz.

Dizinin şu ana kadar nostalji avantajını güzel kullandığını söyleyebilirim, çerezlik bir iş çıkmış gibi görünüyor. Zaten dizinin konusu, 80’li ve 90’lı yıllarda izlediğimiz spor filmlerini hatırlatıyor. İzlediğimiz başarı filmlerinin klasik havası burada da mevcut. Dizideki çocuklar şimdilik pek rahatsız etmedi. İçlerinde eğlenceli olanlar olduğu gibi karakteri oldukça sıkıcı olanlar da mevcut. İşin iyi yanı Lauren Graham çocukların koçu rolünü üstlendiği için onu çoğunlukla sahneyi yönetirken buluyoruz. Onun varlığı olmasa çocuklar için diziyi izlemezdim mesela.

Eğer Mighty Ducks filmlerini izlediyseniz Gordon Bombay karakterinin dönüşü çok daha etkili olacaktır. Klasik, eskiden ünlü olan ama artık huzursuz görünse de aslında iyi kalpli olan karakter tiplerinden birini canlandırıyor. Emilio Estevez’in bu role cuk diye oturduğunu düşünüyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.